101 verantwoording Jan Peter Balkenende wist dit jaar zijn eigen straatje succesvol schoon te vegen. Vele anderen gebruikten zijn gevleugelde woorden, van wethouder tot bisschop. 'Wir haben es nicht gewusst' Graaien in vuilnis van politici, op zoek naar primeurs door Dewi Gigengack en Niek Opten beeld Anke Arts Met de kennis van nu. Kent u die uitdruk king? Het moet wel, want er ging in 2010 geen week voorbij of deze zin klonk wel ergens in bestuurska mers en raadszalen, tijdens pers conferenties en op andere plekken waar verantwoordelijkheid afge legd moest worden. Met dank aan Jan Peter Balkenen de. Het was de toenmalige pre mier die in januari toegaf dat Ne derland de inval van Irak in 2003 niet had moeten steunen. Maar dat is 'met de kennis van nu', zo zei hij na het verschijnen van het eindrapport van de commissie-Da- vids, die de politieke steun aan de inval had onderzocht. Mede dank zij dit meesterstukje van politiek gekronkel wist hij nog wat langer in het Torentje te blijven. Maar inhoudelijk sloeg hij de plank volledig mis, want 'de ken- 1 rais van nu' was begin dit jaar niet wezenlijk anders dan 'de kennis van toen', het moment dat Den Haag besloot de inval te steunen. Balkenende had eigenlijk moeten zeggen 'we hebben een grote fout gemaakt', 'we hadden oogkleppen op' of'we hebben niet goed geluis terd naar andere argumenten'. Maar dat gaat heel ver de kant op van 'het spijt me' en die woorden zijn vaak moeilijk uit te spreken. Onzin of niet, dit jaar was dus heel vaak de kennis van nu anders dan de kennis van toen. Zo zou Amsterdam nooit groen licht heb ben gegeven voor de aanleg van die vermaledijde Noord-Zuidlijn, de DSB-bank zou niet zijn omge vallen en er zou waarschijnlijk nooit een eurocrisis zijn geweest. Voorgaande jaren was het 'sorry' niet van de lucht, ook als dat heel erg als een eufemisme klonk. Daar door betekent dat woord niet veel meer dan 'oeps', maar er klinkt tenminste nog steeds iets door van een heel klein beetje spijt. Nee, dan 'met de kennis van nu'. Dat is lekker neutraal, het lijkt niet meer dan een constatering: 'Okee, ik heb misschien fouten gemaakt, maar dat deed ik met de kennis van toen. Als ik toen de kennis van nu had gehad, dan had ik ui teraard de goede beslissing geno men. Mij valt dus niets te verwij ten.' De spreker wil ermee zeggen dat het terugkijkend altijd makke lijk oordelen is, je vindt altijd wel een stok om de hond mee te slaan. Of platter gezegd: achteraf kijk je de koe in haar kont. En in veel ge vallen is dat ook waar. Maar dan nog is het raar om die woorden uit de mond van (door de wol geverfde) bestuurders te ho ren. Zij worden ingehuurd om moeilijke besluiten te nemen. Dat gebeurt altijd op basis van de argu menten die op dat moment voor handen zijn. Van de persoon in kwestie wordt daadkracht en visie verwacht, zodat de kennis van dat moment aangewend kan worden voor de toekomst. En daarbij is enige zelfreflectie ook prettig. Want als hij (voor zover na te gaan kampten vrouwen dit jaar niet met dit soort kennislacu nes) niet alle informatie op zijn bordje hjd gekregen, waarom dan niet? Had hij wat beter zijn best moeten doen? Bovendien hoort een bestuurder verantwoordelijk heid te nemen voor zijn daden, ook als de schuld niet direct bij hemzelfligt. De uitdrukking 'met de kennis van nu' betekent aan het eind van 2010: het kan verkeren en we gaan weer over tot de orde van dag. Als Balkenende begin dit jaar had ge weten dat zijn naam zo lang zou blijven kleven aan een steeds hol ler klinkende zin, dan had hij waarschijnlijk andere woorden ge kozen. Maar dat kunnen we alleen constateren met de kennis van nu, uiteraard. woensdag 29 december 2010 Met de kennis Kardinaal Simonis ge bruikte dit jaar een va riant op 'de kennis van nu'. Een nogal om streden versie. „Wir haben es nicht ge- wusst", reageerde hij op het grootschalig seksueel misbruik bin nen de Rooms-Katho- lieke Kerk. Het was de zin die Duitsers na de Tweede Wereldoorlog uitspraken als het ging over de uitroei ing van Joden, homo's en zigeuners. „Het is een beladen term, Kardinaal Simonis maar wel waar", aldus Simonis. Niet alleen beladen, maar inhou delijk ook nog eens discutabel. Volgens slachtoffers hebben de geestelijk leiders be wust de andere kant op gekeken. Met hun netwerk in de uithoe ken van alle paro chies, hadden ze het wel kunnen weten. Simonis zei dat hij in de 38 jaar dat hij (aarts)bisschop was tien gevallen van sek sueel misbruik heeft gekend. Hij heeft nooit overwogen justi tie in te schakelen. „Het was een andere tijd. Ik was me daar van niet bewust." Wie wil er nu niet weten wat politici doen in hun privéleven? Dat was al thans de gedachte achter de eenmalige glossy 'Bin nenhof, die in mei ver scheen. Om zo veel mogelijk ont hullende privéinformatie te verzamelen, doorzoch ten redacteuren van het magazine (een samenwer king tussen opinieblad HP/De Tijd en roddelblad Weekend) de vuilniszak ken van politici André Rouvoet en Alexander Pechtold. Dat het publice- Audax doorzocht afval van Rouvoet en Pechtold. ren van die details wel eens vervelend kon zijn voor de volksvertegen woordigers en hun ge zinsleden, had uitgever Audax van tevoren niet kunnen weten. Ahum. „Terugkijkend en met de kennis van nu hebben wij ons te weinig gereali seerd welke gevolgen de ze publicatie zou hebben voor de politici en met name hun gezinnen", schreef de directie van Audax later in een ex cuusbrief. Wat precies die 'kennis van nu' is, werd niet duidelijk. Wat wist Audax toen niet maar ach teraf wel? Desalniettemin was Pechtold tevreden met de verontschuldiging. „Ze zeggen onomwonden: wij zaten fout."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10