13 tien gulden Een nieuw jaar betekent per definitie nieuwe regels en wetten. Er verandert nogal wat in 2011. Op deze pagina's een greep uit de gewijzigde regelgeving. Positie slachtoffers in rechtszaak versterkt Antilliaanse gulden maakt plaats voor dollar dinsdag 28 december 2010 Een nieuwe computer, een betere fiets of een cursus vol gen mèt belastingvoordeel. Er komt een nieuwe regeling: de werkkostenregeling (WKR). Door deze regeling kan een ondernemer maximaal 1,4% van het totale fiscale loon (de 'vrije ruimte') besteden aan onbelaste vergoedin gen en verstrekkingen voor personeel. De werkkostenre geling komt in de plaats van de huidige - ingewikkelde- re gels voor vrije vergoedingen en verstrekkingen. door Joep Trommelen en Tanja Kits beeld Anke Arts De vergrijzing slaat toe, ook bij buschauffeurs. Om te voorkomen dat bussen in de remise blijven staan, wordt bij wijze van proef de minimumleeftijd voor buschauf feurs verlaagd van 21 naar 18. Hiermee wil het ministerie jonge mensen stimuleren om voor het beroep van bus chauffeur te kiezen. Vanaf 1 januari 2011 kan een jongere van 17 jaar de opleiding tot buschauffeur volgen. Na drie jaar vindt een evaluatie plaats. Uta Lang niet iedereen komt meer in aanmerking voor een so ciale huurwoning (netto huur tot 650 euro). Alleen men sen met een jaarinkomen tot maximaal 33.614 euro ko men er nog voor in aanmerking. Het inkomen wordt ge controleerd op het moment dat een woning wordt toege wezen. Veel woningcorporaties hebben al aangegeven zich niet aan de nieuwe regels te houden, omdat anders veel gezinnen buiten de boot vallen. Wie het afgelopen halfjaar een persoonsgebonden bud get (pgb) nodig had, viste achter het net. De geldkraan werd op 1 juli dichtgedraaid. Op 1 januari gaat de kraan weer open en kunnen nieuwe aanvragen worden inge diend. in 2011 stelt het kabinet 350 miljoen euro extra beschikbaar, waardoor het totale pgb-budget uitkomt op 2716 miljoen. Wel gelden er strengere regels, waardoor niet iedereen in aanmerking komt voor een pgb. De fel bekritiseerde vliegtaks die per 1 januari in Duits land wordt ingevoerd moet de Duitse schatkist jaarlijks één miljard euro opleveren. Maar of dat lukt is de vraag. Veel vliegmaatschappijen wijken uit naar omringende lan den waar geen vliegtaks geldt. Ryanair heeft al laten we ten minder vluchten vanaf Weeze te zullen uitvoeren. In Nederland is de vliegtaks alweer afgeschaft, nadat het de economie naar schatting 1,2 miljard heeft gekost. Er wordt al jaren over gesproken, maar per 1 januari is het dan zover. Bepaalde bijzondere bromfietsen, zoals Segways, moeten verplicht voorzien zijn van een verzeke ringsplaat in plaats van een kentekenplaat. Voor deze groep verkeersdeelnemers gelden dan dezelfde verkeers regels als voor snorfietsers, zoals een uitzondering op de heimplicht, een maximumsnelheid van 25 km/uur en het gebruikmaken van het (brom)fietspad. „Slachtofferhulp is blij met de nieuwe Wet verster king positie slachtoffers zegt Amal Boukarfada van Slachtofferhulp Nederland. „Die betekent dat slachtof fers van zeden- en geweldsmisdrijven minder lang hoeven te wachten op schadevergoeding." Zij krijgen voortaan als schadevergoeding is toegekend, maar dat geld niet (snel) bij de veroordeelde kan worden geïnd, van de overheid de vergoeding alvast uitge keerd. „Voor slachtoffers komt er ook een betere informatie verstrekking over het strafproces, bijvoorbeeld over het vrijlaten van een verdachte of veroordeelde. Alle slachtoffers kunnen in de toekomst tijdens het straf proces bijstand krijgen van een advocaat en/of een tolk. Daarnaast komt er één loket voor slachtoffers, waarin de politie, het OM en Slachtofferhulp Neder land samenwerken," zegt Boukarfada. Ouders van minderjarige verdachten worden via de nieuwe wet verplicht bij de strafzaak tegen hun kind aanwezig te zijn. De nieuwe staatssecretaris van Veiligheid en Justitie Fred Teeven is volgens Boukarfada ook al bezig een Kamermotie uit te voeren die het spreekrecht van slachtoffers in de rechtszaal nóg verder verbetert. „Meerdere nabestaanden van dodelijke slachtoffers van een misdrijf kunnen dan spreekrecht krijgen, tot dusver was er dat maar éen. Daar zijn we heel blij mee. En ook de wettelijke vertegenwoordiger van een slachtoffer kan spreekrecht krijgen. Als een kind jon ger is dan 12, kunnen de ouders dat doen. Maar het wordt dan waarschijnlijk ook mogelijk zich te laten vertegenwoordigen als een slachtoffer fysiek of psy chisch niet in staat is te spreken. Een goede zaak." Het einde van het Antilliaanse guldentijdperk is nabij op Bonaire, Sint Eustatius en Saba. Per 1 janauri wordt de gulden verruild voor de Amerikaanse dollar. Er is nog lang gesteggeld of op. deze BES-eilanden de euro zou moeten worden ingevoerd. Tenslotte heb ben deze eilanden op 10 oktober de status van Neder landse gemeente gekregen. Maar vanwege de ligging - vlakbij de VS - en het toerisme - veel Amerikanen - is uiteindelijk toch maar gekozen voor de Amerikaanse dollar. „Gelukkig wel", vertelt Marianne Maldonado, woordvoerder van het Openbaar Lichaam Bonaire. „We hebben hier zoveel Amerikaanse toeristen, er wordt hier al zoveel in dollars betaald. Bovendien heb ben we hier een erg negatief beeld van de euro gekre gen, door alle verhalen uit Nederland dat alles veel duurder is geworden na de invoering van de euro. Daar waren wij wel bang voor." Toch is er ook iets van weemoed op de BES-eilanden nu er afscheid genomen moet worden van de kleurrij ke met vogels versierde guldenbiljetten. „Vooral de oudere generatie vindt het jammer. Mijn vader krijgt zijn pensioen in guldens. Hij denkt dat hij straks even veel dollars kijgt, maar daar vergist hij zich in." De wisselkoers is vastgesteld op 1,79 gulden voor 1 dollar. De Antilliaanse gulden wordt nog twee jaar gevoerd op Sint Maarten en Curasao. „Maar ik denk dat de in voering van de dollar de minst erge maatregel is die we per 1 janauri te verwerken krijgen," vervolgt Mal donado. „Ik hoor er niemand echt over. Het is ook nog zover weg. Waar mensen veel meer moeite mee hebben zijn de aangekondigde belastingverhogingen. Straks moeten we overal belasting op gaan betalen, net als in Nederland. Dat zijn we niet gewend." Goede voornemens genoeg op 1 januari. Stoppen met ro ken is er vaak een van. Maar om te zorgen dat je dit jaar écht van de verslaving af komt, zit per 1 januari een an ti-rook cursus in het basispakket van de zorgverzekering. Het gaat om een combinatie van gedragsbegeleiding (coaching) en geneesmiddelen (bijvoorbeeld nicotinever- vangers). Welke cursussen precies vergoed worden, staat in ieders polisvoorwaarden. De crisis op de woningmarkt is ook de overheid niet ont gaan. Veel mensen proberen met veel moeite hun eigen huis te verkopen, terwijl ze al een ander hebben gekocht. Dubbele hypotheeklasten kunnen vanaf 1 januari drie jaar lang worden afgetrokken, in plaats van twee jaar. De rege ling is bedoeld voor mensen die sinds 2008 of 2009 te maken hebben met dubbele hypotheeklasten. Na 2012 wordt dé maximale termijn weer twee jaar. De postzegel wordt duurder. Een postzegel voor een brief of kaart tot 20 gram in Nederland wordt met ingang van volgend jaar 2 cent duurder. De prijs gaat omhoog van 44 naar 46 cent. Ook een zegel voor een brief tot 20 gram in Europa stijgt 2 cent: van 77 naar 79 cent. De post zegels hebben sinds 1 juli een nieuwe waardeaanduiding: geen eurobedrag meer, maar een cijfer 1 en 2 (voor bin nenland), of de term 'Europa' of 'Wereld'. Niet dit jaar, maar volgend jaar per 1 januari wordt de Wet Werk en Inkomen Kunstenaars (WWIK) beëindigd. Kunstenaars die na 1 januari 2012 niet in staat zijn om met hun werk voldoende inkomsten op te bouwen, wor den geacht om - net als anderen - actief naar ander werk te zoeken, eventueel ook buiten de kunstsector. Met de ze maatregel komt een einde aan de uitzonderingspositie voor kunstenaars in de sociale zekerheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13