17 'Emoties rond De Schelde steken diep' Masterclass modeltekenen en -schilderen legt lat hoog Twee mannen en twee gitaren en veel nostalgie agenda dinsdag 28 december 2010 mm m - am i ma t mm - i WIJKTHEATERPROJECT Herinneringen aan Scheepswerf en Machinefabriek als bouwstenen door Ali Pankow Vergeet de humor niet!", gaf theatermaakster Ans Schilders uit Kapelle als waarschuwing aan zich zelf bij het schrijven van het script voor het theaterproject over Scheepswerf en Machinefabriek De Schelde in Vlissingen. Het repe titieproces bevindt zich inmiddels in de eindfase. De première staat vrijdag 14 januari gepland in Thea ter Vestzak 99 in Vlissingen. Herinneringen en verhalen van Schelde-medewerkers, maar ook foto's en anekdotes van hun naza ten leveren de bouwstenen voor deze toneelvoorstelling. De produc tie wordt gemaakt naar het voor beeld van het zogeheten Stut-wijk- theater in Utrecht. Het is een me thodiek waarin de ervaringen en verhalen van bewoners in een to neelstuk worden verwerkt. Die be woners staan zonder spelervaring op de planken en spelen zichzelf. „Zo'n theaterproject moeten we ook eens rondom de Koninklijke Maatschappij De Schelde opzet ten", bedacht Mariska Burger van de Stichting Welzijn Middelburg zich. Zij is zelf dramatherapeute en groot liefhebber van die 'Stut-methode'. Burger herinnert zich de emoties en discussies die destijds los kwamen naar aanlei ding van de nieuwe invulling van het Scheldeterrein. De voormalige scheepswerf en machinefabriek zouden volgens haar een bron van inspiratie kunnnen bieden. Dat bleek inderdaad het geval, zo heeft Ans Schilders ervaren. Schil ders werd door Burger uitgeno digd 'deze kar te gaan trekken'. Dat hield in: het opsporen van mensen en hun verhalen, eigen re search en op basis van beide een script schrijven voor een stuk waar de betrokkenen zelf een rol in vertolken. En dat stuk ook te re gisseren. „Het valt me op dat de emoties heel erg diep zitten. Alsof er geen tientallen jaren verstreken zijn. De verschillen tussen de overalls en de witte boorden komen steeds aan bod", vertelt Schilders. Vol gens haar betreffen die grote ver schillen tussen 'die lui van het kan toor' en 'de mensen van de werk vloer' overigens niet alleen De Schelde, maar was dit contrast bij meerdere bedrijven vrij groot. Vol gens Schilders zegt dit vooral iets over de tijdgeest. Bij het schrijven van het script liep zij aan tegen het feit dat de men sen nu eindelijk wel eens hun ver halen kwijt wilden. Hoe moest ik vertalen wat hen nog steeds be zielt? Ik voel dat bij sommigen heel sterke gevoelens leven. Pijn, gekwetsheid, gevoel van verne derd te zijn, niet serieus te worden genomen. Maar in een toneelstuk moet ik wel de balans tussen ernst en vrolijkheid in de gaten houden. Vandaar die waarschuwing aan mezelf: Vergeet de humor niet." Schilders bedacht een pakkende ti tel: Op de helling. Het stuk wordt gespeeld door mensen die destijds bij De Schelde werkten of als echt genote of kind van een werkne mer betrokkenheid had met het bedrijf. „De oudste spelers zijn 85 en 89 jaar. Het valt mij op dat zij als bes ten hun tekst kennen. Nou ben ik daar ook wel streng in hoor. Repe teren zonder tekstboekje is bij mij een voorwaarde", erkent Schildérs. Pragmatisch als zij is, besloot zij sa men met haar man Rini Schilders ook een speelfilm van het stuk te maken. „Om te voorkomen dat we door ziekte de voorstelling een keer zouden moeten annuleren. Dan hébben we in ieder geval iets te laten zien. Ook hier hebben de spelers ontzettend hun best voor gedaan. De filmopnamen zijn ge maakt in café De Fantast in Mid delburg. Daar kregen we alle mede werking", vertelt de regisseur. Zij weet zich gesteund door productie leidster Magdaleen van Uden, die zij een 'gouden kracht' noemt De wekelijkse repetities voor Op de helling zijn steeds gehouden in Ter Reede in Vlissingen. Als'dank voor de gastvrijheid krijgt dit zorg centrum dinsdag 11 januari een try-out voorstelling. Verder wordt er voor intimi en bekenden van de spelers donderdag 13 januari een voor-première gegeven en op vrij dag 14 januari is de officiële pre mière, alletwee in Theater Vestzak 99 in Vlissingen. De voorstelling is aansluitend tot en met 18 februari te zien in Oostburg, Middelburg, Westkapelle, Wemeldinge en Goes. Informatie en reserveringen, telefoonnummer: 0118-751400. Het laatste nieuws over kunst en cul tuur in binnen- en buitenland staat op: www.pzc.nl/cultuur. BLOCS Diverse redacteuren van de PZC hou den een weblog bij. Bekijk ze alle maal via www.pzc.nl/blogs. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl OOSTBURG - De afdeling Kunstedu catie van Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaanderèn in Oost burg biedt dit jaar weer een nieu we Masterclass Modeltekenen en -schilderen voor amateurkunste naars aan. Tijdens de hele cursus wordt er naar levend model gewerkt. De se rie lessen is speciaal voor de wat gevorderde cursist opgezet. In de eerste les op woensdag 9 fe bruari in Den Hoekzak in Oost burg neemt docent kunstgeschie denis Jaap Clement de deelnemers mee langs de hoogtepunten van de afbeelding van de menselijke fi guur in de kunstgeschiedenis. Daarna volgen negen lessen van Theo Jordans in zijn atelier in Groede met als aandachtspunten: de compositie, de licht-donkerwer- king, ofwel clair-obscur, poses van de grote meesters, model en bewe ging, model en omgeving. Ook is er ruimte te experimenteren met nieuwe technieken. Vervolgens be handelt Johnny Beerens het model- schilderen in zijn atelier in Bres- kens. De kosten bedragen 334 euro en er is plaats voor maximaal tien deelnemers. De inschrijftermijn is geopend tot en met 28 januari bij Stichting Welzijn West Zeeuwsch-Vlaande- ren, telefoonnummer 0117-455349. MIDDELBURG - Jan Francois en Jer ry Velberg, twee mannen met een gitaar, treden donderdagmiddag van 15.00 tot 16.30 uur op onder de naam 'Acoustic Pleasures' in de Brasserie van de Drukkerij aan de Markt in Middelburg. Zij spelen ei gen composities en covers uit uit eenlopende richtingen van de pop muziek. De nadruk ligt op twee stemmige samenzang in de stijl van Simon Garfiinkel en The Everly Brothers. Zij spelen al ruim tien jaar samen tijdens soirees en 'dansants voor initimi'. Tijdens de stadspicknick deze zomer ter ere van de Giro speelden ze voor het eerst voor een groter publiek. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD Zierikzee Vertoning kinderfilm bij Winterspektakel Welzijnshuis. Theater fiZi, van 13.30 tot 15.30 uur. PODIUM Oost-Souburg Eerste dag van het Mini-festival, met optredens van Da Capo, Desta Jazz at the Razz en Champagne Wine. Razzmatazz, 20.30 uur. DE SCHELDE Scène tijdens een repetitie voor het Schelde-toneelproject Op de helling met vlnr: Jan Plantefeber, Juul van de Hee, Rini Alewijnse en Herbert Sepers. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 17