261 zeeland Van lakse handhaver Stem mee op tot handhavingsexpert Ride for Hope start vanaf Neeltje Jans PZC Waterschap haalt rekening COMMISSIE THERMPHOS Oud-burgemeester Jan Mans voorzitter Cel voor dealer uit Vlissingen 't Schaep www.pzc.nl/webwinkel te gast dinsdag 28 december 2010 Oud-burgemeester Jan Mans van Enschede leidt de provinciale onderzoekscom- misie naar de gang van zaken rond Thermphos. door Nadia Berkelder Iedereen kent Jan Mans. De oud-burgemeester van En schede ontpopte zich als koel bloedig crisismanager en be trokken burgervader toen zijn stad op 13 mei 2000 werd getroffen door de vuurwerkramp - een vuur werkfabriek ontplofte midden in een woonwijk - de ramp eiste 23 le vens. De inwoners van Enschede droegen Mans vanwege zijn optre den na de ramp op handen. Maar ook Jan Mans kreeg te ma ken met een onderzoekscommis sie: oud-ombudsman Marten Oos- ting gaf leiding aan de commissie die de toedracht van, de hulpverle ning tijdens en de afwikkeling na afloop van de vuurwerkramp on derzocht. De conclusies waren niet mals: het toezicht van de ge meente op het ontplofte vuur- werkbedrijf was beperkt, er werd niet opgetreden toen het bedrijf Jan Mans foto ANP de regels overtrad en vergunnin gen waren niet in orde. De com missie toonde een rechtstreeks ver band aan tussen het lakse optre den van de gemeente en de ramp. Het rapport van de commissie Oosting kostte de wethouders Dick Buursink en Els Koopmans de kop. Mans bleef, tot ongenoe gen van veel critici, maar de ge meenteraad sprak het vertrouwen in hem uit. De Twentse Courant Tubantia noemde zijn positie des tijds 'bijna onaantastbaar'. Mans heeft sinds 13 mei bij de bevolking zoveel krediet opgebouwd, dat nie mand in de gemeenteraad het zal wagen om hem naar huis te stu ren." Hij steeg vlak na de ramp bo- NEELTJE JANS - Op Hemelvaartsdag donderdag 2 juni 2011 wordt op Neeltje Jans het startschot gegeven voor een landelijke fietstocht te gen kanker, de Ride for Hope. De deelnemers aan deze tocht fiet sen in drie dagen tijd ruim 750 ki lometer door Nederland. De op brengsten gaan naar veelbelovend onderzoek naar primaire hersentu moren, een kankersoort met nage noeg geen overlevingskans. De wielrenners brengen hiermee let terlijk hoop tot leven voor de jaar lijks 1500 slachtoffers in Neder land, voornamelijk kinderen en jongvolwassenen voor wie deze vorm van hersenkanker het groot ste sterftecijfer is. De tocht wordt symbolisch verre den in de vorm van het internatio nale lintteken van hoop, de 'rib bon'. Ride for Hope verwacht bin nen enkele jaren te groeien naar een deelnemersveld van meer dan duizend wielrennende helden. ven zichzelf uit, schreef diezelfde krant bij zijn afscheid. „Voor de be volking werd hij een vastberaden boegbeeld, naar de buitenwereld wierp hij zichzelf op als het ge zicht van de getroffen stad, boven dien bleek hij een ijzersterk com municator." Mans werd na de ramp een veelgevraagd spreker over crisismanagement. Boven dien stond hij aan de wieg van het Bestuurlijk Netwerk Crisisbeheer sing, een club waar hij ook voorzit ter van werd. Als voorzitter van een commissie deed Mans in 2008 onderzoek naar handhaving en toezicht op milieuwetgeving en op de regels voor bouwen en ruimte. De com missie pleitte voor het oprichten van regionale omgevingsdiensten, naar het voorbeeld van de Milieu dienst Rijnmond. De conclusie was dat het toezicht nu te versnip perd is en dat de handhaving nu veel te vrijblijvend is. In april 2005, bijna vijfjaar na de vuurwerkramp, nam burgemees ter Jan Mans afscheid van Ensche de, met een groots feest, dat naar verluid een ton kostte. Hij werd voorzitter van de kamer van koop handel in Limburg en waarne mend burgemeester van Zaanstad en, na het gedwongen vertrek van Gerd Leers, van Maastricht. MIDDELBURG - Een 20-jarige Vlissin- ger is veroordeeld tot een gevange nisstraf van tien maanden waar van vier voorwaardelijk. Tegen hem was een celstraf van vijftien maanden geëist. Omdat zijn vrien din zwanger was en hij snel en veel geld nodig had dealde hij drie maanden lang in cocaïne en heroï ne. Per dag werden zeker tien klan ten van drugs voorzien. De politie kwam hem op het spoor na een tip. Na zijn aanhouding werd er in zijn woning nog 22 gram heroïne en 5 gram cocaïne gevonden. 6 dvd-box Nu gebundeld in een mooie verzamelbox: 't Schaep met de 5 Pooten en 't Vrije Schaep. 't Schaep met de 5 Pooten beschrijft de avonturen van Kootje, Lukas en tante Door in het beroemde Amsterdamse café. In 't Vrije Schaep heeft Kootje het café verkocht en begint hij een camping aan de Noordzee: Camping 't Vrije Schaep. Geniet mee met deze komische Nederlandse serie vol bekende liedjes! Nederlands gesproken. Speelduur ruim 12 uur. Adviesprijs 59,95 Lezersprijs 29,95* exclusief 4,95 verzendkosten. categorie/ dvd's en games 1. Begin mei kreeg het veelbesproken beeld van Thom Puckey in Terneuzen opeens een vrouwelijke tegenhanger in het vizier: Muckey. Het bleek later een grap van het Geuzencomité. foto Peter NöcoSai 4. Op 13. september kwam het Belgisch trekpaard Natascha vast te zitten in renarts, de brandweer, een boer en een tractor waren nodig om het paard op door Wouter van Zandbrink en Peter Holtring Zeeland wordt beschermd tegen de zee door zo'n 500 kilometer zeewe ring. Voor de veiligheid van heel Nederland moeten deze zeeweringen voldoen aan bepaal de normen. De huidige veiligheids norm is dat alle Zeeuwse dijken een storm moeten kunnen trotse ren, die theoretisch gezien eens in de 4000 jaar voorkomt. Het waterschap Scheldestromen i.o. heeft berekend dat 117 kilome ter zeewering niet aan deze norm voldoet. De dijkgraaf van het wa terschap de heer Poppelaars meldt dat hij met het kabinet in gesprek is over het benodigde geld om de zeeweringen op peil te brengen. Hij heeft gezegd dat het water schap bereid is een deel van de kos ten zelf te financieren. Hij heeft het in een uitzending van radio 1 op 22 december over ca 25%. Als het waterschap zo'n 25% zelf wil fi nancieren gaat dit elke Zeeuw tus sen de 110 en 250 euro kosten. Maar daar blijft het niet bij. Dit ka binet is in ieder geval al van plan om maar maximaal 50% te betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34