15 Vrijdag 24 december 2010 Ze was er eerder 'echt nog niet aan toe'. Maar nu is Dées Deelstra-Bijwaard (42) in de ze vende hemel met de kleine Ate Lennart, die in augustus uit baar schoot geboren werd. „Het is de mooiste baby van de hele we reld", zegt Dées Deelstra andere moeders na. „Maar er is één verschil: Ate is het écht." De geboren Utrechtse noemt zichzelf een laatbloeier. In veel opzichten. Nu ze op haar 42e moeder is geworden, voelt ze zich 'net een broekie'. Haar leven is nu pas écht begonnen. Dat voelt ze el ke dag. Ze had een lange aanloop nodig voor het moederschap, maar nu is alles op zijn plaats geval len. De jeugd van Dées Bij waard was roerig, onrustig en bewogen. Een vader die te veel dronk en een 'femi nistische' moeder, die haar meegaf dat het moeder schap 'geen vanzelfspre kendheid is voor een vrouw'. Een gewenst kind was ze zelf Haar ouders noemden haar Désiree. Maar naarma te ze ouder werd, voelde ze zich niet prettig met die naam. Te truttig. Dus werd het Dées. Toen ze 12 jaar was, scheid den haar ouders. Acht jaar later verdronk haar vader. „Hij was heel eenzaam", herinnert ze zich. Het kostte Dées Bijwaard jaren om echt van haar ouders los te komen. „Op de een of andere manier is het moeilijk voor mij ge weest mijn vader en moe der los te laten. Je houdt vast aan oude patronen. Pas toen ik dertien jaar ge leden Auke, mijn latere man, ontmoette, kwam ik dichter bij mezelf. Auke komt uit een stabiel, Fries gezin met vijf kinderen. Door hem heb ik ervaren hoe je in evenwicht kunt zijn. Daar heb ik veel tijd voor nodig gehad." Een gesprek met Dées Deelstra gaat al gauw de diepte in. Ze heeft veel te zeggen, maar kan ook lang zwijgen. „Het is soms lastig dat wat je innerlijk waarneemt, met de buitenwereld te communiceren. Daarom prefereer ik vaak de stilte." Dan spitst ze haar oren. Ate wordt wakker, huilt zacht jes. „Hier word ik erg onrustig van. Ik kan slecht tegen geluiden die me afleiden. Vind je het goed als ik hem even uit zijn bedje haal?" Even later zit ze, stralend, met haar zoontje op schoot. „Ik wist nooit dat ik dit in me had, dit verzorgende." Vijftien jaar geleden verhuisde Dées Bijwaard vanuit de Randstad naar het oosten, naar Zutphen. „Dat was mijn eerste grote stap naar onafhankelijkheid, die ik alléén nam. Ik doe dit omdat ik dit wil. Het was eng, maar ach teraf wel het beste wat ik kon doen. Het heeft me be vrijd." Een paar jaar later leerde ze Auke Deelstra kennen, eerst oppervlakkig, later intens. „Op een gegeven moment voerden we een gesprek over wat we geloofden. Dat was een magisch moment. Toen ging ik écht van hem houden." Ze trouwden, in 1998, voor de protestantse kerk. Dées Deelstra - hoogbegaafd, hooggevoelig - gaf haar werk als tekstschrijver geleidelijk aan op. Ze werd gobelinweef ster. Ze ontwerpt kleurrijke doeken en is daar trots op. Kinderen? Ach nee, daar zou in hun leven wel geen plaats voor zijn. Te laat, te oud. Allebei richtten Dées en Auke Deelstra zich meer en meer op hun beroep. „Er kwam een moment dat ik te gen Auke zei: ik ben gelukkig en ik weet nu ook hoe ik gelukkig kan blijven. Jarenlang ben ik bang geweest dat ik het leven van mijn ouders zou kopiëren. Je draagt die strijd uit je jeugd met je mee. Maar ergens in 2009 kon ik zeggen dat ik mijn verleden volledig verwerkt had. Ik maakte een gobelinontwerp voor mijn vader en kort daarna een baarkleed voor mijn moeder. Toen werd ik spontaan zwanger, zónder enig medisch circuit." „Ik had thuis een predietortestje gedaan. Toen ik dat positieve, blauwe streepje zag, wist ik het: toch nog zwanger." De 42-jarige Dées Bijwaard uit Zutphen, sinds ruim twaalf jaar getróuwd met Auke Deelstra, beviel in augustus van haar éérste kind: Ate Lénnart. Ze kon haar geluk niet op. Minstens zo gelukkig was ze op het moment dat ze besefte dat ze in blijde verwachting was. „Ik voelde ine gezegend. Ik heb Auke gebeld én gezegd dat ik 'verdraaid goed nieuws' voor hem had. Vanaf dat moment is alles van me afgevallen. Mijn zwangerschap was probleemloos, stabiel, gelukkig. Op twee dipdagen na. Alsóf het zo moest zijn. Eén lange, louterende ervaring/Mijn geschiedenis, mijn jeugd viel van me af. Ik kan er nu naar kijken, maar het doet geen pijn meer. Als ik mijn kindje zie, ons knuffeltje, dan voel ik me kwetsbaar, maar rijker dan ooit. Ons leven heeft nóg meer zin gekregen." AA ;ÈO door Nico Hoffer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 157