'We zagen er in Acht meestgezochten op internet Nederland geeft gul voor Haïti Vriendelijkheid wordt verdacht Nederland heeft sinds dinsdagavond 5 januari een lijst van meestgezochte misdadigers. Acht personen staan daarop. Vier van hen zijn veroordeeld tot forse celstraffen, vier zijn voort vluchtige verdachten. Eén van de vier voortvluchtigen blijkt al te zijn gevonden. Hij zit vast in België. De acht zijn in willekeu rige volgorde geplaatst - met signalement, foto en de feiten waarvan ze worden verdacht of waarvoor ze zijn veroordeeld - op de websites www.nationaleopsporingslijst.nl en www.poli- tie.nl. De lijst met 'most wanted' is een initiatief van het Open baar Ministerie en het Korps Landelijke Politie Diensten. Ze vol gen hiermee het voorbeeld van diverse andere landen zoals de Verenigde Staten. Op de lijst van de FBI staat onder andere Osa ma bin Laden. Een aardbeving met een kracht van 7,0 op de momentmagnitu- deschaal leidt op 12 januari tot grote verwoestingen in de Haïti- aanse hoofdstad Port-au-Prince en nabije omgeving. Daarbij worden ruim een kwart miljoen slachtoffers geteld. Tienduizen den mensen raken dakloos. Velen hebben aan het eind van het jaar nog steeds geen woning. Een nationale actie brengt ander halve week na de aardbeving 83 miljoen euro op. Daarvan is de helft beschikbaar gesteld door minister Koenders van Ontwik kelingssamenwerking. De uiteindelijke opbrengst bedraagt in maart ruim 111 miljoen euro. Ook Zeeuwen komen in actie. Zo worden in Zuid-Bevelandse supermarkten (foto) rozen ver kocht. foto Willem Mieras Bij Hapro in Kapelle werken sinds het begin van 2010 tien miljonairs op een personeels bestand van honderd. „Het zou ongezond zijn om met tien miljonairs verder te gaan tot hun pensioengerechtigde leeftijd",zegt Hapro-directeur Dick van de Linde. foto Willem Mieras Directeur Dick van de Linde: „De eerste werkdag in het nieuwe jaar is er weinig van werken terecht gekomen. Als je in je eentje een me- gaprijs wint, kun je het nog geheim houden. Maar hier in Kapelle en dan nota bene met zijn tiénen, daar is geen houden aan. Tot twaalf uur 's middags heb ik de media weggehouden, om dat ik nog geen kans had gehad om met mijn mensen te praten. Het zijn jongens van redelijk eenvoudige komaf, die gewoon van op het dorp komen. Ik wilde ze er niet mee overdonderen. Eentje is uiteindelijk naar beneden gelopen om met de pers te praten, de rest heeft ervoor geko zen om anoniem blijven. Dat is nu nog zo. „Het zou ongezond zijn om met tien miljonairs verder te gaan tot hun pensioengerechtigde leef tijd. Ze hebben andere zorgen dan de rest. Waar collega's zich druk maken om de recessie en werkgelegenheid, houden zij zich bezig met za ken als beleggen. Ze vormen xo procent van ons personeelsbestand, dat is fors. Dit jaar hebben we afscheid genomen van drie van de tien. Vol gend jaar verwacht ik dat er nog twee het be drijf verlaten. Een jongen heeft altijd een eigen horecazaak willen beginnen. Eén van de win naars had de leeftijd om met vervroegd pen sioen te gaan. Eentje wilde altijd al naar het bui tenland. Ze zijn loyaal. Ze bespreken het, hou den rekening met lopende projecten. Ze werken niet minder hard, gaan niet eerder weg, komen niet te laat, dat tekent die gasten wel." In een klap waren ze miljonair; de tien medewerkers van Hapro in Kapelle. Al jaren deelden ze 'een straatje', en zoals bij bijna iedereen viel daar nooit een grote prijs op. Tot die bewuste oudjaarsavond van 2009 dan; toen wonnen ze ieder 2,75 miljoen euro. door Lilian Dominicus Een winnaar, die anoniem wil blijven: „Toen ik op oudjaarsavond naar huis reed, kreeg ik in de auto telefoon van een collega uit Kapel le. Waar of dat ik was en of ik televisie had geke ken en dat we de hoofdprijs in de Staatsloterij hadden gewonnen. Ik zei nog tegen mijn vrouw: 'Het is wel heel erg feest daar'. Maar toen ik thuis kwam en de nummers van de lo ten ging checken, kon ik er niet meer omheen. We kwamen in een waas terecht, de telefoon bleef maar gaan. Dat lot kon niet in huis blijven liggen, het was vrijdagavond, pas op maandag konden we dat inwisselen. Dus ben ik om vier uur 's nachts met een collega naar Hapro gere den om de loten in de kluis te leggen. De volgen de ochtend ging vanaf negen uur de telefoon. Nick Simon www.pzc.nl/video2010 Nederland wordt steeds meer een land van hufters, waar vriendelijkheid ver te zoeken is. Dat concludeert de Stichting Ideële Reclame (Sire) die op 12 januari een campagne begint voor een aardiger Nederland. Volgens Sire weten velen niet eens hoe ze op aardige mensen moeten reageren. Bijna tachtig procent van de ondervraagden zegt in een onderzoek dat er be hoefte is aan aardige mensen. Bij zeventien procent van de 658 ondervraagden roept vrien delijkheid echter wantrouwen op. Zij redeneren dat voor niets de zon opgaat en dat bij aardig gedrag uiteindelijk een tegen prestatie wordt verwacht. foto Willem Staat PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 106