sport 143 Een hork? Of juist open en eerlijk? José Mourinho voorspelt Real Madrid een gouden toekomst NOODHULP, WEDEROPBOUW ZOA vrijdag 24 december 2010 GERTJAN VERBEEK Trainer van AZ is altijd zichzelf door Theo Brinkman alkmaar - Met een bekerwed strijd tegen Ajax sloot AZ gistera vond de eerste seizoenshelft af. Een halfjaar met Gertjan Verbeek, de trainer over wie 'iedereen' een mening heeft. Zijn imago zegt dat hij een hork is. De werkelijkheid is, uiteraard, genuanceerder en minder zwart-wit. Chisinau, Moldavië, bijna drie we ken geleden. De terugvlucht van AZ heeft een flinke vertraging. Dik drie uur hangen de spelers rond op het vliegveld. Laptops, iPads, grote koptelefoons en een enkel boek komen tevoorschijn. Gertjan Verbeek heeft zich een beetje afge zonderd. Op schoot een groot op- schrijfblok. Hij kijkt rond, peinst en schrijft. Twee uur lang. De volgende dag, 4 december, heb ben alle spelers een chocoladelet ter in hun schoen. Mét gedicht. Een gedicht met een persoonlijke noot, tot hilariteit van de spelers. „Het is goed dat de buitenlandse spelers iets meekrijgen van de Ne derlandse gebruiken", zei Verbeek over zijn Sinterklaas-actie. Gaat het over Verbeek, valt vaak de term 'hork'. Een hork is een stug, lomp, onbeleefd mens, zegt het woordenboek. Is Verbeek dat? Nou, lomp kan-ie inderdaad wel eens zijn, ja, en daarmee onbe leefd. Maar dat zijn de uitzonderin gen die vaak uitvergroot worden. Verbeek zelf houdt het erop dat hij 'heel direct' is. „Dat geef ik met een toe. En ik ben ook eigenwijs. En koppig", zei hij laatst tijdens een van zijn perspraatjes. „Maar dat is omdat ik mijn lijn volg op basis van de ervaring die ik heb op gebouwd. Ik doe wat ik goed vind. Maar mijn waarheid is niet dé waarheid." Bovendien is het niet zo dat hij al les maar oplegt zonder de spelers te horen. De warming-up bijvoor beeld, die kunnen de spelers gro tendeels invullen zoals ze dat zelf het liefst willen. Met zo'n houding is Verbeek anders dan de trainers die hij zelf had. „Ik heb helaas niet Gertjan Verbeek schreef een Sinterklaasgedicht voor zijn spelers. „Het is goed dat de buitenlandse spelers iets meekrijgen van de Nederlandse gebruiken." foto Paul Vreeker/ANP de allerbeste trainers gehad in mijn carrière. Ik had geen trainers die wilden weten wat de spelers er van vonden. Het was allemaal wat autoritairder dan nu. De trainer was de boss, je deed wat hij zei. Ik denk niet dat dat bij de huidige ge neratie nog zou werken." 'Direct' dus, meer dan lomp en onbeleefd. En stug? Ook niet echt, eigenlijk. Verbeek is juist behoorlijk open hartig in zijn persconferenties. In zijn vrijdagse perspraatjes weidt hij geregeld uit over allerhande za ken. Over zijn visie, zijn trainings methoden, zijn manier van leven, maar ook over zichzelf en zijn ver leden. Zoals laatst, toen het ging over spits Jonathas, die al ruim een maand in Brazilië bij zijn zie ke moeder is. „Hij doet het op een andere manier dan ik. Op de dag dat mijn moeder op sterven lag, heb ik gewoon doorgewerkt. Ik kon toch niks betekenen. Vlak voordat ze insliep ben ik erheen ge gaan. Da's ook niet goed of fout, da's mijn manier van dingen ver werken. Zo heeft iedereen zijn ei gen manier. Dus dat Jonathas er voor kiest om in Brazilië te blij ven, dat keur ik niet af Alleen had hij daarover moeten communice ren met ons." Verbeek kijkt verder dan de bal. Is geïnteresseerd in lichaam en geest. Hoe kom je in balans, hoe vind je het goede gevoel Eén, twee keer per jaar gaat hij 'op cursus', een weekend op pad met anderen om na te denken over hoe je jézelf ont wikkelt en om van gedachten te wisselen over uiteenlopende za ken. Mensen hebben zijn interes se, apparaten niet. Computers, daar heeft-ie niks mee. „Dat vind ik dooie dingen. Ik ben er ook niet goed in. Het is voor mij al lastig om email te beantwoorden." Lie ver hangt hij aan gewichten. Toen in april bekend werd dat Verbeek de nieuwe trainer zou worden, be gon een AZ-speler zich spontaan op te drukken in de kleedkamer. Dat zouden ze immers straks vol op moeten gaan doen. En inder daad, onder Verbeek zitten de spe lers vaker in het krachthonk dan ze ooit hebben gedaan. En als het even kan doet Verbeek zelf mee. Het is hem aan te zien. In één op zicht is hij totaal anders dan zijn voorgangers bij AZ. Waar Co Adriaanse, Louis van Gaal, Ronald Koeman en Dick Ad vocaat zelfs in een ruime winterjas hun buik niet meer konden verber gen, trekt Verbeek nog graag een strak zittend thermoshirtje aan. „Het liefst doe ik iedere dag iets: krachttraining, lopen of fietsen. Da's gewoon een lifestyle. Ik hou ervan om bezig te zijn. Daar voel ik me goed bij. Maar ik loop niet op tijd en een hartslagmeter ge bruik ik ook niet meer. Ik loop ge woon de ene keer wat harder dan de andere keer. Maar als ik de hal ve marathon niet meer binnen twee uur kan doen, stop ik ermee. Dan loop je als een ouwe man over het parkoers. Dat wil ik me zelf niet aandoen." Kom bij hem niet aan met het ver haal dat hij zijn spelers te veel krachttraining laat doen. Wat dat betreft wil hij het beeld over zijn Feyenoord-tijd wel even bijstellen. „Als een speler de avond ervoor gaat stappen en om twee, drie uur in zijn nestje belandt, ja, dan is het zwaar. Dan is de kans op blessures best wel groot. Dan ben je gewoon niet fit en niet in staat om twee keer te trainen." „Er worden dingen over mij ver teld die helemaal niet waar zijn, vaak is het ook zo gekleurd als ik weet niet wat. Als Johan Derksen iets roept, nemen een heleboel mensen dat over. De media zijn in dat opzicht wel machtig, dat ze een beeld van je kunnen creëren." Zo is een imago, meent Verbeek, vooral gebaseerd op de interpreta tie van anderen. Oké, dat hij van fysieke arbeid houdt, dat is een feit. Maar dat hij een hork is, dat is meer een indruk die anderen van hem hebben. Komt natuurlijk ook doordat hij prachtig boos kan zijn op persconferenties. Dan zijn de wenkbrauwen nog borsteliger, de groeven in het gezicht nog dieper en lijkt het accent nog platteland- ser. In een halfjaar AZ zijn er al ge noeg voorbeelden geweest. Van Göteborg (waar hij het niet pikte dat niet de hoofdtrainer maar diens assistent de persconferentie wilde doen) tot Minsk (waar hij een bellende official tijdens de persconferentie tot de orde riep) en van Groningen (waar hij na lang wachten op collega Pieter Huistra in zijn eentje maar vast vragen van de pers ging beant woorden) tot Eindhoven (waar hij de vierde official een uitbrander gaf: 'waar bemoeit die man zich mee, joh'). Als gezegd: hij heeft een directe manier van communiceren. „De een zal misschien zeggen 'wat een open en eerlijke man', de ander zegt 'sjonge, wat een hork, zeg'. Dan kan ik twee dingen doen: me aanpassen of zeggen 'nou, dan vind je mij maar een hork'." maar ook Dankzij uw steun kon ZOA noodhulp bieden op Haïti en in Pakistan. Maar wij zijn ook landen als Afghanistan, Congo en Sudan niet vergeten. ZOA blijft ook na de noodhulpfase TROUW aan vluchtelingen en ontheemden. We helpen hen met onderwijs, water, hygiëne en voedsel, totdat zij zelf weer verder kunnen. DOE [R]ECH 1 Bouw mee aan een hoop volle toekomst voor uw naaste. Stort uw gift op giro 550 o.v.v. '8158'. Hartelijk dank! GIRO 550 APELDOORN MADRID - Trainer José Mourinho van Real Madrid voorspelt een gouden toekomst voor 'zijn' Real Madrid. De jeugdige leeftijd van de selectie is volgens de Portugees het belangrijkste ingrediënt voor de zonnige vooruitzichten. Dat meldde de trainer een dag na de monsterzege in de beker tegen Lev- ante (8-o). „We zijn toe aan een lange serie met successen", aldus Mourinho. „Real speelt met mannen als Cristi- ano Ronaldo, Mesut Ozil en Angel Di Maria goed aanvallend voet bal", vervolgt Mourinho. „Daarbij heeft de ploeg een sterk midden veld met Xabi Alonso en Marcelo. Maar daarin schuilt niet de ware kracht. Die zit hem in de leeftijd." Ricardo Carvalho is met 32 jaar de oudste speler in de selectie van Real. „Wij kunnen met deze selectie José Mourinho lang door", aldus de trainer. „Daar moeten we van gaan profiteren." Naast de jeugdige selectie prijst Mourinho ook de mentale weer baarheid van zijn ploeg. Real kreeg in het competitieduel in Barcelona een ongenadig pak slaag (5-0). „Als we nog een kwartier hadden doorgespeeld, was het misschien wel zeven of acht nul geworden", weet Mourinho. „Maar de manier waarop wij daarvan herstelden, is noemenswaardig. Je kunt beter één keer met 5-0 verliezen dan vijf keer met 1-0. Wij zijn nog niet zo ver als Barcelona", erkent hij. „Die ploeg is een begrip, wij nog niet." Ondanks die conclusie vindt de trainer het vreemd dat bij de ver kiezing van 'wereldvoetballer van het jaar', alleen spelers van Barcelo na zijn geselecteerd. De Catalaanse club leverde met Andrés Iniesta, Lionel Messi en Xa- vi de drie genomineerden voor de prijs. „Ik vind het raar dat bijvoor beeld Wesley Sneijder en Zlatan Ibrahimovic niet zijn geselecteerd. Iniesta heeft vanwege een blessure maar een half seizoen gespeeld. Oké, hij bezorgde Spanje wel de wereldtitel. Maar Sneijder pakte bijvoorbeeld alle titels die er te winnen zijn", aldus Mourinho. vtucKn~u*e,f.N20RG [rjecht voor de vluchteling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 169