gaat toch onder de slopershamer Toeristenbelasting in Sluis gaat toch omhoog Beleid gemeentelijke monumenten vertraagd Gift Oranjefonds voor keuken van clubgebouw Sas hoeders cultureel erfgoed tegen de vlakte bijzondere meubelen voor bijzondere opruimprijzen! dinsdag 28 december 2010 TMC Koudekerke Dorpsplein 35 (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl sas van cent - Clubgebouw St. Al- bert in Sas van Gent krijgt op nieuw een bijdrage van het Oranje Fonds. Ditmaal gaat het om 3.000 euro voor de nieuwe keuken. Eer der betaalde het fonds al mee aan een nieuw dak (9.000 euro) en een vloer (13.750 euro). De keuken dateerde uit 1967 en was dus hoog nodig aan vervanging toe. In het vernieuwde clubgebouw vinden de KBO, STV, BSB, MZV, de Com puterclub, Werkgroep Parochie en de 3D-club onderdak. De afwerking van het clubgebouw werd uitgevoerd door een ploeg vrijwilligers. Naast het Oranje fonds leverden ook de Rabobank en Dow Benelux een bijdrage. door Martijn de Koning sluis - De verhoging van de toeris tenbelasting in de gemeente Sluis gaat gewoon door. Een poging van de oppositiepartijen om die een jaar uit te stellen, strandde in de gemeenteraad. Verenigde recreatieondernemers hadden bij college en raad aange drongen op uitstel. Met name Sa- verka (samenwerkende verhuur kantoren) wees erop dat de verho ging vooraf onvoldoende was door gesproken. Tal van ondernemers gingen er daardoor vanuit dat het tarief op hetzelfde niveau zou blijven als dit jaar, sloten op basis daarvan con tracten af en lieten folders druk ken. Wethouder Conny Almekinders gaf eerder al aan dat hij duidelijk was geweest richting de onderne mers. De coalitiepartijen vonden dat ook, en stemden in met de ver hoging van 5 cent. De nieuwe prij zen liggen daardoor op 1,10 euro voor overnachten op campings en 1,17 voor verblijf in hotels en va kantiehuisjes. Een voorstel van Nieuw Gemeentebelang om alle ta rieven nu te bevriezen en in 2012 te verhogen naar 1,20 euro, kreeg alleen steun van Helder Zeeuws en Lijst Babijn. door Harold de Puysseleijr hulst - De vaststelling van ge meentelijk monumentenbeleid in Hulst is vertraagd. Vooral de oudheidkundige kring en de Stichting Bescherming Stads gezicht Hulst (SBSH) hebben meer tijd nodig voor een degelijke inventarisatie van objecten in de gemeente die het behouden waard zijn. De gemeente telt ruim 100 rijks monumenten, maar daarnaast zijn er nog meer objecten die het eigen karakter van de streek bepalen. Die wil de gemeente beschermen via het gemeentelijk monumenten beleid. Na een oproep aan de wijk en dorpsraden eerder dit jaar, is een groot aantal objecten voorge dragen. Het gaat om panden, kapel letjes, kreken, dijken en kerken. Deze lijst is echter nog niet com pleet. De oudheidkundige kring en SBSH zijn bezig een volledige inventarisatie te maken. Zij beoor delen alle objecten in de gemeente afzonderlijk op hun cultuurhisto rische waarde en dat vergt veel tijd. Zodra alle voorstellen zijn ont vangen, wordt de inventarisatie lijst afgesloten. Dan worden de voorgedragen objecten - na even tuele voorselectie - door cultuur historisch onderzoek gerangschikt op waarde. In principe wordt uit iedere kern het object met de hoogste waardering geselecteerd als gemeentelijk monument. Uiter aard worden de eigenaren van die objecten voortijdig geïnformeerd over de voortgang en over de voor- en nadelen van vermelding op de gemeentelijke monumenten lijst. De oude zoutziederij in Hulst is een ander pand waarvoor het gemeentelijk monumentenbeleid te laat komt. archieffoto Mark Neelemans vens coördinator van het Meld punt Erfgoed Zeeland. Het meldpunt is een centraal infor matiepunt, dat iedereen in de gele genheid stelt om melding te ma ken van bedreigd, onbekend of ondergewaardeerd erfgoed in de provincie Zeeland. Daarnaast bestaat het meldpunt uit een netwerk waarbinnen elf Zeeuwse particuliere monumen tenorganisaties en SCEZ samen werken. Doelstelling van deze organisatie is een wezenlijke bijdrage leveren aan het behoud van karakteristie ke, beeldbepalende gebouwen, ob jecten, landschappelijke elemen ten en structuren. Deze bijdrage wordt geleverd door het in een zo vroeg mogelijk sta dium inventariseren van dit erf goed en het aansluitend treffen van behoudsmaatregelen. „Helaas spreekt een 'eenvoudig' woonhuis zoals dit object minder tot de verbeelding dan een kerk, molen of kasteel. En dit wordt nog eens versterkt als de staat van onderhoud slecht is. Toch is het jammer dat op deze manier be- houdenswaardige objecten voor de gemeenschap verloren gaan. Want in opgeknapte staat en mét meer kennis over de geschiedenis van een dergelijk pand zouden be duidend meer inwoners zich sterk maken voor behoud. Daarentegen gaat nu een historisch pand verlo ren, zelfs zonder dat het goed voor het nageslacht is vastgelegd", vindt Van Dintel. Hij zette de melding eerder dit jaar uit bij de Bond Heemschut, die van mening was dat er mogelijkhe den waren voor restauratie van de boerenwoning, die naar schatting rond 1700 werd gebouwd. In een reactie aan het voorpor taal van het Meldpunt Erfgoed Zeeland heeft de ambtenaar die in de gemeente Hulst is belast met monumenten, laten weten dat de gemeente de aangevraagde sloop van het pand niet kan weige ren. De gemeente beschouwt het des betreffende pand niet als bijzon der of behoudenswaardig 'en nu eenmaal niet alles kan behouden blijven'. De coördinator van het Meldpunt kan zich in deze laatste uitspraak vinden. „Voorwaarde is dan wel dat bij de gemeente bekend is wel ke behoudenswaardige objecten zich in de gemeente bevinden. Zo lang er geen goede inventarisatie heeft plaatsgevonden en een ge meentelijk monumentenbeleid ontbreekt zal van een goede afwe ging bij sloopaanvragen geen spra ke kunnen zijn. Hopelijk zal in 2011 het behoud van het gebouw de erfgoed in de gemeente Hulst beter geborgd kunnen worden. He laas zal een dergelijke borging voor het pand aan de Julianastraat te laat komen." Volgens wethouder Diana van Damme (Ruimtelijke Ordening) van de gemeente Hulst heeft de ei- genaar nog wel gekeken of het pand op te knappen was, 'maar dat bleek ondoenlijk'. Daarom mag de woning van de ge meente evenals twee andere bouw vallige panden ernaast plaats voor nieuwe huizen. www.meldpunterfgoedzeeland.nl 'Helaas spreekt een 'eenvoudig' woonhuis minder tot de verbeelding dan een kerk, molen of kasteel' door Harold de Puysseleijr Hoeders van het cultu reel erfgoed pinken een traantje weg, want het vermoedelijk oudste huisje van Heikant, op het adres Julianastraat 109, gaat binnenkort onder de slopershamer. Enkele maanden geleden werd bij het Meldpunt Erfgoed Zeeland melding gemaakt van de dreigen de sloop van de woning. Nadat in eerste instantie de sloop werd stilgelegd, werd half novem ber door de gemeente Hulst toch de sloopvergunning verleend. Het eeuwenoude pand nabij de Belgische grens, deed in het verle den niet alleen dienst als boeren- woonhuis, maar volgens sommi gen ook als tolhuis. „Hoewel het pand door jarenlange leegstand enigszins in verval was geraakt, kon het desalniettemin als authentiek en karakteristiek vóór de regio bestempeld worden. Dit gold zowel voor het interieur als voor het exterieur", zegt drs. Mari- nus van Dintel. Hij is adviseur cultuurhistorie en monumenten bij de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), te- gglE 5j <6jrcnQS>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25