Gezinsdrama trilt Schandalen RK Kerk houden aan Moord op meisje schokt Dordt Kiezer scheurt raad aan snippers De rooms-katholieke kerk komt in de loop van het jaar keer op keer in opspraak wegens seksueel misbruik. De Nederlandse ka tholieke klachtencommissie 'Hulp en Recht' wordt overspoeld metmeldingen. Oud-minister Deetman (protestant) leidt op verzoek van de kerk een onderzoekscommissie die, zo blijkt in december, 1975 meldingen krijgt van misbruik. 'Hulp en recht' treedt af na kritiek van de commissie. Deetman adviseert de kerk een regeling te maken voor schadevergoedingen. In Mid delburg beginnen op 7 december de getuigenverhoren in de zaak tegen een 88-jarige man die eind jaren tachtig als pastoor van Terneuzen mogelijk meer dan vijftien jongens misbruikte. De 27-jarige Dordtenaar Sander V. bekent op dinsdag 16 maart dat hij zes dagen eerder het 12-jarige meisje Milly heeft ver moord. Zij woonde twee huizen verderop. Sander V., agent bij het korps Rotterdam-Rijnmond heeft haar lichaam begraven in zijn achtertuin. Na zes dagen biecht hij zijn daad op aan zijn vriendin en geeft zich vervolgens aan. De moord veroorzaakt diepe verslagenheid in de Dordtse wijk Sterrenburg. Voor de rechtbank verklaart hij stoned te zijn geweest toen hij het meis je ombracht. Hij wordt in november veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf plus een gedwongen tbs-behandeling. V. lijdt volgens de rechtbank aan een persoonlijkheidsstoornis, waarbij gevaar op herhaling erg groot is. foto Robert Vos/ANP Vmbo-directeur Anita de Munnik van Pontes Pieter Zeeman was nauw be trokken bij opvang/begeleiding rond schrijnende emoties na het familiedra ma in Zierikzee, waarbij twee kinderen van 19 en 9 jaar werden vermoord. door Ali Pankow Verbijstering is het eerste dat bij me op komt als ik terugdenk aan het tele foontje op die zaterdagavond van een van de leraren van onze school, die met eigen ogen bij het gebeuren in de Oester straat had gestaan. Verbijstering en misschien zelfs ongeloof, want zo'n afgrijselijk drama hoort in je gevoel niet bij Schouwen-Duiveland. Er waren ook diverse leerlingen in de buurt aan wezig, hoorde ik. Toevallig werd er die avond daar ergens dichtbij een klassenavond gehou den. Wat hebben die leerlingen ervan meegekre gen, hoeveel impact heeft dat op hen, vraag je je meteen af De volgende ochtend hebben we het hele verhaal tijdens de persconferentie in het ge meentehuis aangehoord. Haydar, toen leerling vmbo-3 van onze school, had de schietpartij overleefd en verbleef met zijn moeder Amira op een bewaakte locatie. Rector Sjef Lommen en ik bespraken hoe we de volgende dag zouden handelen. Wij hebben een klaslokaal ingericht waar leerlingen en do centen terecht konden om desgewenst te pra ten, te huilen, te schrijven, tekeningen te ma ken. Onze teamleider zorg was daarbij en een deskundige van buitenaf Vooral voor sommige docenten was het moeilijk leerlingen te begelei den en te troosten en tevens te kampen met het eigen verdriet. Voor mij was het belangrijk te zien dat zo'n gemeenschap meer kan zijn dan een school alleen. Op zo'n moment deel je zo veel samen. Van al die brieven en tekeningen is diezelfde dag nog een boek gemaakt. Dat kon ik dus di rect meenemen toen ik aan het einde van die middag een telefoontje kreeg van de politie met de mededeling dat Haydar mij graag wilde spre ken. Dat boek bleek heel waardevol voor Hay dar. Het is geen kwestie van troost kunnen bie den. Ik mocht een stukje verdriet delen. Ik had Amira daarvoor één keer eerder ontmoet. Een daadkrachtige vrouw in mijn herinnering. Nu trof de aanblik van een heel nietig mens mij heel erg. Te zien hoe verdriet kan veroorzaken dat er bijna niets van iemand overblijft. De herdenkingsbijeenkomst werd op 18 maart op onze school gehouden. De gemeente nam daarvoor de organisatie op zich. Amira en Hay dar bepaalden wie er bij aanwezig mochten zijn. Met diverse deskundigen was besproken welke vorm deze bijeenkomst moest hebben. Wat me specifiek is bijgebleven is vooral het hartver scheurende verdriet van Amira en de wijze waarop Haydar trachtte zich manmoedig te ge dragen en zelfs nog probeerde anderen te steu nen. Eén dag eerder verlegden - bizar genoeg - de landelijke media hun aandacht snel naar Dor- PAGINA 10 De kiezers vluchten bij de ge meenteraadsverkiezingen van woensdag 3 maart alle kanten op. Zodoende worden de mees te raden een prooi van de ver snippering. Een uitzondering vormt Terneuzen, waar PvdA en Top/Gemeentebelangen bei de acht van de 31 zetels bemach tigen. In Middelburg wordt de PvdA de grootste met slechts 5 van de 29 zetels. In Vlissingen wordt de lokale LPV de groot ste met 6 van de 27 zetels. Loka le partijen winnen, terwijl CDA, PvdA en SP zetels moe ten inleveren. De PW deed al leen in Den Haag en Almere mee en is zodoende niet verte genwoordigd in Zeeuwse ge meenteraden. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 112