als Rembrandt wandelgids reizen@wegener.nl ia reizen WJ=^ 024-3650360 Vrijdag 24 december 2010 Foto's vanaf linksboven en met de klok mee: in de Westerkerk (6) ligt Rembrandts zoon Titus begraven; de Waag (3) was het decor van de 'Anatomische Les; de Montelbaans- toren (2) die Rembrandt vanuit zijn huis kon zien; de Zuiderkerk (10); het Rembrandthuis (1) aan de Joden- breestraat waar de schilder woonde en het Paleis op de Dam (4), ooit ge bouwd als het 'nieuwe' stadhuis. foto's GPD/ANP stadhuis, dat deel uitmaakte van een groep middeleeuwse gebou wen. Deze tekening bevindt zich in het Rijksmuseum. Ook legde de schilder de achter kant vast van het oude stadhuis tij dens de afbraak. Wie deze teke ning wil zien, moet er wat voor over hebben: zij is te vinden in het Weense museum Albertina. We maken een slinger om op de brug te gaan staan tussen de He renstraat en de Prinsenstraat. Van af dit punt (5) tekende Rembrandt de Keizersgracht met Westertoren. In de Westerkerk (6) ligt Titus be graven, zijn enige zoon uit het hu welijk met Saskia, die de volwas sen leeftijd heeft bereikt. De later berooide Rembrandt zou op 8 ok tober 1669 in een onbekend huur- graf in diezelfde Westerkerk wor den begraven. Hierna lopen we naar de Nieuwe- zijds Voorburgwal waar Rem brandt met krijtstift drie schetsen maakte (7). We wandelen naar de waterkant van de Kloveniersburg wal (8) waarvan een tekening be waard is gebleven van de Klove niersdoelen, tegenwoordig het Doelen Hotel. Je herkent het ge bouw bijna niet op de tekening die in het Rijksprentenkabinet van Rijksmuseum te zien is. Dat komt doordat enkele delen zijn gesloopt en omdat Rembrandt ook hier din gen wegliet die hem niet bevielen. Onze schilderswandeling eindigt bij het monument voor de geval len Joodse burgers (9). Rembrandt tekende vanaf dit punt de Zwanen burgwal met links de Zuiderkerk (10). Tegenwoordig is het werk te zien in het Musée des Arts Décora- tifs in Parijs. We lopen terug naar het Rem brandthuis waar we als afsluiting genieten van een selectie etsen van Rembrandt die hier perma nent te bezichtigen zijn. De wandeling 'Ontdek het Amsterdam van Rembrandt' begint en eindigt bij het Rembrandthuis aan de Jodenbreestraat 4. Met een beetje manoeu vreren, is de route ook voor rolstoelgebruikers te doen. De lengte van de route is ongeveer 5 kilometer. De routebeschrijving van deze stadswandeling is voor 3 euro te koop bij de kantoren van het Amsterdam Toerisme en Congres Bureau. Zie ook www.stadswandelkantoor.nl. Wandelaars die van tevoren of na afloop van de wandeling nog eens op hun gemak Rembrandts stadsgezichten willen bewonderen, kunnen dat onder meer doen in het boek Het landschap van Rembrandt. Wandelingen in en om Amsterdam door Boudewijn Bakker, Maria van Berge-Gerbaud, Erik Schmitz en Jan Peeters. Uitgeverij Thoth, 44,95 euro (soms goedko per verkrijgbaar in de ramsj). Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73