5 Buiten, êi BUuieti foetWé/^/qaTSoBftï jfsefaroenten met een has Tuintechniëk! www.cftuintechniek.nl en www.kassenland.nl dinsdag 28 december 2010 Foto's Lex de Meester Ester de Kleijn is zo'n hob bykweker. Achter in haar in Kruiningen staat sinds een jaar een vrijstaande kas. Een dik pak sneeuw ligt op het glazen dak en ijspegels hangen aan de rand. Toch is het bin nen een paar graden warmer dan buiten. Naast een bankje staat een klein elektrisch kacheltje om te voorkomen dat de Agapanthus, ofwel Afrikaanse lelie, de aardbeiplanten en de citrusplanten bevriezen. De laatste basilicum is net geoogst en in de diepvries beland, vertelt Ester. „We hebben de kas aangeschaft om planten te kweken. Momenteel gebruiken hem meer als orange- rie." Ze zoekt naar een tussen de bladeren verstopt bloempje in de mandarijnenplant. „Er hoeft maar één zo'n klein bloem pje te bloeien en de hele kas geurt. Heerlijk." De belangrijkste reden waarom hobbykwekers een broeikas hebben is het opvan gen van warmte en licht. Dit zijn de beste omstandighe den voor het kweken of het laten overwinteren van planten. Omdat in de zomer de kas de hele dag in de zon staat, loopt de temperatuur binnen snel op. Luchten is daarom noodzakelijk. Belangrijk is wel dat het niet gaat tochten. In de kas van Ester gaan de ramen in het dak vanzelf open bij een bepaalde temperatuur. Handig voor wie weinig thuis is. In een cilinder zit vloeistof die uitzet als het warm wordt. Een doordacht systeem brengt deze energie over op een uitzetarm die het raam automatisch opent. Ook hangen er gordijnen die dicht kunnen als het té warm wordt. Elian van 't Westeinde In een hanging basket zit nog de laatste hang- lobelia. „Die stond nog in bloei toen het ging vriezen, dus hebben we hem maar hier gehan gen. We hadden afgelopen zomer veel succes met het kweken van eenjarige bloemen. We doen het puur voor het plezier. Voordat de kas er stond kweekte ik planten op zolder, nu doe ik dat in de kas. Als de plantjes groot genoeg zijn, gaan ze in de volle grond. We kweken niet alleen bloemen, maar ook sla, tomaten, pom poen. De paprika deed het dit jaar heel goed. Bloemkool hebben we geprobeerd, maar van de vijftig plantjes hebben we niet een bloemkool kunnen oogsten. Allemaal door de rupsen opgegeten." De planten in een kas mogen niet al te koud water krijgen. Het best is om 's ochtends de planten te begieten, zodat er water kan verdam pen. Als het water niet verdampt, kan dat aanleiding geven tot schimmels. Ook het bemesten van planten is in een kas anders dan in de open lucht. Ze hebben meer voedsel nodig om dat ze door de hogere temperaturen sneller groeien. Ester vind het vooral leuk om te tuinieren met de kinderen Olivier (8), Koen (6) en Eva (3). „Ze krijgen allerlei zaden en zien hoe er plantjes uitkomen. In het voorjaar als er een klein beetje zon is, is het hier lekker warm", zegt Ester. „We staan dan met zijn allen te rommelen met potgrond, potjes en zaadjes. Misschien is het leuk om dan nog eens te komen kijken?" specialist in tuin- en parkmachines, tuinkassen, priëlen, oranjerieën, overkappingen -p. J.W. Frisostraat 31, 4413 CB Krabbendijke, Nederland tel.:0113 - 501255 fax:0113-503684 info@cftuintechniek.nl Het zelf kweken van groenten en fruit is weer helemaal terug! 100% biologisch en vers, dus krijgt u het allerbeste van Moeder Natuur optafel! Voor een gezonde prijs! Want welk seizoen het ook is, met een stijlvolle tuin- of kweekkas van CF TUintechniek kunt u alle dagen van het jaar volop en voordelig genieten van eigen groenten! Ook hét adres voor al uw tuinmachines en -gereedschap!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55