3 Verdrijf de wonen34 Varenfestival 3 O Na twintig jaar dromen VERHI Uisber1Ch. Speakers van een ton Vrijdag 24 december 2010 Uitlopende tongvaren, foto RvdK O 5 z Eendagsvliegen zijn fragiele insecten met doorzichtige vleugels die 's zomers in grote wolken boven beken en rivieren zwermen. De naam van het insect is misleidend. Eendagsvlie gen leven twee dagen, maar het blijft weinig. De larve leeft een jaar in het water, verpopt zich, de eendagsvlieg vliegt uit, paart, en sterft. Een geconcentreerd leven. Je hebt ook eendagsbloemen. Eendagsbloem is de Neder landse naam voor de Tradescantia, een plant met blauwe bloemen en grasachtig blad. Elke bloem bloeit maar één dag, maar er verschijnen wel steeds nieuwe bloemen. Je zou denken dat een plant met langer bloeiende bloemen meer succes bij de voortplanting heeft, maar dat is niet zo. De eendagsbloem plant zich zo enthousiast voort, dat hij tot onze inheemse flora is gaan behoren. Een andere eendags- bloeier is de Hemerocallis, de daglelie, waarvan iedere bloem maar één dag geopend blijft. Ook deze plant wordt niet met uitsterven bedreigd. Daglelies horen tot de sterkste tuinplanten. Ze doen het op droge grond, maar ook op plaatsen die 's winters een paar weken onder water staan. Als wij planten voor onze tuin zoeken, geldt langdurige bloei als een aanbeveling. Rozen moeten liefst het hele sei zoen bloeien, zelfs als het lelijke zijn. Je zou denken dat men blij zou zijn als zo'n non-roos snel was uitgebloeid, maar nee: wij vinden lange bloei de belangrijkste eigen schap van een plant. Ik weet niet of we gelijk hebben. In Japan is de jaarlijkse bloei van de sierkersen een gebeurte nis van nationaal belang. Zoals wij een weerbericht hebben, kennen Japanners een kersenbloesembericht waarin wordt voorspeld op welke dagen de bloei op zijn hoogtepunt zal zijn. Dat die bloei maar kort duurt, schijnt niemand te de ren. Ik heb me door een Japanner laten vertellen dat het zelfs helemaal niet om de kersenbloesem gaat, maar om het moment waarop de vallende bloem blaadjes tussen hemel en aarde dwarrelen. Het lijkt er dus op dat de intensiteit van de beleving voor Ja panners belangrijker is dan de duur. Wat voor Ja panners geldt, kan ook voor ons gelden. Dichters schrijven altijd over bomen waarvan het blad net ontluikt en over pril lentegroen. Nooit ovër het ver moeide groen van augustus. Misschien hechten wij teveel belang aan lange bloei. We zouden ons meer op dat ene moment moeten concentreren waarvan de beleving zo intens is dat het je eeuwig bijblijft. Voor mij is zo'n periode van verhoogde intensiteit van beleven de tijd waarin de varens uitlopen. Het duurt maar hoogstens een week, maar in die tijd zijn varens zo boeiend, dat je er daarom al een tuin vol van zou willen hebben. De koningsvaren ont rolt zich als een bisschopsstaf, de schildvaren lijkt op een octopus en de tongvaren op een cobra die zijn kop dreigend voor je opricht. Ik kijk al uit naar het varenfestival. Jwf Natuurlijk kun je een paar een- voudige speakers kopen voor een paar honderd euro. Klinken pri ma, zolang je geen al te hoge ei sen stelt. Wie alleen het beste van het beste wil, kan eens kij ken op de website van de Duitse akoestiekspecialist Avantgarde. Dat bedrijf staat bekend om tijd loze ontwerpen waarbij akoes tiek met kapitalen wordt geschre ven. 'Purity meets Performance', is de slogan van Avantgarde. De top van hun speakerlijn is de Trio Classico: een prachtige speaker in de vorm van een oor. Een flink oor, dat wel, want de speakers zijn 1,3 meter breed en 1,5 meter hoog. En daarmee ze ker een eyecatcher in je kamer. Benieuwd naar de prijs van deze Rolls Royce onder de speakers? Vanaf 42.000 euro. De topset kost 102.000 euro. Dat blaast je toch wel even weg... www.avantgarde-acoustic.de Muziekliefhebbers klagen al jaren dat architecten bij het ontwerpen van huizen te weinig rekening houden met de akoestiek in de woning. Plafonds, wanden en vloeren worden liefst strak en glad afgewerkt. Met als gevolg dat ruimtes zo galmen, dat je elkaar bijna niet meer kunt verstaan, laat staan lekker een muziekje kunt luisteren. De leukste oplossingen op een rij. door Cor-Peier Pasma Ontwerp Clouds, van Ronan en Erwan Bouroullec. De 'wolk' haalt de galm uit de ruimte. foto's PR www.ahrend.ni www.aleksandragaca.ni www.artwali.ni www.depioeg.com www.designersguild.com www.goodspace.nl www.grahambrown.ni www.kvadratciouds.com Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem Drumnadrochit hit i SCHOTLAND Edinburgh Na regen komt geen zonneschijn maar 'meer regen', las ik op een Schots reizigersforum. Mirjam Wigman:„Je kunt het weer in Schotland beter omschrij ven als four seasons in one day. Re- gen, zon, storm, alles op één dag. Het regent hier zelden 24 uur ach tereen." Ook al was het wél zo: jullie pakken met Nessie, doedelzakken, kilts, whis- haggis, Sean Connery en de High- landgames genoeg bonuspunten. „Speaking of: het was tijdens de Highlandgames van 1977 - ik was erbij tijdens een vakantie in Schot land - dat ik het gevoel kreeg. Een instinctief gevoel, een stem die zei 'hier moet ik wonen'. Pats, een di recte klik. Anders kan ik het niet omschrijven. Het was niet het kli maat, het landschap of de mensen in het bijzonder die me daartoe brachten. Het was alles bij elkaar." Waarom duurde het nog tot 1997? „TWintig jaar. In 1979 ontmoette ik mijn man Bert. Anglofiel, net als ik. We maakten plannen voor de grote stap. In 1982 waren we er dichtbij. We studeerden voor psy chiatrisch verpleegkundige. In Schotland konden we direct begin nen, werd ons verteld. Maar we hadden geen diploma. Dus zou den we een karig loon verdienen. We besloten daarom eerst de stu die af te maken. Toen braken eco nomisch slechtere tijden aan. Er was geen werk. Niet in Nederland, niet in Schotland. We kregen een kindje, Tommy. Een Engelse naam, want het stond voor ons nog steeds vast dat onze toekomst in Schotland lag. TWee jaar later werd Jesse geboren. We geloofden er niet meer in. Er was nog steeds geen werk. Bovendien begrepen we dat ons diploma niet zou wor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 80