kampen op het dorp Energieneutrale woning is 'hot' Ophef om tunnel, voetveer populair door Ondine van der Vleuten Het eerste waar kopers in 2011 naar vragen, als ze een huis binnenstappen, is: hoe hoog is de energierekening? Ook bij de hypotheekverstrek king worden de maandelijkse lasten voor gas en elek tra een overweging. Nieuwbouw wordt in toenemende mate energie-neutraal: dat wil zeggen, het huis wekt evenveel energie op als het huishouden verbruikt. De energie daarvoor wordt gehaald uit zonnepanelen, warmtepompen, windmolens, warmte-krachtkoppe- ling, koud/warmte-opslag, brandstofcellen en water stof. Omdat er daarnaast veel aandacht voor isolatie is, kan met een minimum aan energie het huis toch com fortabel verwarmd worden. In opkomst zijn ook de multifunctionele woningen. Denk aan levensloopbestendige huizen, die eenvoudig aan te passen zijn als de bewoner rolstoelafhankelijk wordt; aan 'kangoeroehuizen' waarin meerdere huis houdens en/of generaties onder één dak wonen; en aan huizen waarin ook werk/kantoorruimten zijn. Energieverbruik is een 'hot' item. vrijdag 24 december 2010 liiiiiiiiiiiiiiiMiiM 1 nüiiin iéH—1 foto Mechteld Jansen ontwikkelen, daar hebben we nog wel begrip voor; over een gedoogperiode kunnen we praten. Het heeft geen enkele zin om die fabriek hier weg te jagen. Dan vertrekt het bedrijf bij wijze van spreken naar Opper-Volta, en dan kunnen ze daar blijven stoken. Als we de berichtgeving van Thermphos en de provincie nu moeten geloven, hebben ze de uitstoot straks onder controle, als het nieuwe project om de uitstoot van zware me talen te reduceren klaar is. Ze hebben met de hand op het hart beloofd dat het in januari klaar is. Nee, ik heb me absoluut nooit zorgen gemaakt over mijn eigen gezondheid. In de eerste plaats - en dat klinkt heel gek - zitten we in Nieuwdorp niet eens direct in de windrichting. Het meeste waait toch over de Quarlespolder. Daarnaast: we focussen nu heel erg op Thermphos, maar we we ten niet wat de rest van de bedrijven allemaal uit stoten. Daarom vragen wij al een tijd om een meetnet: het maakt niet uit wie het gedaan heeft, als er stoffen uit het Sloe komen die niet goed zijn, moet de provincie kijken waar het vandaan komt. Wij willen één aanspreekpunt en we wil len ervoor zorgen dat de belasting voor omliggen de dorpen zo laag mogelijk is." PAGINA 37 De burgemeesters van Borsele en Terneuzen, politie en de di rectie van de Westerscheldetun- nel studeren op een betere ma nier om calamiteiten aan te pak ken. De voorlichting kan beter en wellicht kan de calamiteiten- weg bij Dow Terneuzen wor den opengesteld. Aanleiding tot de studie is de urenlange slui ting van de Westerscheldetun- nel op 31 augustus. Veel men sen staan urenlang in de file. Het in 2003 geopende voetveer Vlissingen-Breskens v.v. meldt het overzetten van de vijfmil joenste passagier. Tot 2007 wa ren storingen schering en in slag, maar de laatste drie jaar vertoonde het veer amper man kementen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 139