binnenland 15 auping Door vliegmaatschappij benadeelde passagiers krijgen meer rechten Tientallen kerken gaan dicht Verdachte misbruik blijft vastzitten NRC Handelsblad kiest voor Amsterdam Gegijzelde stond doodsangsten uit Tussenstand van Glazen Huis record Drie advocaten staan Robert M. bij klassiek modern ROLF BENZ Poliform LEOLUX nonchalant De opruiming bij Interieur Paauwe start op maandag 27 december. 'Te veel'gaat uoor 'te weinig' weg. Stoelen, tafels, kasten, verlichting en fauteuils. Kom of kijk op de site. vrijdag 24 december 2010 utrecht - Luchtvaartmaatschappij en worden verplicht zich aan te sluiten bij de Geschillencommissie Luchtvaart. Uitspraken van deze commissie worden ook bindend. Met dat wetsvoorstel hoopt staats secretaris Atsma van Infrastruc tuur en Milieu de rechten van luchtvaartpassagiers beter te be schermen. „Gunstig voor de consu ment", oordeelt hij. De commissie, die uitspraak moet doen over schadevergoeding bij vertraging of annulering, was tot nu toe een tandeloze tijger. Deelna me was niet verplicht. Luchtvaart maatschappijen legden de uitspra ken in geschillen naast zich neer, of weigerden zich zelfs aan te slui ten bij de commissie. Dat was voor veel benadeelde passagiers re den de commissie te passeren en vaak de dure weg naar de rechter te maken. Met de wettelijke basis is het over met de vrijblijvendheid, meent Atsma. Die visie wordt gesteund door het SP-Kamerlid Fashed Ba- shir, die al langere tijd aandringt op meer tanden voor de commis sie. „Het is echt goed nieuws", vindt hij. Passagiers die te maken hebben met meer dan drie uur vertraging of geannuleerde vluchten hebben volgens EU-wetgeving recht op een vergoeding van minimaal 200 en maximaal 600 euro, afhankelijk van de afstand en de duur van de vertraging. Veel maatschappijen weigeren die vergoeding uit te ke ren en beroepen zich op over macht. Uitspraken van het Europe se Hof, overgenomen door Neder landse rechters, bepalen dat van overmacht vrijwel nooit sprake is. Zo zijn technische mankementen meestal het gevolg van achterstal lig onderhoud. Dat hebben de maatschappijen aan zichzelf te wij ten. Volgens Hendrik Noorderhaven, directeur van het namens tiendui zenden passagiers optredende EU-Claim, was die jurisprudentie tot nu toe nauwelijks terug te vin den in de uitspraken van de com missie. „Het werd daarom tijd dat er een wettelijke basis kwam." Noorderhaven heeft alleen al in dit jaar 22.000 claims ingediend bij maatschappijen, en 120 rechtsza ken aanhangig gemaakt. Hij dringt aan op het uitdelen van boetes aan luchtvaartmaatschappijen die in gebreke blijven. De minister heeft die bevoegdheid, maar heeft er tot nog toe geen gebruik van gemaakt. Ook de Consumentenbond vindt dat er vaker handhavend moet worden opgetreden tegen weiger achtige maatschappijen. ENS Justitie heeft voorkomen dat een vijftigjarige man uit Ens wordt vrij gelaten. De mede-eigenaar van een kinderopvang wordt verdacht twee meisjes te hebben misbruikt. De rechter-commïssaris wilde hem vrijlaten, maar het OM is het daar mee oneens en ging in beroep. De officier verlengde daarom gisteren het voorarrest met drie dagen. AMSTERDAM NRC Handelsblad en nrc.next ver huizen eind 2012 van Rotterdam naar Amsterdam. De kranten en uitgeverij hebben een plek gevon den aan het Rokin, in het hart van de hoofdstad. NRC overweegt over te stappen op het compacte tabloid formaat. In januari beslist de hoofd redactie of de krant afscheid neemt van broadsheetformaat. HILVERSUM Peter Oosterhuis, de Nederlandse hulpverlener die samen met zijn chauffeur in Afghanistan 39 dagen ontvoerd was, dacht vooral de eer ste week van de kidnapping dat hij gedood zou worden. Hij was toen nog in de veronderstelling dat de groep ontvoerders bij de Taliban hoorde, zo vertelde hij gisteren op Radio 1. EINDHOVEN Serious Request in Eindhoven ste vent af op een inzamelrecord. Gis termiddag stond de teller op 3.128.049 euro. Dat is bijna het dub bele van de tussenstand in Gronin gen na dag vijf. Daar werd in totaal 4,1 miljoen ingezameld. Vanavond eindigt de actie en komen dj's Giel Beelen, Gerard Ekdom en Coen Swïjnenberg uit het Glazen Huis. Wim Anker LEEUWARDEN De advocaten Wim Anker, Jan Bok- sem en Tjalling van der Goot van het Leeuwarder advocatenkantoor Anker en Anker staan Robert M. bij, hoofdverdachte in de Amster damse misbruikzaak. Volgens advo caat Wim Anker zit M. momenteel 'nog in alle mogelijke beperkin gen'. Daarom kan Anker inhoude lijk niets over de zaak zeggen. helmond - Het is zeker dat de ko mende tien jaar vele tientallen ker ken in parochies in bisdom Den Bosch gaan sluiten en gesloopt worden. Dat zegt hulpbisschop Rob Mut- saerts. De parochies teren de laat ste jaren fors in op hun vermogen. Als geen maatregelen worden ge troffen, zal het gezamenlijk vermo gen van de parochies dit decen nium fors dalen, van 140 miljoen tot 40 miljoen euro. Mutsaerts benadrukt dat de paro chies zelfstandig zijn en zelf bepa len welke kerken zij openhouden en welke ze afstoten. Er ligt geen lijst van te sluiten kerken, zegt Mutsaers, maar: „De 57 parochies in het bisdom hebben samen 380 kerkgebouwen. Vrijwel elke paro chie zal een of meerdere kerken moeten sluiten." Het bisdom heeft wel mogelijkhe den om het sluitingbeleid van pa rochies te sturen. Mutsaerts zegt dat dit rond Kerst mis een slechte boodschap is, maar de geldzorgen zijn zo groot dat er wat moet gebeuren. „We wisten wel dat het financieel niet goed zat, maar waren te optimis tisch. We hebben ons verkeken op de vermogenspositie. Te vaak is ook gedacht: na ons de zond vloed." Betreft aangewezen showroommodellen, afname direct, contante betaling, ruilen niet mogelijk. Bezorgen mogelijk tegen berekening! umuU/ ihtoriour.naanu/A nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5