NFI onderzoekt doodsoorzaak Yerseke staat vol trucks 'Laatste jaar voor ijsbaan Middelburg' 281 an Vandaag duidelijkheid over dode Middelburger Spoor van vluchtende inbreker leidt politie naar verstopplaats Bij de schelpdierbedrijven in Yerseke is het hectisch. Dag en nacht wordt er gewerkt om alle oesters de deur uit te krijgen voor de feestdagen. Een kijkje bij Prins Dingemanse. Zorgboerderij in Stellendam Onze vakmensen dé: goedesamenwerldn^j^fiet afgelo- jkaf sj kerst- vrijdag 24 december 2010 MIDDELBURG - De politie verwacht dat het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) vanmiddag bekend maakt op welke manier een 44-ja- rige Middelburger om het leven is gekomen. Gistermiddag liet de po litie weten 'niets uit te sluiten'. Kennissen van de man meldden gisteren dat de man zo goed als ze ker zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt. De politie kon noch wilde dat bevestigen of ont kennen. „Het NFI moet uitsluitsel geven." Volgens de politie werd de ambu lancedienst woensdag rond 21.00 uur gebeld met het verzoek om ie mand te reanimeren die onwel was geworden. Bij aankomst bleek dat de man al overleden was. Omdat na een eer ste onderzoek niet duidelijk werd hoe de man om het leven was ge- door Raymond de Frel GOES - De sneeuw heeft de Goese politie een handje geholpen om een 23-jarige Amsterdammer en een 55-jarige Noord-Bevelander aan te houden. In de nacht van woensdag op don derdag, rond 4.00 uur, werd een ruit vernield bij warenhuis V8cD in Goes. Daarbij zijn enkele siera den weggenomen. Agenten zagen ter plaatse een auto wegrijden en zetten de achtervol ging in. Op de Ringbaan-West kon de bestuurder van de auto staande worden gehouden. De bestuurder vluchtte, de andere man liet zich wel aanhouden. Eén van de agenten rende achter de verdachte aan. In een boom gaard verdween hij uit het zicht, maar de agent volgde zijn voetspo ren in de sneeuw. Bij een hekwerk hielden ze op. Daar lag de verdachte op de grond, verstopt onder een laag sneeuw. In de auto trof de politie de gestolen sieraden aan. ©ESTERS komen, werd een grootschalig on derzoek opgestart waarbij de foren sische recherche de hele bovenwo ning van de man, aan de Vlas- markt, heeft onderzocht. Ook is er een buurtonderzoek opgestart om meer te weten te komen over de man. Op verzoek van de politie sloten veel horeca-ondernemers aan de Vlasmarkt hun zaak zodat de poli tie ongestoord het onderzoek kon uitvoeren. In de loop van gisterochtend is het lichaam van de man uit de wo ning gehaald en overgebracht naar het NFI voor sectie. Op de site van de Satudarah Malu ku motorclub stroomden gisteren de reacties binnen over het overlij den van de Middelburger. De man was actief lid van deze, van oor sprong, Molukse motorclub. door Luc Oggel Het beeld aan de Kor- ringaweg in Yerseke dezer dagen: rijen met vrachtwagens die worden volgela den met oesters, om vervolgens koers te zetten naar horecabedrij ven en supermarkten in Neder land, België, Duitsland en Frank rijk. De feestdagen staan voor de deur en dat betekent topdrukte voor de schelpdierbedrijven. „We hebben extern transport moe ten inhuren om alles weg te krij gen", zegt Alex van Houte van Prins 8c Dingemanse. „Dat heb ik nog niet eerder meegemaakt." December is voor het bedrijf de be langrijkste maand wat oesters be treft. Inmiddels wordt zeventig procent van de totale jaarproduc tie dan verkocht, wat neerkomt op vijftien tot twintig miljoen stuks. „In Nederland worden oesters steeds populairder", weet Van Houte. Dat heeft volgens hem te maken met het feit dat ze een fees telijke uitstraling hebben. „Men sen willen met kerst toch graag speciale producten in huis heb ben. Daarnaast zie je dat meer mensen het willen proberen en dat ook de minder exclusieve hore ca oesters op de kaart zet." Dit jaar gaan er ook meer oesters naar Frankrijk, omdat de productie daar een knauw heeft gekregen vanwege het herpesvirus. Prins 8c Dingemanse doet er zelf ook van alles aan om de oester te promoten. Zo is er onder meer een speciaal oesterpakket ontwik keld, dat alle hulpmiddelen en in grediënten om een oester eenvou dig en snel thuis te openen en op te dienen bevat. Vaktijdschrift Seafood International riep het Oes terpakket deze maand uit tot 'bes te nieuwe product van 2010'. „We zien ook dat die producten goed worden opgepikt door de win kels", zegt Van Houte. De miljoenen oesters gaan naar de retail en de groothandels, maar voor het zover is, moet eerst een hoop werk worden verzet. Hand werk welteverstaan. In de oester- loods van Prins 8c Dingemanse wordt in drie-ploegendienst dag en nacht en zeven dagen per week gewerkt om de oesters te selecte ren, controleren en te verpakken. Van Houte: „We zetten daar men sen voor in die normaal in de mos selen werken, maar we huren er ook extra mankracht voor in. Dat is een vaste groep die dat al jaren doet. Daar zijn we blij mee, je moet mensen met passie hebben." Vijfenvijftig man werkt momen teel in de oesterproductie. „We hebben 110 mensen in dienst, dus ga maar na", zegt Van Houte. De werknemers zijn in de oesterloods verplicht een kap te dragen die de haren bedekt. Roken is ook uit den boze. „We werken met voed sel", verklaart Van Houte. Elke oester wordt met de hand ge controleerd. Op sommige zitten te veel pokken of andere schelpen, die komen niet door de ballotage. Ook worden de schelpdieren te gen elkaar 'getikt' om te horen of ze goed zijn. Een holle tik bete kent een lege schelp, ook die exem plaren belanden in de afvalbak. Het enige dat machinaal gebeurt, is de sortering op gewicht. Vervol gens worden de oesters weer hand matig ingepakt, dat wil zeggen: met de bolle kant naar onder, zo dat ze niet kunnen leeglopen. Prins 8c Dingemanse, dat van alle bedrijven de grootse kwekerij heeft, biedt drie verschillende soor ten aan: creuzes, platte Zeeuwse oesters en de Zeeuwse oester spe ciaal uit het Grevelingenmeer. Hoewel er nu sprake is van absolu te topdrukte, is het na de feestda gen nog niet afgelopen. „Tot aan Valentijnsdag zal het nog druk blij ven. Daarna wordt het rustiger", zegt Van Houte. „Op zich is dat niet erg, hebben we nog even lucht voor het mosselseizoen weer begint." Vrachtwagens staan gereed om de oesters te vervoeren naar de afnemers. MIDDELBURG - De ijsbaan op de Markt in Middelburg keert vol gend jaar misschien niet terug. Vol gens Vita Event wordt het te duur, nu de gemeente heeft besloten in 2011 geen subsidie meer te geven. Vita Event is daarom een handte keningenactie begonnen. Inmid dels zijn er al een paar duizend krabbels gezet op de lijsten naast de kassa. „Eigenlijk tekent ieder een die bij ons komt schaatsen", zegt Patrick Gabrielse van Vita Event, dat de baan voor het vijfde jaar op de Markt heeft gezet. De gemeente heeft de subsidie steeds verder afgebouwd, van aan vankelijk 25.000 euro naar maxi maal 10.000 euro dit jaar. Volgend jaar krijgt Vita Event geen steun meer. „Maar voor ons is het pre cies het zetje dat we nodig hebben om te beginnen", zegt Gabrielse. „Met die subsidie kunnen we sponsors over de streep trekken. Die betalen nu 30.000 euro en dat is al jaren stabiel. De steun van de gemeente helpt ook bij het afslui ten van contracten met bijvoor beeld energieleveranciers. Dat doen we al vroeg in het jaar, om dat het dan goedkoper kan." De ijs baan kost 125.000 euro. Volgens wethouder Frank Streng kan de gemeenteraad nog anders beslissen. STELLENDAM - De gemeenteraad van Goedereede staat positief te genover de plannen van Zeelen- berg Architectuur om de voormali ge boerderij Koornlust in Stellen dam om te bouwen tot zorgboer derij. De boerderij staat leeg om dat het agrarisch bedrijf op een aangrenzend perceel een nieuw pand heeft gebouwd. De Algeme ne Stichting Voor Zorg was in de Kop van Goeree op zoek naar huis vesting voor 24 verstandelijk ge handicapten, met mogelijk later een uitbreiding naar 36 cliënten. Koornlust ligt dicht bij het dorp en het zwembad en is goed bereik baar met het openbaar vervoer. De grote schuur van Koornlust wordt gesloopt voor de zorgboerderij. tuinaanleg en onderhoud Groenprojecten Walcherseweg 2S8 Middelburg Tel. OM8-613381 www.desmiccuinaanleg.nl met ervaring sinds 1970 Mededeling openingstijden Kerst De PZC-kantoren zijn op 24 december vanaf 16.00 uur en tijdens de kerstdagen gesloten. De redactie is wel telefonisch bereikbaar. Wij wensen u prettige kerstdagen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52