II vandaa uit Sorrylijst 2010 De dupe zijn en spijt hebben Noord-Zuidlijn: toch wel écht fout Balkenende zette de trend Ina Post: nieuwe kennis, geen sorry Anne Frankboom redde het niet woensdag 29 december 2010 I - Een welgemeend excuus kan je reputatie redden. Communicatiebureau De Re- 01 IC lit putatiegroep stelde een lijst samen van de meest besproken sorry's van het af gelopen jaar. Kijk op zie; Uitgelicht op onze website Niet alleen mensen die fouten hebben ge maakt, maar ook slachtoffers van ander mans fouten zouden achteraf anders heb ben gehandeld als ze toen wisten wat ze achteraf weten. Zo moesten inwoners van Uden gedwongen hun woning uit voor een prestigieus plan van de gemeente om het centrum aantrek kelijker te maken. Dit jaar bleek dat nieuw- bouwplan niet haal baar. „Met de kennis van nu hadden we ons huis nooit ver kocht", zei gedupeer de Sjef Coenen. „We hadden er zo graag BAOG uit Apeldoorn waren nooit in zee ge gaan met het bedrijf als ze wisten van mala fide praktijken. Hele maal toen ze ontdek ten dat de afkorting BAOG staat voor 'Bas- sie en Adriaan Onroe rend Goed'. Particulieren leenden geld aan de onderne ming, dat hoge rente vergoedingen beloof de. Maar daar kwam niks van terecht. Een gedupeerde: „Je weet dat er altijd risi co's zijn, maar dit heb ik nooit zien aanko men. Met de kennis van nu denk ik wel, hoe heb ik zo dom kunnen zijn." Natuurlijk werd de uit spraak al langer ge bruikt, maar 'met de kennis van nu' kreeg begin dit jaar een boost dankzij Jan Peter Balkenende. Onze oud-premier reageer de destijds op het rap port van de commis- sie-Davids over de Ne derlandse steun aan de oorlog in Irak. De zinsnede maakte vele verontwaardigde reac ties los. Willibrord Davids con cludeerde in zijn rap port van 12 januari dit jaar dat er geen juridi sche grond was voor de inval in Irak in 2003. Balkenendes in middels fameuze reac- Het was niet zo slim van de Amsterdamse verkeerswethouder Hans Gerson. Na een vernietigend rapport over de Noord-Zuid- lijn zei Gerson dat het besluit tot de aanleg van de metrolijn 'met de kennis van nu' in derdaad nooit aan de gemeenteraad voorge legd had mogen wor den. Oppositiepartijen vonden die reactie te slap. Er was volgens hen wel degelijk ken nis in 2002. Remine Al- ramp betaald te krij gen, kon er niet af. De nieuwe trend van be stuurders werd ook hier toegepast: men verstopte zich achter de zinsnede dat je te rugkijkt met de ken nis van nu en dat je daardoor niet echt kunt zeggen of het een juist besluit is ge weest of niet." Gerson gaf later toe dat hij niet de juiste woorden had gebruikt en ging hij alsnog door het stof. Ina Post, de bejaarden verzorgster die in 1986 werd veroordeeld tot zes jaar cel voor het doden van een bejaar de vrouw, werd in ok tober voor datzelfde feit vrijgesproken. Volgens het gerechts hof in Den Bosch ont brak het bewijs voor doodslag en waren de bekentenissen van Post vals. Ze was in de war en leed onder een stressstoornis toen ze de bekentenis aflegde. Toch kreeg de vrouw geen excuses van het zicht dus, en geen mis bruik van de uitspraak om een laf nep-excuus te formuleren. „De zaak-Post is geen gerechtelijke dwa ling", stelde het OM. „Dit is een zaak van 24 jaar geleden waar met de kennis van nu naar is gekeken. We wisten destijds niet dat zij last had van een post traumatisch stresssyn droom. Wat er verder fout is gegaan tijdens het politieonderzoek, was in die tijd vol strekt normaal." René Peerenboom oud willen worden." Wethouder René Pee renboom bood - een soort van - excuses aan voor het beëindi gen van het miljoenen project: „Dit is een spijtig besluit voor de mensen die inmiddels al zijn verhuisd." Ook gedupeerden van het beleggingsbedrijf berts (SP): „Een fat soenlijk excuus naar de Amsterdamse be volking, die tot in de lengte der dagen moet bloeden om deze Ina Post Openbaar Ministerie. Nieuwe kennis had er voor gezorgd dat nu anders geoordeeld werd over de zaak. Een waarlijk geval van voortschrijdend in van nu.. Jan Peter Balkenende tie: „In het licht van deze ontwikkelingen en met de kennis van - nu aanvaardt het kabi net dat voor een derge lijk optreden een ade quater volkenrechte lijk mandaat nodig zou zijn geweest." Oppositiepartijen dienden een motie van wantrouwen in te gen de premier, maar die haalde geen Ka mermeerderheid. Overigens was het niet de eerste keer dat Balkenende de beruch te woorden uitsprak. Al veel eerder, in 2002, gebruikte hij de frase, toen als oppositielei der. Hij zei tijdens een debat over de verant woordelijkheid van de Nederlandse regering voor de val van Srebr enica: „Het is met goe de bedoelingen ge beurd maar met de kennis van nu moeten wij, zij het achteraf, vaststellen dat men in dertijd niet in die vorm tot dat besluit had kunnen komen." Hans Gerson Dat de Anne Frankboom op 23 augustus omviel tijdens een stevige storm, was voor de Anne Frank Stichting een treurige dag. Vanuit het Achterhuis keek Anne Frank uit op de kastan je en ze schreef er ook over in haar dagboek. Maar de boom was de laatste jaren ziek: een schimmel had er voor gezorgd dat de kastanje van binnen voor een groot deel verrot was. De gemeen te wilde de boom in 2007 kappen, maar na protesten besloot de rechter dat de boom, inmiddels een echte De Anne Frankboom publiekslieveling, mocht blij ven staan. Met een stalen constructie werd de boom gestut, maar ondanks dat was er in augustus niets meer aan te doen: de boom bezweek. Gelukkig viel hij niet op het Achterhuis en raakten er geen mensen ge wond. Was het niet beter geweest om de kastanje toch eerder te kappen, vroeg een NOS-verslaggever op de droe vige dag aan Karei Fowles van Stichting Support Anne Frank Tree. „Volgens mij niet. Iedereen was toen van mening dat het nog kon. En ja, met de kennis van nu - u kent die opmerking, veel ge bruikt - ja, dan was het mis schien beter geweest. Maar ja. Het is zo. Jammer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11