Zelfs een e-mail naar de koningin 7 het moment ''Bij de IND voeren ze alleen maar de regels uit Vrijdag 24 december 2010 John Andriessen (39) uit Vlissingen is op volle zee als hij op maandag 1 februari een verontrustend telefoontje krijgt: zijn zwangere, Filippijnse vrouw Charito mag niet naar Nederland komen. Andriessen is verbijsterd, net als zijn ouders. Zij hebben de brief van de Immigratie en Naturalisatiedienst (IND) opengemaakt en hun zoon gebeld. Andriessen: „Ik dacht: O, het is Jantje de Zeeman weer. Zelfs mijn ouders waren verontwaardigd. In Nederland is de overheid niet zo aardig voor zeemannen. Ze doen in Nederland alsof zeeman niet zo'n net beroep is." Het telefoontje zorgde voor de nodige frustratie, verzekert Andriessen. „De volgende dag lagen we in Noorwegen, helemaal in het noordelijkste puntje. We konden niets doen omdat de stenen die we moesten laden, vastgevroren zaten. Die dag stuurde ik 53 e-mails. Naar alle kranten, de Consumentenbond en zelfs naar de koningin. Op woensdag stond het in de krant, de volgende dag al probeerde de IND mij te bellen. Dat lukte niet omdat ik aan het werk was. Uiteindelijk had ik op maandag de directeur van de IND aan de telefoon. Die zei dat alles teruggedraaid was." door Nadia Berkelder ance Nathan Andriessen heeft de neus van zijn moeder Charito. Voor de rest is het jongetje één brok Hollands welvaren: mollig, met bolle wangen en blauwe ogen. Lance kwam op 10 september in het ziekenhuis in Goes ter wereld, maar het had niet veel gescheeld of hij was op de Filippij nen geboren. Want zijn vader John Andriessen (39) kreeg, tot zijn grote verbazing en woede, in februari nog te horen dat zijn vrouw, de Filippijnse Charito (29), niet bij hem in Vlissingen mocht wonen. Het stel trouwde in augustus 2009. Een paar maanden later, in december, raakte Charito zwanger. Ze dachten dat het regelen van een verblijfsvergunning een for maliteit was. Dus Andriessen wist niet wat hij hoorde toen de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) hem liet weten dat zijn vrouw niet welkom was. De reden? Hij is zee man en dus voor de helft van de tijd in het buitenland. 'Er kan geen sprake zijn van duur zaam samenwonen en het voeren van een ge meenschappelijke huishouding', zo meldde de afwijzingsbrief Andriessen was verbijsterd. Hij heeft een goe de baan bij een keurige Nederlandse werkge ver, offshorebedrijf Tideway in Breda. Hij kan zijn gezin dus prima onderhouden. Maar inderdaad: hij is weken van huis voor zijn werk, dus is zijn vrouw ook weken achtereen alleen. „Ik kan de brief van de IND niet an ders vertalen dan dat elke persoon die werk zaam is als zeevarende, in de bagger of in de offshore, het recht óm samen te wonen, wordt ontnomen." De starre houding van de IND leidde tot in de Tweede Kamer tot verontwaardiging. Kamerlid Krista van Velzen van de Socialis tische Partij riep lotgenoten op zich te melden. Het duurde vervol gens nog geen week voordat de directeur van de IND hoogstper soonlijk aan de telefoon hing om te vertellen dat er een fout ge maakt was door de dienst. Hij bood bovendien zijn excuses aan. In de woonkamer hangen nu twee slingers met geboortekaartjes aan het plafond. Speciaal voor de visite wordt Lance uit de box ge haald. John Andriessen en zijn vrouw Charito kunnen hun han den niet van Lance afhouden. Hij slaapt op schoot, vader speelt met zijn voetjes. „We lopen er heel veel mee. Dat vindt hij zelf heel fijn. Hij kan dat wel vijf uur volhouden." Charito wilde dat haar zoontje John-Nathan ging heten. )ohn vond dat niets. „Toen we Lance Armstrong in de krant zagen, wa ren we er uit." Lance's kinderkamer is wit, met groene accenten, in zijn wiegje ligt een pluchen voetbal. Vader John is fervent PSV-supporter. „Op de Filippijnen hebben ze zo'n kamertje waar ze met negen mensen in wonen", zegt hij. „Charito heeft haar familie verteld dat ze in een kasteeltje woont" „Ik ben niet boos op de IND", zegt Andriessen. „Ze voeren ook al leen maar de regels uit. Dat is jammer, maar aan de andere kant ook begrijpelijk. Toch zoeken ze natuurlijk wel redenen om te wei geren. Ik ken de verhalen. Een vriendin van ons. werd geweigerd omdat haar man een euro te weinig verdiende. Op een jaarinko men! Ik moet wel zeggen dat het in ons geval uiteindelijk heel snel afgehandeld is. Op het kantoor van de IND waren we binnen twintig minuten klaar." Charito kwam in april naar Nederland, rechtstreeks vanuit haar woonplaats Cebu op de Filippijnen. Het was eenzaam voor haar. Lange tijd was ze alleen in Vlissingen, omdat haar man zijn vrije dagen wilde opsparen voor als de baby geboren was. „Het is af en toe moeilijk voor haar, zonder familie", vertelt Andriessen. „Al heeft ze intussen wel wat vriendinnen leren kennen op Neder landse les: in Vlissingen blijken meer Filippijnse vrouwen te wo nen." Charito: „We komen elke zaterdag bij elkaar. We koken en eten samen en we gaan met zijn allen winkelen. Ja, dat zijn alle maal vrouwen met een Nederlandse man." Ze weet dat ze haar familie de komende tijd, misschien wel jaren, niet zal zien. „Ik kan ze zien op de webcam", zegt ze. „Ik chat met mijn zus en mijn ouders op de computer." „Ik wil liever niet hebben dat Lance zo jong met het vliegtuig gaat", zegt Andriessen. „Zelf heb ik altijd heel erg veel last van mijn oren op lange vluchten. Je ziet dat die kleintjes het zwaar hebben op lange vluchten. Als hij anderhalfjaar is, mag hij reizen. In de tussentijd proberen we Charito's zus Teresa hierheen te krij gen." Het is wennen in Nederland voor Charito. Ze vindt het moeilijk oprecht enthousiast te zijn over Vlissingen. Het Nederlandse eten vindt ze niet lekker. Aardappelen en groenten eten, vindt ze een straf En ze heeft het niet zo op de winter. Haar vriendinnen heb ben haar horrorverhalen verteld over die van vorig jaar. „Het is het gebrek aan daglicht", zegt Andriessen. „Ze vindt het moeilijk op'te staan als het donker is. En ze weigert winterkleding aan te trekken. Dat vindt ze zo zwaar aanvoelen." Om haar heim wee te bestrijden, kijkt Charito Filippijnse televisieseries op haar laptop. De bevalling was zwaar. Lance moest na 21 uur weeën uiteindelijk met een keizersnede worden gehaald. Dat is de reden dat Charito eigenlijk liever niet nog een kind wil. „Eén is wel genoeg. John wil nog wel een baby, maar ik wil echt niet meer. Ook omdat John steeds van huis is. Het is al moeilijk genoeg." Bovendien heeft ze toekomstplannen: Charito wil in april examen doen voor haar cur sus Nederlands. En dan wil ze gaan werken. Als haar man weg is, woont Charito alleen in Vlissingen. „Ik ben vijf of zes weken weg", vertelt John. „Maar daarna ben ik dezelfde periode thuis. Er zijn toch weinig vaders die dat kunnen zeggen. Hoe we communiceren? Mailen en skypen is meestal lastig. De laatste keer was er geen internet aan boord. Dat is vaker het geval op baggerschepen. Ik bel in ieder geval wel elke dag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 69