2 Sf>UMWUJ dinsdag 28 december 2010 Fietsen zonder vooruit te komen, dat is spinning. Maar vergelijk het niet met je hometrainer thuis. Peggy Kallemein, eigena resse van sportschool All Sports Bodygym in Middelburg vertelt: „Spin ning gebeurt op een speciale fiets. Het verschil met die hometrainer thuis en een spinfiets zit in het vliegwiel." Het traagheidsmoment is de belangrijkste eigenschap van zo'n wiel. Hoe groter het traagheidsmoment hoe moeilijker het in beweging is te krijgen en hoe moeilij ker het wiel weer is af te remmen. „Spinning is pure conditietraining in combinatie met intervaltraining." Het uithoudingsvermogen wordt getraind met behulp van tempowis selingen. Peggy laat weten dat het in het begin zwaar kan zijn. „Het opstarten is zwaar omdat je lijf moet wennen aan de trainingscyclus. Je spieren moeten zich nog op een juiste manier ontwikkelen." Spinning wordt doorgaans op twee manieren aangeboden door sportscholen. De eerste vorm is Les Mills. Hierbij wordt een langere periode (ongeveer 4 maanden) hetzelfde sche ma, dezelfde instructeur en dezelfde muziek gehanteerd. „Het is een beetje saai maar op deze manier kan je wel beter de vooruitgang meten", zegt Peggy. De tweede vorm Freestyle, wordt gebezigd in de All Sports Bodygym. Alle instructeurs maken hun eigen schema en kie zen hun eigen muziek. „Zo kan iedereen een prettige en geschikte training vinden waar hij of zij zich het lekkerst bij voelt. De ene trainer is net even strenger dan de andere. Sommige sporters vinden dat juist fijn om hen net even over die streep te trekken." In de Bodygym hangt een gemoedelijke sfeer. Onder het genot van een bakje koffie kan je wachten totdat iedereen aanwezig is voor de les. Kees van Kampen is er vroeg bij. De dame achter de bar weet: „Kees komt altijd vroeg. Dan kan hij nog even wat drinken aan de bar." Kees legt uit waarom spinning zo leuk is: „Het is motiverend om in groepsverband te sporten, iedereen kent elkaar en dat geeft een fijne sfeer. Wanneer ik lekker op gang ben voel ik me top. Ik doe dit al jaren en zelfs na een tijdelijke bles sure zat ik alweer snel in het zadel." Het is een gezellige bedoening. Niet alleen de sporters voor het spinnen stromen langzaam binnen, maar ook de groep thai-boxers staan te wachten voor hun les in de andere zaal. Wanneer de mensen van de les bodypump naar buiten komen is het voor de spinners het startsein om naar binnen te gaan. Iedereen pakt behendig zijn of haar fiets en zet hem klaar op een eigen favoriete plekje. Iedereen die zijn debuut maakt krijgt een uit gebreide uitleg over het instellen van de fiets, veiligheid en het voorkomen van mogelijke Nog even en dan is het alweer 1 januari. Iedereen denkt na over goede voornemens voor het nieuwe jaar. Na een kleine maand van overvloedig eten en drinken is het tijd voor bezin ning. Met stip op nummer één (ook dit jaar weer), gezonder eten en meer bewegen. Omdat de temperaturen nog aan de lage kant zijn houden we het even op een binnensport. Spin ning! Weg met de decemberkilootjes en vooruit met de condi tie. Het verschil tussen de hometrainer en de spinfiets zit in het vliegwiel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52