81 buitenland Israël wil beroemde spion vrij hebben Kamp Outtara wil g< Sofia eist toegang tot Schengen Oppositie Wit-Rusland vroeg Nederlandse hulp 1 Zoon blijkt na poosje dochter te zijn i postcode! Winnen doe je bij... donderdag 23 december 2010 tmsbb .«cry «ass JONATHAN POLLARD Na twintig jaar verzoek Netanyahu aan Obama Zebrapad Abbey Road op Britse erfgoedlijst Premier Benjamin Netanya hu gaat Washington offici eel vragen een van de be kendste spionnen van Israël vrij te laten, al lijkt het mo ment ongelukkig gekozen. door onze correspondent Ad Bloemendaai Meer dan twintig jaar na de veroordeling van Jonathan Pollard wegens spionage, gaat Israël de Amerikaanse regering voor het eerst officieel vragen hem vrij te laten. Premier Benjamin Netanyahu heeft dat bekendge maakt. Maar zelfs hij moet zich af vragen of het wel slim is Barack Obama lastig te vallen met een gra tieverzoek, net nu Israël doof is ge bleken voor een dringende Ameri kaanse oproep de bouwstop in be zet gebied te verlengen. En als Oba ma het verzoek afwijst, hoeft Is raël er voorlopig niet meer mee aan te komen. Dat Netanyahu zijn verzoek toch doet, is het gevolg van aandringen door Pollards tweede vrouw, Es ther. Ze vertelde hem dat haar man zich lichamelijk zwak voelt en een openlijk gratieverzoek ziet als zijn laatste kans. Op haar ver zoek heeft ook de Knesset een brief naar Washington gestuurd. Jonathan Pollard De joodse Jonathan Pollard, een burger-ambtenaar bij de inlichtin gendienst van de Amerikaanse ma rine, bood in 1984 Israël zijn dien sten aan. Anderhalfjaar later, na ontmaskering, vluchtte hij naar de Israëlische ambassade. Die weiger de hem toe te laten, zodat hij sa men met Anne, zijn toenmalige vrouw en medeplichtige, voor de poort kon worden ingerekend. Pollard bekende dat hij geheime documenten aan Israël had ver kocht. Justitie ging aanvankelijk ak koord met strafvermindering, op voorwaarde dat hij zr u meewer ken met het onderzoek en niets naar buiten zou brengen. Schen ding van die afspraak, in combina tie met de spionage, zorgde ervoor dat hij levenslang kreeg. Ondanks Pollards bekentenis heeft Israël jarenlang alle betrokkenheid ontkend en rechercheonderzoek gesaboteerd. Pas in 1998, nadat de spion een rechtszaak was begon nen, bevestigde de eerste regering van Netanyahu dat hij in Israëli sche dienst was geweest. In hetzelf de jaar leek het er even op dat Netanyahu een akkoord zou slui ten met Bill Clinton over vrijla ting. Maar de president haalde bak zeil toen CIA-directeur George Te net dreigde met opstappen. De in lichtingendienst heeft steeds aange voerd dat Pollard veel grotere scha de heeft aangericht dan bekend is gemaakt. De informatie zou te ma ken hebben met wereldwijde elek tronische surveillance van de VS. In 1995 heeft Pollard het Israëlisch staatsburgerschap aangevraagd en gekregen. Sindsdien is hier vooral in rechtse kring zijn populariteit gestegen. Hij wordt er omschreven als 'een gevangene van Zion'. Pol lard op zijn beurt identificeert zich volkomen met Israëls 'nationalisti sche kamp' en de kolonistenbewe ging. Hij wil niet dat Amerika hem vrijlaat in ruil voor Israëli sche politieke concessies. Het probleem voor de Pollard-acti- visten in Israël is dat ze op weinig steun kunnen rekenen van bondge noten in de VS. Conservatieve Amerikaanse Joden voelen zich in verlegenheid gebracht. Ze willen niet de indruk wekken dat ze er een 'dubbele loyaliteit' op na hou den. Het gebrek aan politieke druk maakt het extra onwaarschijnlijk dat Obama het verzoek van Neta nyahu zal honoreren. SOFIA - Bulgarije eist dat het in maart toegelaten wordt tot de zoge heten Schengenzone, het gebied zonder grenscontroles binnen de Europese Unie. Minister Zvetan Zvetanov van Bin nenlandse Zaken zei gisteren dat zijn land dan klaar is met alle voor bereidingen. De minister reageerde op Duits land en Frankrijk, die dinsdag avond stelden dat Bulgarije en Roe menië nog niet klaar zijn voor toe treding. De twee grote landen vin den dat er nog te veel corruptie en georganiseerde misdaad is in de twee Oost-Europese landen. Om uitstel van de geplande toetre ding te helpen voorkomen, bepleit Bulgarije dat het los moet worden gezien van Roemenië. Het stelt dat de problemen bij de onderhande lingen over Schengen-toetreding vooral ontstaan door de grens tus sen Roemenië en Moldavië. De Schengenzone bestaat nu uit 22 EU-landen plus Noorwegen, IJs land en Zwitserland. De landen controleren geen paspoorten meer aan de onderlinge grenzen. De po litiediensten wisselen achter de schermen wel gegevens uit, om de veiligheid te vergroten. VEREENIGING - Een stel in Zuid-Afri- ka vierde onlangs dolblij de geboor te van zijn zoon, maar kwam er een maand later achter dat het ei genlijk een meisje is. Baby Kenny Hiskock leek mannelijke genitaliën te hebben. Vier weken later merk LONDEN - Het bekendste zebrapad ter wereld, over Abbey Road in het noorden van Londen, heeft een vermelding gekregen op de Britse erfgoedlijst. De oversteekplaats bij de Abbe^ roemd door The Beatles, di< de hoes van hun album in 1Ü ten de ouders dat er iets niet klop te. In het ziekenhuis bleek dat Ken ny een meisje is. Haar geslachtsor ganen waren vergroot door een zeldzame aandoening die ongebrui kelijke hormoonproductie veroor zaakt. Kenny heet nu McKenzi. ABIDJAN - Het kamp van Alassane Ouattara, een van de twee presi denten in Ivoorkust, heeft de inter nationale gemeenschap gisteren in een televisieoptreden opgeroepen om concurrent Laurent Gbagbo met geweld te verdrijven. De premier van Ouattara, oud-re- bellenleider Guillaume Soro, zei: „Na alle internationale druk en de sancties die geen enkel effect had den op mijnheer Gbagbo, is het duidelijk dat maar één oplossing overblijft: die van geweld." Soro riep onder andere de VN-Vei- ligheidsraad, de Europese Unie en de Afrikaanse Unie op het gebruik van geweld te overwegen. Laurent Gbagbo en Alassane Ouat tara claimen beiden de presidents verkiezingen van 28 november te hebben gewonnen. De internatio nale gemeenschap erkent Ouattara als winnaar. De zittende president Gbagbo liet zichzelf echter op nieuw beëdigen. Hij weigert plaats te maken voor Ouattara omdat de verkiezingen niet eerlijk zouden zijn verlopen. Gbagbo zei dinsdag dat een inter- NATIONALEB 3 I ILOTERIJR p DEELNAME VANAF 18 JAAR. DE ONTVANGEN SMS IS GRATIS. KIJK VOOR DE ALGEMENE VOORWAARDEN OP WWW.P0STC0DE10TERIJ.NI MINSK - De Wit-Russische opposi tiepartijen hebben in de aanloop naar de presidentsverkiezingen Ne derland gevraagd om een bijeen komst in het land te faciliteren voor het opzetten van een opposi tiepartij met een kandidaat. Neder land zei nee. Minister Uri Rosen thal (Buitenlandse Zaken) zei giste ren dat hij niet uitsluit dat Neder land alsnog steun zou verlenen. Hoe de hulp eruit kan zien en of Nederland de oppositie gelegen heid biedt voor onderling overleg in Nederland, kon hij nog niet zeg gen. „Maar ik sta wel open voor as sistentie", zo zei hij telefonisch tij dens een bezoek aan Londen. Twintig Wit-Russische oppositiele den, onder wie zeven presidents kandidaten, zijn gisteren aange klaagd door de KGB wegens open bare ordeverstoring. Bij een veroor deling kunnen ze maximaal vijf tien jaar celstraf krijgen. Dat heeft de mensenrechtengroep Vesna (Lente) laten weten. Onder hen is Onder meer Vladimir Nekliajev, die zondag zo hard in elkaar werd geslagen door oproerpolitie, dat hij in het ziekenhuis behandeld moest worden. Daar werd hij ver volgens van zijn bed gelicht en meegenomen. President Loekasjen- ko won de verkiezingen met bijna 80 procent van de stemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8