Er zijn nu twee jLowBudgeÏPC www.lowbudgetpc.nl Kinderopvang wordt veel duurder Kwart kinderen is ondervoed BETERE COMPUTERS VOOR BETERE PRIJZEN NIEUWE PC'S, LAPTOPS, COMPUTERONDERDELEN EN REPARATIE HERENSTRAAT 17, 4331JS MIDDELBURG TEL.: 0118-617057 Gezinnen worden zwaar getroffen door de bezuinigingen op kinderopvang, die het kabinet-Rutte op Prinsjesdag bekend maakt. Het kabinet bezuinigt tot 2012 voor 800 miljoen euro op kinderopvang. Zodoende gaat de toeslag op kinderopvang om laag en wordt het aan ouders te vergoeden uurtarief voor de op vang verlaagd van 6,25 naar 5 euro. Gezinnen met een modaal inkomen gaan er 3200 euro per jaar op achteruit. Voor huishou dens met een laag inkomen die nu nog een relatief hoge op- vangtoeslag ontvangen, stijgen de kosten van 580 euro per jaar nu naar 3820 in 2012. Sinds de Wet kinderopvang in 2005 is het aantal op te vangen kinderen verdubbeld naar 800.000 in 2009. Bij ongewijzigd beleid zou dat in 2011 een overschrijding van zo'n 1,2 miljard euro opleveren. foto David van Dam/GPD En plots was Nieuwdorp landelijk nieuws: de te hoge dioxine-uitstoot van fosforfabriek Thermphos trok lan delijk de aandacht. „Ik heb me geen moment zorgen gemaakt over mijn ge zondheid", zegt Sjaak Labruijere van de dorpsraad in Nieuwdorp. door Nadia Berkelder Wij zijn al vanaf2008 bezig. De aan leiding daarvoor was dat we klach ten binnen kregen over stank en de wolk van Thermphos. Die klachten kwamen vooral uit het buitengebied, niet zozeer uit Nieuwdorp zelf Natuurlijk kwam er altijd wel wat gerommel uit het Sloegebied, maar dat viel altijd onder het motto: 'niet zeu ren, dat heb je nou eenmaal als je naast een in dustrieterrein woont'. We hebben toen contact gehad met Thermphos, en kregen min of meer te horen dat het niet zoveel voorstelde en dat ze eraan werkten. De klachten gingen niet weg en het aantal nam toe. Omdat we niet merkten dat er iets gedaan werd en omdat we niets hoorden, hebben we weer zelf contact gezocht en weer kregen we te horen dat ze eraan werkten en dat ze er mee be zig waren; dat er aan het eind van het jaar een plan zou liggen om de geuroverlast aan te pak- keen. Dat komt ons inmiddels bekend voor, want dat is nu ook het verhaal. In het voorjaar hoorden we dat ze dioxine geme ten hadden, we kregen een rapport onder ogen dat de GGD had gemaakt, in opdracht van de ge meente: daar stond in dat ze niks schadelijks had den kunnen vinden. Bij een informatieavond in juli van dit jaar was NOS-nieuwsuur aanwezig. Die kwamen met in formatie die we nog niet haddden, over de uit stoot die veel hoger was. Toen bleek dat we al die tijd niet op de hoogte waren gehouden ter wijl we wel hadden verwacht dat we geïnfor meerd zouden worden; misschien was ons ver wachtingspatroon ook wel verkeerd. We hadden precies de informatie gekregen die we hadden ge vraagd en meer niet. De uitzending van Zembla in november was voor de grote massa het moment om te schrik ken, ook voor mensen in de buurt. Wij dachten dat het allemaal wel bekend was, maar veel omwonenden zijn toen alsnog ge- Sjaak Labruijere van de dorpsraad Nieuwdorp. schrokken. Die uitzending was behoorlijk zwaar aangezet; wij hebben altijd geprobeerd om ons bij de feiten te houden, en niet op de emotionele toer te gaan. Op dit moment heb je in Nieuwdorp en in de omgeving twee kampen. Aan de ene kant de mensen die het allemaal gezeur vinden, die vin den dat het arbeidsplaatsen kost. En aan de ande re kant de mensen die vinden dat wij ons te soft opstellen. Wij willen een oplossing. Wij willen dat Thermphos zich aan de norme ring houdt. Dat het tijd kost om een techniek te Ban Ki-moon, de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties lanceert op 22 september een 27,5 miljard euro kostend plan, dat bedoeld is om de levens van 16 miljoen vrouwen en kin deren te redden in de komende vijf jaar. De gemiddelde armoede is wat afgenomen op planeet Aarde. Dat is vooral toe te schrijven aan de economische successen van China en India. Intussen is het hongerpro- bleem nog steeds bijzonder groot. Ruim een kwart van de kinderen is ondervoed. In Zuid-Azië geldt dat zelfs voor 46 procent van de kinderen. In Afrika heeft een op de drie mensen altijd honger, foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 138