het moment 6 Vrijdag 24 december 2010 foto Diana Schellen Als ik naar de speeltuin liep, riepen de mensen: 'Martin, zing eens wat!' Ik was net zo oud als Heintje Simons, die toen heel bekend was.-En dan zong ik. Ich bau dir ein Schloss, Omaatje lief en natuurlijk Mamma. Dat wilden ze horen." In de speeltuin 'op de berg', zoals dat in het dorp Schinveld heet, gaf Martin Hurkens zijn eerste optreden. Hij was 9. Twintig jaar later wordt hij ingelijfd bij het Mannenkoor uit zijn Limburg se geboortedorp. „Het koor had een dirigent met wie het klikte. Ik ging op muziekles, werd lid van nog twee koren, trad overal op." - Tijdens een optreden in de f Schouwburg in Heerlen - het is inmiddels 2009 - maakt iemand een filmpje en zet het op internet. In een paar maanden tijd wordt het 1.700 keer beke ken. Hurkens: „Dat was zo spannend, om die hits op internet te zien!" Ook in Hilversum maakt het filmpje indruk. Ene Nienke uit Hilversum belt. „Ik heb hier een YouTube- filmpje voor me. Bent u dat echt? Dan móét u meedoen met Holland's got talent Martin Hurkens, in 2008 ontslagen en werkloos thuis, denkt even na en zegt dan: „Okee. Laten we maar eens kijken wat het wordt." De rest is geschiedenis. Vrij dag 10 september van dit jaar zien bijna 2,6 miljoen mensen hoe 'Paparotti', de koosnaam die hij van zijn kinderen krijgt, de talenten jacht Holland's got talent wint. Even lijkt het nog mis te gaan. „Bij de halve finale kwamen drie bussen vol fans uit mijn geboortedorp. Ik mocht ze niet zien. De organisatie wilde dat ze uit hun dak zouden gaan als ze me op de bühne zagen. Toen ik opkwam, was de zaal een gekkenhuis. Overal zag ik bekende gezichten, mensen die daar speciaal voor mij zaten. Met een knoop in mijn maag kwam V ik naar de microfoon lopen. Het intro begon, de mensen juichten en applaudisseerden weer. Ik kon niet meer horen waar ik in moest zetten. Pas bij het refrein werd de zaal rustiger en kon ik de muziek weer volgen. Wat de men sen aanzagen voor een gebrek aan emotie, was mijn poging grip te krij gen op de situatie. Het kon niet uit mijn hart komen, het was een waar deloos optreden. Gelukkig dat het pu bliek mij naar de volgende ronde stemde." Hij had er drie dagen de pest over in. „Daarna heb ik tegen mezelf gezegd: Je pakt die tweede kans. Je gaat zin gen, voor jezelf En het maakt niet of je tweede, derde of zesde wordt, als je maar met een goed gevoel naar huis gaat. Dat gevoel heb ik meege nomen." Aan emotie geen gebrek tijdens de finale. Kort ervoor moest Hurkens zijn schoonzuster begraven. „Zij bel de me elke dag op. Altijd vroeg ze me na een optreden hoe het geweest was." Op haar begrafenis zong hij Unafurti- va lagrima, over het afscheid van een geliefd iemand. Met datzelfde lied zou hij, nog vol van emotie, op 10 september de finale van Holland's got talent winnen. In november, toen zijn debuut-cd Sognare uitkwam, weer een klap: zijn zwager overleed. „Ik heb steeds het gevoel dat ze over mijn schouder meekijken", zegt Martin Hurkens. „Wat mij nu allemaal overkomt, het kan geen toeval meer zijn. Een goede vriend zei me: het is geen toeval, het valt je toe." Aan de trap in zijn huis hangt één van de drie Italiaanse pakken die hij, gratis en voor niets, aangemeten Vrijdag 10 september begint voor de werkloze bakker Martin Hurkens om 6 uur. Opstaan, krantje, koffie, boterham met kaas. Om 10 uur wordt hij verwacht in kasteel De Schafielaar in Barneveld, voor de opnamen van Holland's got talent. Hurkens praat tegen de spiegel „Ik heb zangles gehad. Ik heb geleerd onder druk te presteren. Ik weet wat ik kan. Dit kan ik." Iets voor 10 uur arriveren Hurkens en zijn twee dochters in Barneveld. In een foyer lopen zeker tachtig andere kandidaten rond. Even schiet het door hem heen: 'Wat kom ik hier doen?' Wachten. Koffie, kletsen, stemoefeningen. Het is bijna 3 uur in de middag als Hurkens aan de beurt is. De noodprothese die hij de dag ervoor van de tandarts heeft gekregen, ter vervanging van de slechte tand in zijn ondergebit, Iaat hij uit. Beter van niet. Het zou hem bjj liet zingen kunnen hinderen. Zo stapt hij het podium op, helemaal zichzelf. In de zaal 500 dolenthousiaste mensen, 5 meter voor hem de jury, overal camera's. Als de eerste noten eruit zijn, vallen de monden van de juryleden open. Mensen komen overeind. Beginnen te klappen. Staande ovatie. Nog eens en nog eens aan denk, kryg ik nóg kippenvel." Q door Ondine van dér Vleuten kreeg. Hij is inmiddels bekomen van de verbijstering. „Daar moest ik toch echt aan wennen, dat je zomaar een pak van 1.600 euro op kunt halen." De plaatselijke Mazda-dealer gaf hem een flinke korting, daags voor hij vernam dat hij gratis een Toyota had kunnen krijgen. „Maar ik gun het de plaatselijke mid denstand." In het dorp maken ze er flauwekul mee. „Bij de kassa in de super zeggen ze: laat Hurkens maar betalen!" Eigenlijk heeft de bekendheid hem alleen maar positieve dingen ge bracht. „Valse vrienden heb ik niet. Hier in het dorp gunnen ze me het succes. Ik zat in de WW, maar ver dien nu drie keer zoveel als vroeger. Het autorijden naar optredens vind ik nog het meest bezwaarlijk. Als mijn vrouw Marian rijdt, proberen we er steeds een dagje aan te plak ken. Dan treed ik alleen op als er een hotel wordt geregeld. We slapen lek ker uit, nemen een ontbijtje en rij den op het gemakje naar huis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68