Een WK om nooit IRVIIMBHHHHIffilllRIRIIIIHHHHMHMIHRHMMMHMMMMffiHHHHHIR Tehuisbewoners worden geplukt Loveparade loopt uit op drama Desi Bouterse wordt president Zorginstellingen brengen ten onrechte diensten en producten in rekening bij verzekerden. Steeds meer bewoners van ver pleeg- en verzorgingsinstellingen worden op die manier ge plukt. Het gaat bijvoorbeeld om het wassen van kleding of het ter beschikking stellen van een radio- en tv-aansluiting op de kamer. Sommige bewoners moeten ineens afrekenen voor het oppompen van de banden van hun rollator of een stuk fruit of een gekookt eitje. Ook komen gevallen voor waarbij moet wor den betaald voor toiletpapier, zo meldt de Nederlandse Zorgau toriteit (NZa) in juli. De NZa zegt steeds meer klachten te krij gen over dit soort rekeningen in AWBZ-instellingen zoals ver pleeg- en verzorgingstehuizen. Volgens de NZa behoren de in rekening gebrachte diensten en producten tot de verzekerde zorg. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? Die vraag overheerst na het drama op de Loveparade in Duisburg dat 21 mensen het leven heeft gekost en waarbij meer dan vijfhonderd gewonden vie len. Uit onderzoek blijkt dat de organisatie het aantal bezoekers verkeerd heeft ingeschat. De ordedienst had te weinig mensen ingezet om het publiek in goede banen te leiden. De enige toe gangsweg, een tunnel, met 30.000 mensen per uur, had boven dien te weinig capaciteit om de toestroom te verwerken. Ook waren er geen afzonderlijke wegen voor de hulpdiensten. Het drama had volgens dekundigen voorkomen kunnen worden met een goede risicoanalyse vooraf Videobeelden tonen hoe de politie het publiek op de Loveparade op drie plaatsen tegen houdt. Daardoor ontstonden grote opstoppingen. WÊM In de eerste dagen van juli staat Neder land op z'n kop. Het Nederlands elftal zorgt voor Oranjekoorts en bereikt de finale van het WK voetbal. Gaat het dan eindelijk lukken? Nee, is het ant woord, want Spanje wint met 1-0. door Barry van der Hooft Tsamina mina eh eh, Waka Waka eh eh. In de verte, aan de rand van het Soccer City Stadium, zie ik Shakira het lied zingen dat ik de afgelopen weken ontel bare keren heb gehoord. Ze geeft een spetteren de show weg, maar ik heb er nauwelijks aan dacht voor. Nog ruim een uur en dan begint de finale van het WK. Die van 1974 hebben we ver loren, die van 1978 ook. Nu is het 2010 en móet het gebeuren. Drie keer zal toch echt wel scheepsrecht zijn? Het is een bijzondere zondag geweest, bedenk ik me terwijl ik vanaf de steile tribune naar het veld kijk. Die ochtend ben ik al vroeger dan nor maal wakker geworden. In de woonkamer is het koud - de Afrikaanse winter is geen pretje - en als ik op mijn mobiele telefoon kijk zie ik dat het net 8 uur is geweest. Vanavond is het zover, denk ik meteen. Ben ik er straks live bij als we eindelijk de beste van de wereld worden en defi nitief afrekenen met het verleden? De 35 dagen in Zuid-Afrika die nu achter me liggen tellen niet meer. Het is een prachtige tijd geweest, die vandaag nog een beetje mooier kan worden. Wereldkampioen... Terwijl ik in de tuin op de opblaasbare bank zit, laat ik het WK nog eens de revue passeren. Na tuurlijk denk ik aan voetbal. Aan de openings wedstrijd tussen Zuid-Afrika en Mexico, met de hartverwarmende middenvelder Siphiwe Tsha- balala. Aan de beschamende uitschakeling van regerend wereldkampioen Italië, dat niet eens van Nieuw-Zeeland weet te winnen. Aan het verdriet van Ghana, dat op een enerverende vrij dagavond al met één been in de halve finale staat maar uiteindelijk sneuvelt dankzij het veel besproken 'keeperswerk' van Luis Suarez. Het is een prachtig avontuur geworden, dit WK in Zuid-Afrika. Vooraf ben ik van alle kanten ge waarschuwd rekening te houden met de crimi Arjen Robben probeert de bal langs Iker Ca- sillas te schieten, maar zal de teen van de Spaanse doelman raken. Het is dé kans voor Oranje in de WK-finale. foto Lavandeira jr naliteit, maar ik heb er uiteindelijk nauwelijks iets van gemerkt. De warmte van de (zwarte) mensen blijft me wel bij. Net als de verschillen tussen blank en zwart, die nog steeds niet zijn verdwenen. Ik maak het iedere dag mee in ons guesthouse. De (blanke) eigenaresse is tijdens het WK drie weken op vakantie, maar zodra dui delijk wordt dat ze terug naar Johannesburg PAGINA 28 Nadat zijn partij Megacombina- tie in mei al de Surinaamse par lementsverkiezingen won, trekt Desi Bouterse twee maanden la ter ook aan het langste eind bij de presidentsverkiezingen. Op 12 augustus volgt de beëdiging van de man die omstreden is omdat hij in 1982 als legerleider de macht greep. Bouterse wordt in eigen land verdacht van betrokkenheid bij de in Fort Zeelandia gepleegde De cembermoorden van dat jaar, die 15 van zijn politieke tegen standers het leven kostten. De president is niet welkom in Ne derland, anders dan om zijn ge vangenisstraf voor drugshandel uit te zitten. Hij is daarvoor in ons land veroordeeld, foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 130