2 zeeland Dringen in de super Zeker de helft van onderzochte trekankers Vlaketunnel gebroken Zalig Kerstmis PZC De krant 5 weken voor 15 euro! Wat eten we, met Kerstmis? Grote kans dat er gourmet of fondue op het menu staat. En niet te vergeten kalkoen, het pronkstuk van menig kerstdis. vrijdag 24 december 2010 De mens is onbekwaam tot enig goed en ge neigd tot alle kwaad. Ik hoor het de Zeeuw se SGP-voorman Wim Kolijn nog zeggen, toen ik hem een paar jaar geleden interviewde. Kolijn leunde ontspannen achter over, de benen gestrekt, de vinger toppen tegen elkaar. En anders dan je zou verwachten, was er niets mismoedigs in zijn stem of gelaatsuitdrukking, terwijl hij de woorden van kerkvader Augusti- nus aanhaalde. Hij klonk eerder opgewekt „De mens is onbe kwaam tot enig goed en geneigd tot alle kwaad." Geen spoor van twijfel in zijn stem: de mens is, in wezen, kwaadaardig. Het is niks, en het zal nooit wat worden ook. Als ik de kranten lees - weer een zedenzaak, weer iemand mishan deld, nog meer corruptie - ben ik geneigd die sombere woorden te geloven. Aan de andere kant zijn er oprechte en goedbedoelende mensen - zoals Kolijn zelf, trou wens - die de hoop voeden dat de mensheid nog niet verloren is. Als puber werd ik al gekweld door die vraag: goed of slecht? Gingen we op kraambezoek, dan bestudeerde ik aandachtig de ba by, op zoek naar enig teken dat hier al een kiem van kwaad aan wezig was. Niks te vinden (al kon zo'n luier heel kwalijk stinken). En ik, hoe zat het met mij? Waren mijn motieven wel altijd zuiver? Hielp ik mensen om aardig gevon den te worden, of echt alleen maar om te helpen? Uiteindelijk concludeerde ik dat mensen in aanleg slecht zijn. An ders zouden ze niet zo vreselijk hun best moeten doen om goed te zijn. Dan zou het hun natuurlij ke neiging zijn, anderen te helpen en zouden ze nooit, nóóit iets on aardigs denken of doen. Kerstmis betekent voor de een veel, voor de ander weinig. Voor mij persoonlijk is het dit: een tijd om stil te staan bij de wens, om een bijdrage te leveren aan een be tere wereld en ondanks alles een goed mens te zijn. Proberen kan altijd, toch? Fijne feestdagen! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeiand@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.ni/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal <nam> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74.95 per kwartaal inamj ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer-Handtekening De PZC- gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In hel colofon treft u nadere Informatie aan. KERSTINKOPEN door Ondine van der Vleuten Op het overvolle parkeerter rein voor Albert Heijn in Vlissingen is het de don derdag voor Kerstmis een komen en gaan van kleumende mensen die volle boodschappenkarretjes voor zich uit duwen. Binnen vul len vlugge handen onafgebroken de schappen bij. Bij de vleesafde- ling is het zo druk dat elk moment kerstruzies dreigen uit te breken. „Wilt u koopzegels?", vraagt de caissière vermoeid. Robbert en Marion Trompetter parkeren de bomvolle winkelwa gen, met daarin de 1,5 jaar oude Senna, bij hun auto. Zojuist heb ben ze alle ingrediënten gekocht voor het kerstdiner bij haar zus, met als thema: tapa's. Marion maakt kastanjechampignons in ka- neelmarinade, Spaanse gehaktbal letjes en geroosterde puntpapri- ka's. „We hebben het recept eerst even uitgeprobeerd, om te kijken of het niet te moeilijk was." Zo le vert elk familielid een bijdrage. Za terdag staat er een beenhammetje met aardappeltjes op het menu; zondag gourmetten ze bij haar ouders. De Vlissingse Mieke Musters wijst naar de achterbak. „Luxe broodjes met' lekker beleg, kerststol, kren tenbrood, pasteitjes. De ragout maak ik zelf" De familie Musters koestert de ei gen kersttradities. Dat betekent dat ze vanavond met z'n elven - fami lie en aangetrouwde familie - naar de nachtmis gaan. Daarna, zo om streeks middernacht, schuift ieder een aan een met wit damast gedek te tafel voor een broodmaaltijd. Na afloop worden de kerstgeschen ken uitgepakt. Zaterdag gaan ze uit eten. Ttveede kerstdag wordt er gebruncht bij de oudste zoon en gegourmet bij de dochter. Mira Roose uit Zoutelande begint vrijdagavond met een ontspannen avondje gourmetten, in gezelschap van man, zoon, broer en ouders. Maar op eerste kerstdag wordt er serieus gekookt. Eerst is er een trio van zalmrólle- tjes, krabtaartjes en garnalencock- tail óf carpaccio. Dan een zelfge maakte uiensoep. Het pièce de re sistance is een kalkoen die Mira ei genhandig gevuld heeft, geser veerd met witlof, spruitjes en een salade. Tot slot een grand dessert van ijs, kletskop en tiramisu, uiter aard ook door Mira zelf bereid. Er is Irish coffee toe. Zondagochtend wordt de visite onthaald op een luxueus kerstont- bijt. „Daarna vertrekken de gasten en mag ik op visite", lacht Mira. „Uit eten met mijn schoonouders, in Burgh-Haamstede." Zo'n kerst zit êr voor Wim Har wig en zijn vrouw Marjan Wijn- gaarde niet in. Harwig moet wer ken met kerst. Een paar van de kin deren ook, trouwens. Maar zondag komen ze samen en bakt Marjan een runderpie. „Normaal eten we heel sober en bijna vegetarisch", zegt Wim. Nu liggen er in de win kelwagen allerlei verrukkingen, van mascarpone en Hollandse gar nalen tot zalm en lekkere stukken scharrelvlees toe. Na het eten wor den er bordspelletjes gespeeld: „Risk of Monopoly. Gezellig!" Miriam Hersmis uit Sint Laurens gaat eerste kerstdag 'gewoon lek ker gourmetten' met haar drie kin deren. Het kerstontbijt biedt verse jus, croissantjes, zalm. Voor het echte kerstgevoel worden boter, kaas en worst in de vorm van kerstboompjes gepresenteerd. Tweede kerstdag maakt Mirian kal koen met aardappelrozetjes en su- garsnaps. Kerst wordt zalig. Vrijgezel Raymond van der Meyden uit Vlissingen eet vrijdagavond Wim Harwig en Marjan Wijngaarden eten pizza en drinkt bier, met vrienden. „Want dan word ik 32 jaar." zondag runderpie met het hele gezin. door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeker de helft van de onderzochte stalen staven in de trekankers aan de oostzijde van de Vlaketunnel is gebroken. Dat heeft een kijkonderzoek van Rijkswater staat uitgewezen. Ook de grondwa terstand bleek hoger dan ver wacht. Trekankers zorgen voor de verbin ding van het tunnelwegdek met de bodem. Onduidelijk is nog of het probleem zich ook aan de an dere kant van de tunnel voordoet. Uit voorzorg is op dat wegdeel nu eveneens ballast neergezet. In com binatie met de grondwaterbema ling moet dat voldoende zijn om te voorkomen dat het wegdek op die plek eveneens omhoog komt, aldus woordvoerder Edwin de Feij- ter. Volgens hem is het nog te vroeg om conclusies te verbinden aan de bouwkundige staat van soortgelijke constructies bij tun nels elders in het land. Dat daar ook ondergrondse mankementen spelen, valt op dit moment niet uit te sluiten, zegt De Feijter. „Al denken wij dat hier sprake is van een unieke situatie in combinatie met het hoge grondwater." Rijkswaterstaat nam vorige week proeven onder het wegdek. Twin tig trekankers verspreid over de oostelijke toerit naar de tunnel werden bekeken. Zeker de helft vertoonde een breuk, zegt De Feij ter. Waardoor dat komt, is nog niet vastgesteld. Van verzwakking door roestvorming was geen spra ke. De ankerkoppen en de staven waren intact. De Feijter verwacht dat de onder zoeksresultaten half januari zijn ge analyseerd en er meer kan worden gezegd over de oorzaken. Ook moet dan duidelijk zijn hoe de zwakke plekken het beste kunnen worden gerepareerd. Zeker is wel dat de tunnel voorlopig op de vluchtstroken na nog gesloten blijft voor verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2