buitenland 19 bruik van geweld Ivoorkust Dode truffeldief was 'kwestie van tijd' Naar prijzenfestival van 'El Gordo' kijkt iedereen Levenslang voor Finse 'zuster des doods' Baas Heathrow doet afstand van bonus Verdacht pakketje toch geen bom Oestercrisis dreigt in Frankrijk Waarschuwing Merkel vanwege Hongaarse wet donderdag 23 december 2010 HELSINKI Een rechtbank in Finland heeft een verpleegkundige veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor het vermoorden van vijf be jaarden. De 'zuster des doods' heeft volgens de rechtbank verder gepro beerd vijf andere patiënten om het leven te brengen door hun overdo ses medicijnen toe te dienen. De vrouw zegt onschuldig te zijn en liet via haar advocaat weten dat ze hoger beroep zal aantekenen. LONDEN De baas van de Londense luchtha ven Heathrow, Colin Matthews, heeft afstand gedaan van zijn bo nus voor dit jaar. De luchthaven kwam deze week onder vuur te lig gen wegens de chaos die ontstond door sneeuwval. Matthews wil de focus leggen op 'het in beweging houden van mensen en het herbou wen van het vertrouwen in Hea throw'. In 2009 kreeg Matthews in clusief bonus een miljoen euro. ROME Het pakketje dat dinsdag in station van de metro in Rome werd aange troffen en dat als 'bom' door over heidsfunctionarissen de media in werd geslingerd, was geen bom. Het pakketje bevatte geen explo sief materiaal maar cement. Dat meldden Italiaanse media gisteren. Ook zat er geen ontsteker in het pakket, dat bestond uit twee meta len pijpen in cement, die verbon den waren door draden. PARIJS Er dreigt een tekort aan Franse oes ters wegens een oestervirus. Fran se oesterkwekers luidden gisteren de noodklok. Dit jaar is de oester productie van 130.000 ton naar 80.000 ton gezakt, waardoor de prijzen al 40 procent zijn gestegen. Het oestervirus sloeg in 2008 voor het eerst toe en is dodelijk voor ba byoesters, die pas na drie jaar geoogst worden. Frankrijk bezet de vierde plek op de oestermarkt. door onze correspondent Henk van den Boom nationaal comité van onderzoe kers de verkiezingsuitslagen mag controleren. Hij voegde daaraan toe dat hij 'geen oorlog wil en dat er geen Ivoriaans bloed meer mag worden vergoten'. Ouattara heeft weliswaar overwel digende steun verworven in het buitenland, maar niet in Ivoorkust zelf Daar wil de gevestigde orde die op het christelijke zuiden stoelt de macht niet afstaan aan Ouattara die de kandidaat van het islamitische noorden is. Ook het leger van Ivoorkust is trouw aan Gbagbo. Het buiten land probeert desondanks de rege ring van Gbagbo met sancties op de knieën te krijgen. Gisteren be vroor de Wereldbank de leningen aan Ivoorkust. Ondertussen stijgt de spanning in het West-Afrikaanse land. De pat stelling leidde al tot geweld met dodelijke afloop tussen aanhan gers van beide kandidaten in de economische hoofdstad Abidjan en Centraal-Ivoorkust. Ouattara verblijft sindsdien onder bescher ming van zo'n achthonderd VN-militairen in een hotel in Abidjan. De aanvoer van voorra den naar de VN-missie en het ho tel wordt echter door het leger ge blokkeerd. Frankrijk riep gisteren staatsbur gers op om de voormalige kolonie te verlaten. Naar schatting zijn er zo'n 13.000 Fransen in Ivoorkust, waar ongeveer 600 Franse bedrij ven actief zijn. De Duitse regering gaf een soortgelijke waarschuwing. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken riep vorige week al op Ivoorkust te verlaten. BARCELONA - „Nu kan ik de verwar ming weer hoger zetten", roept een dolgelukkige Juan Manuel in Roa die het niet al te breed had. Hij heeft net gehoord dat hij sa men met zijn moeder tienduizen den euro's heeft gewonnen. Het 2500 zielen tellende dorp in de provincie Burgos mag 58 mil joen verdelen. In bar Afrikan, waar de loten werden verkocht, kunnen de vaste klanten hun ge luk niet op. Huilende mensen die elkaar om de nek vallen. Zo ging het gisteren de hele dag in Spanje, zoals in het dorp Cata- layud, waar de kapper loten aan zijn klanten verkocht. Om elf uur waren ze 55 miljoen euro rijker. Het systeem van de grootste kerst loterij ter wereld zorgt ervoor dat er niet echt extreem hoge indivi duele prijzen te winnen zijn, maar wel hele grote en heel veel. De dag van El Gordo (de dikke), zoals de kerstloterij wordt ge noemd, is voor de meeste Span jaarden - tachtig procent doet mee - de spannendste van het jaar. Om acht uur 's morgens zit iedereen klaar voor de tv om het te volgen. Dit jaar gaven Spanjaarden gemid deld 70 euro uit voor kerstloten. Dat is ondanks de crisis meer dan vorig jaar. In totaal keerde El Gor do gisteren 2,3 miljard euro aan prijzengeld uit. Veel winnaars zijn werkloos. „Eerst ga ik de hypo theek aflossen en dan blijft er mis schien iets over voor een auto", roept Patricia voor de camera's. In Olot, bij de Pyreneeën, wilden de mensen met alle geweld een lot dat eindigde op het cijfer 15, de op telsom van de elf bejaarden die door een seriemoordenaar zijn ge dood plus vier slachtoffers van een andere moordenaar. Ze hadden het mis, net als de goedgelovigen die 33 als geluksgetal kozen vanwe ge de 33 Chileense mijnwerkers die zijn gered. De Dikke ging zoals altijd weer zijn eigen gang. door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het was, zoals de burge meester het zei, onvermijdelijk. In een nietig Zuid-Frans dorpje was deze week de eerste truffeldode te betreuren geweest. Hij was doodge schoten terwijl hij het zwarte goud probeerde te stelen. Een Franse kersttafel is niet com pleet zonder truffels, en dit jaar was in de aanloop naar het feest maal de kiloprijs van truffels tot duizend euro gestegen. Daarmee waren de velden in de Provence, waar de beste truffels van heel Frankrijk vandaan ko men, veranderd in schatkisten in de openlucht. Laurent Rambaud (32) lag afgelo pen maandagnacht met zijn jacht- geweer in de aanslag toen hij de dief ontwaarde. Hij opende het vuur, en de volgende dag kwam een gendarme hem ophalen. De dief was dood. Als voorzitter van de 'Vereniging van longe Boeren' is Rambaud een populaire figuur in Grignan. Het halve dorp liep gisteren uit om te demonstreren tegen zijn ar restatie. De burgemeester, Bruno Durieux, verwoordde de gevoelens van ve len toen hij tot de demonstranten sprak: „Dit is een drama dat ik vijf tien jaar heb gevreesd." Truffeldiefstal is een immens pro bleem in de regio. Een demon strant zegt: „Bij mij wordt elk jaar gemiddeld vijf kilo gestolen, de die ven komen om de twee weken." Een ander: „De dood van dat typetje schept ons geen genoegen, maar het moest er een keer van ko men. Laurent had op de benen moeten mikken." De prijs van een verse truffel is de afgelopen twintig jaar verdrievou digd. De voornaamste reden - afge zien van de bereidheid van de doorsnee Fransman om flink in zijn maag te investeren - is de zeld zaamheid ervan. Fransen zijn er nooit in geslaagd om de truffel te cultiveren. Boeren beplanten velden met eiken en ha zelnootbomen, maar er is geen ga rantie dat de truffel - een soort zwam - zich bij de wortels van die bomen nestelt. Winning is ook moeilijk. Varkens hebben een perfecte neus voor truffels, maar vinden die ook erg lekker. Het is moeilijk een beest ter grootte van een kleine tractor dat in een toestand van gastrono mische extase verkeert, bij een truffel weg te trekken. De lekkernij is zo weggeslikt. Honden zijn duur, omdat ze lang durig moeten worden getraind in de kunst van het truffel zoeken. De meeste dieven werken met he le simpele hulpmiddelen. Zoals een stok, wat een grote mate van geluk vereist. Maar als zij olie aan boren, is een zalige kerst voor hen gegarandeerd. BERLIJN - Bondskanselier Angela Merkel heeft de Hongaarse rege ring gewaarschuwd voor schen ding van staatsrechtelijke grondbe ginselen in de omgang met de me dia. Hongarije neemt op 1 januari het EU-voorzitterschap over. Een Duitse regeringswoordvoerder voegde er aan toe, dat Boedapest als voorzitter een bijzondere ver antwoordelijkheid draagt. Alleen al daarom is het belangrijk dat Hongarije zich houdt aan EU- nor men en waarden. De wet reguleert alle media of ze 'moreel en objec tief berichten. De nieuwe me dia-autoriteit staat onder leiding van regeringspartij Fidesz. studio's werd be er op poseerden voor 9. De Abbey Road op namestudio, net als het zebrapad bedevaartsplek voor fans, stond al op de erfgoedlijst. foto Andy Rain/ANP zie onze website:buitenland Video: de zebra van Abbey Road is een waar pelgrimsoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9