301 zeeland Hoge waardering verzorgingshuizen De Zeeuwet Sterrenwacht fotografeert 25 korting 'Schieten herten zo snel mogelijk' SALE de 'd yr/tt/i/ier gehele collectie INTER BORG Sas: kopers Goese Schans haken niet af EVEN KIJKEN KEUKENSHOW vrijdag 24 december 2010 MEUBELMAKERIJ KiUKENS OP MAAT BIJZONDER IN VORM Klarinetweg 14 Industrieterrein Mortiere Middelburg Tel. 0118-650004 www.inter-borg.nl door Marcel Modde MIDDELBURG - De zorg- en ver pleeghuizen in Zeeland doen het goed. Van alle instellingen in de jaarlijkse ranglijst van de Volks krant, staan er vijf Zeeuwse hui zen in de top 40. Het beste Zeeuwse zorgcentrum is Ter Reede in Vlissingen met een landelijke tweede plek, na De Klink in het Friese Metslawier. Uit de ranglijst blijkt dat zorghuizen Zeeuwse score 2: Ter Reede, Vlissingen 12: Weyevliet, Vlissingen 14: Ter Valcke, Goes 29: Ter Weel, Krabbendijke 38: Ter Schorre, Terneuzen 69: Buitenrust, Middelburg 78: 't Gasthuis, Middelburg 5 114: De Blaauwe Hoeve, Hulst 132: Ter Weel, Goes 214: Cornelia, Zierikzee in Friesland, Zeeland, Limburg en het oosten van het land het aan merkelijk beter doen dan vergelijk bare instellingen in de Randstad. De score is gebaseerd op de jaarlijk se kwaliteitscijfers die de huizen aan de overheid moeten verstrek ken. Daarnaast wordt ook de bewo ners zelf gevraagd hoe zij de zorg ervaren. Van huizen die met parti culiere. gelden werken, zonder overheidssteun, zijn geen gegevens bekend. Ook huizen voor specifie ke doelgroepen (zoals Indische of Joodse ouderen) zijn buiten be schouwing gelaten. Twee (Ter Reede en Weyevliet) van de tien Zeeuwse huizen in de lijst van 350 zijn van de stichting Werkt voor Ouderen. Directeur Jan de Graaf schrijft de hoge ranke- ring voor 90 procent toe aan 'de goed gemotiveerde medewerkers'. „Zij moeten ons beleid en visie uit eindelijk in de praktijk brengen." Ook de uitstraling van een woon complex heeft volgens De Graaf veel effect op de bewoners. door Frank Balkenende GOES - Mensen die een koopover eenkomst hebben getekend voor een huis in de Goese Schans kun nen daar vanaf. Tot nu toe heeft de Ontwikkelingsmaatschappij Goese Schans VOF nog geen tele foontjes gehad van kopers die de overeenkomst willen ontbinden. Dat zegt directeur Maarten Sas van woningcorporatie RWS, die sa men met de projectontwikkelaars Proper Stok Heijmans en Van Gar deren Dekker het woningbouw project uitvoert. Volgens Sas zijn er wel reacties en vragen gekomen. „Uiteraard vinden kopers vertra ging vervelend, maar wat je uit die reacties proeft, is dat de kopers graag willen dat de Goese Schans doorgaat." Het grootste woningbouwproject uit de Goese geschiedenis - de bouw van 1900 woningen op het om te vormen havenindustrieter rein - loopt minimaal een half jaar tot een jaar vertraging op door een uitspraak van de Raad van State. Die stelde in een beroepszaak het betonbedrijf Haringman en Logus BV in het gelijk. De Raad van Sta te oordeelt dat de positie van Ha ringman (en de noodzakelijke be- drijfsverplaatsing voor woning bouw) niet goed is geregeld. Be zwaren van omwonenden zijn niet gehonoreerd. De Raad van State heeft het goed keuringsbesluit van de provincie vernietigd en daarmee is het be stemmingsplan niet meer van kracht. Het Goese college van bur gemeester en wethouders heeft gis teren overleg gevoerd met de su pervisor van het project, de land schapsarchitect Adriaan Geuze over hoe het nu verder moet met het in totaal 130 miljoen euro ver gende project. Volgens Geuze is het procedurele 'bedrijfsongeval' te repareren, laat burgemeester René Verhulst weten. De Goese raadscommissie praat .27 december over dergelijke mogelijkheden. Ook worden de financiële risico's besproken. De partners in de ont wikkelingsmaatschappij komen be gin januari bijeen voor beraad. ELFSTEDENKOORTS Tientallen Zeeuwse recreati Jaap de Visser (48), Domburg. Reed de alternatieve 11 -Steden tocht zes maal uit. Max de Groot (57), Bruinisse. Houder van drie Elfstedenkruizen (1985,1986 en 1997). Ook al is het nog allerminst zeker dat de Elfstedentocht gehouden wordt, de Zeeuwse schaatsers melden massaal dat ze er klaar voor zijn. Sommigen zijn ai weken in training, anderen vertrouwen op hun ijzeren conditie. Hoe het ook zij, de eerste berichten over een mogelijke Elfstedentocht hebben ook in Zeeland de schaatskoorts al behoorlijk doen oplaaien. Toch zal het nog flink moeten vriezen. Op sommige plekken waar de Tocht der Tochten langs gaat zwem men nu nog eenden. Stef Abrahamse (50), Sint Lau rens. In 1997 was hij er ook bij: „Een ge weldige ervaring. Maar nu nog geen meter geschaatst." Marco van der Meulen (44), Oostburg. „Ik ben meer een werker, op rech te stukken stoempen ligt me wel. Technisch ben ik niet zo super." Remmelt Veenstra, Schoondij- ke. Piet Klaaysen (59), Groede. „Ik ben ingeloot en er weer klaar voor." Rob de Waijer (71), Oostkapelle. Reed de tocht vier maal. Alleen in 1963 moest hij in Harlingen opge ven. J.C. van Tatenhove, Axel. Bram Kamerling, Kruiningen. „Als er een tocht komt, ben ik er klaar voor." Jan van Schagen (58), Goes. Drie maal gestart en drie maal uit gereden. René Florisse. Hoopt voor het eerst een Elfste- dentocht te rijden. Kim Minderhoud, (33)Zoutelan- de. „Ben lid geworden na de laatste tocht. Langst gereden afstand is roo kilometer." Hans Bekenes, Kapelle. Rijdt ter voorbereiding door Ne derland om overal tochten te rij den. Cees-Jan Berman (39), Kloetinge. Heeft een laag startnummer. Vreest voor slecht ijs en het donker. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het zijn Nicolaas Co pernicus en Galileo Galilei die 'ont dekken' dat de aarde om de zon draait. Omdat die baan elliptisch is en de aarde schuin staat, ontstaan seizoenen en staat de zon hoog of laag aan de hemel. Precies dat heeft volkssterrenwacht Philippus Lansbergen gefotografeerd. Met een limonadeblikje, in de tuin van het Zeeuws Archief, achter het monumentale Van de Perrehuis in Middelburg. Historisch gezien een mooie plek, omdat de eerste bewo ner van het huis, Johan Adriaen van de Perre, wetenschappelijke ex perimenten in zijn tuin uitvoerde. „Bovendien heb je vanuit de tuin een prachtig zicht op oud en nieuw Middelburg. Je ziet er zowel het archiefcafé als de Lange Jan", zegt Anneke van Waarden-Koets van het Zeeuws Archief Jan Koeman van de volkssterren wacht plaatste op 15 juli een zoge noemde pinhole camera (gaatjesca mera, camera obscura) in de tuin. Geen moderne spiegelreflex met groothoeklens, maar een blikje met een minuscuul gaatje en een rol fotopapier erin. „Een tijdschrift BURGH-HAAMSTEDE - De Faunabe- heereenheid Zeeland heeft de Raad van State in een tussenuit spraak gevraagd zo snel mogelijk te kunnen beginnen met het af schieten van damherten op de Kop van Schouwen en in de Man teling op Walcheren. Momenteel geldt een jachtverbod. De recht bank in Middelburg vernietigde op verzoek van de Faunabescher ming begin deze maand de vergun ning omdat er een procedurele fout was gemaakt. Het jachtver bod duurt nog tot eind januari. Volgens de Faunabeheereenheid en de provincie Zeeland is dat te lang. Jaarlijks moet een bepaald aantal dieren worden geschoten om de populaties niet te groot te laten worden en als het jachtver bod te lang duurt, zal dat aantal niet gehaald worden. De uitspraak is over 14 dagen. MEUBELHUIS WONEN SLAPEN KEUKENS STOFFERING Interieurcentrum voor wonen en werken Tijdens de Kerstweek Bij aankoop van een een VAATWASSER KADO! Oostburgsestraat 4505 AC Zuidzande tussen Oostburg en Cadzand Herenstraat 5 Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32