241 sport PSV blijft op drie fronten meedoen Wiitterserie Heitinga moet paar weken rusten Bayern knokt zich naar kwartfinale Utrecht met moeite naar laatste acht Vitali Petrov blijft tweede rijder Renault Wielerunie schorst Bas van Houts donderdag 23 december 2010 KERKRADE - PSV doet na de winter stop nog op drie fronten mee om de prijzen. De koploper van de ere divisie plaatste zich gisteren voor de kwartfinales van het bekertoer nooi door Roda JC in Kerkrade met 3-1 te verslaan. De ploeg van trainer Fred Rutten is ook nog ac tief in de Europa League. PSV en Roda JC troffen elkaar zon dag al in de competitie en ook toen wonnen de Eindhovenaren met 3-1. Dat duel werd overscha duwd door de zware knieblessure die Jonathan Reis opliep. De Brazi liaanse spits komt dit seizoen ze ker niet meer in actie. De bekerwedstrijd in Kerkrade speelde zich af in het decor van dichte mist. Hoewel het zicht niet al te best was, besloot scheidsrech ter Danny Makkelie het duel toch door te laten gaan. Ibrahim Afellay ontbrak opvallend genoeg bij PSV. De international voelde zich onvol doende gemotiveerd om te voetbal len. „En spelers die niet gemoti veerd zijn, kan ik niet gebruiken", bromde Rutten vooraf Daarmee kwam een opzienbarend einde aan het dienstverband van Afellay bij PSV. De 24-jarige mid denvelder zou in Kerkrade zijn laatste wedstrijd spelen. Zondag had Afellay al afscheid genomen van de supporters in Eindhoven. Mogelijk speelde de angst voor een blessure mee in de keuze van Afellay om het bekerduel te laten schieten. De aanvoerder van PSV zag Reis zondag zwaar geblesseerd raken. Orlando Engelaar, terug van een schorsing, nam de plek van Afellay Afdlay vrijdag gepresenteerd Ibrahim Afellay wordt morgenmid dag gepresenteerd als nieuwe spe ler van FC Barcelona. De Spaanse kampioen publiceerde gisteren op de website het draaiboek voor de presentatie van de 24-jarige mid denvelder. Barcelona bereikte twee maanden geleden al een akkoord met PSV over een afkoopsom voor Afellay. De international vliegt vandaag met zaakwaarnemer Rob Jansen naar Barcelona, om de laatste de tails van zijn contract te bespre ken. Afellay ondergaat 's avonds de medische keuring. over. Voorin krijgt Marcus Berg voorlopig weer het vertrouwen op de plek van Reis. Net als zondag in Eindhoven voetbalde Roda JC vooral voor rust heel behoorlijk. Anouar Hadouir, op tijd fit na een knieblessure, was in de openingsfa se twee keer gevaarlijk. Toch was het PSV dat na ruim 25 minuten de leiding nam. Berg stap te handig over een voorzet van Je- remain Lens heen, waardoor Ola Toivonen ineens vrij stond. De Zweed maakte het vervolgens keu rig af: 0-1. Vlak voor rust kwam de thuisclub op fraaie wijze langszij. Ruud Vormer nam de bal iets bui ten het strafschopgebied in de lucht aan en volleerde het speel tuig prachtig in de kruising. Uitgerekend Berg, de vervanger van Reis, hielp PSV tien minuten na rust weer aan een voorsprong (1-2). Nadat Pa-Modou Kah in de 61e minuut met zijn tweede gele kaart van het veld was gestuurd, kwam de zege van PSV niet meer in gevaar. Balazs Dzsudzsak beslis te de wedstrijd twintig minuten voor tijd met de derde treffer van PSV. De Eindhovenaren kregen nog kansen op meer maar waren onzorgvuldig in de afwerking. MENTALE BEGELEIDING Bram Bakker vindt dat 'Topsport Ola Toivonen omspeelt in de dichte mist Roda-keeper Przemyslaw Tyton en zet PSV op voorsprong. foto Marcel van Hoorn/ANP KNVB-BEKER Eindhovenaren verslaan Roda JC: 1-3 Topsporters moeten beter mentaal begeleid worden. Zegt psychiater Bram Bak ker. Alleen met goede bege leiding kan heel veel ellende worden voorkomen. „Je bent pas echt goed als je je zwakke plekken kent." Het is onzin te stellen dat Yuri van Gelder een slapjanus is om dat hij cocaïne heeft gebruikt. Moet je eens kijken hoe hard hij heeft moe ten werken om de topturner te worden die hij is. Van jongs af aan uren, dagen, maanden buffelen. Van zo iemand mag je niet licht zinnig afscheid nemen, wat die gymnastiekbond rond het WK tur nen in Rotterdam deed. Je flikkert in feite een olympische medaille over de heg." Psychiater Bram Bakker (47) houdt niet van verhullend taalge bruik. Bakker kan en wil in de ziel kijken van de topsporter. Dat ge beurt volgens hem veel te weinig. Steeds meer topsporters kijken niet meer vreemd op bij het be grip mentale begeleiding. Bakker vindt dat een goede ont wikkeling en zou willen dat menta le begeleiding standaard deel gaat uitmaken van de opleiding tot top sporter. Op die manier, zo denkt hij, kan veel ellende als met de tur ner Yuri van Gelder worden voor komen. De druk op (top)sporters is vol gens Bakker de afgelopen jaren al leen maar toegenomen. Dat heeft te maken met de eisen die media en sponsors stellen, maar ook met de wens van bonden en verenigin gen om te scoren: Daarbij zijn de fysieke eisen vele malen hoger ge worden. „Er is nu veel meer nodig dan twintig jaar geleden om aan topsport te doen. Als je de beelden van het grote Ajax bekijkt uit de ja ren zeventig, die zouden anno 2010 door pakweg Telstar van de mat worden gespeeld. Het ging toen allemaal zo verschrikkelijk traag. Het is ondenkbaar dat zelfs iemand als Johan Cruijff nu net zo dominant zou zijn als toen met het leven wat hij destijds leidde. Hij rookte, hij was retelui. Boven dien zou hij vandaag de dag al lang doormidden geschopt zijn. Ander voorbeeld: kijk naar het ten nis en vraag Tom Okker wat hij moest doen om toptien van de we reld te worden. Dat is onvergelijk baar met wat die jongens nu moe ten doen om in de tophonderd te komen. De huidige generatie traint veel harder, is vele malen fit ter. Het niveau is zo veel omhoog gegaan en daarmee ookwat je nodig hebt om.... de eis aan wat je moet hebben om daarin mee te doen." Topsport is een vak geworden. En topsporters zouden, als het aan Bakker ligt, in mentaal opzicht be ter moeten worden begeleid. Af en toe ziet hij voorzichtige ontwikke lingen in de goede richting, zoals de benoeming van een prestatie manager mentaal bij sportkoepel NOC*NSF. „Die functionaris is aangesteld onder technisch direc teur Maurits Hendriks. Terwijl die niets wilde weten van mentale be geleiding, in de tijd dat hij als hock- eybondscoach werkte. Toen zei hij dat er met mentale begeleiding geen medailles gewonnen werden. Die aanstelling van die functiona ris is dus een stap in de goede rich ting. Op het moment dat Maurits ziet dat het nodig is, doet hij het ook. Dus is Hendriks een topper. Hij moest een slag maken, want hij komt zoals de meeste coaches uit een cultuur waar mentale bege leiding gezien wordt als iets voor watjes." Het probleem is volgens Bakker simpel. Er wordt in de sport pas over men tale begeleiding gesproken op het moment dat het al is misgegaan. „Het is geen standaardingrediënt in de opvoeding tot topsporter. Waar gaat het mis in de samenle ving, en dus ook in de topsport? Het gaat fout omdat we geen socia le weerbaarheid leren, geen sociale vaardigheden onderwezen krijgen. Het leren focussen op één ding, het leren 'nee' zeggen. Wat de kin deren op school wel onderwezen krijgen is aardrijkskunde. Maar te genwoordig heb je een mobieltje en als je dat wilt, dan leidt dat je LIVERPOOL John Heitinga moet de komende weken toekijken bij Everton. De knie van de verdediger is overbe last en de clubarts heeft hem rust voorgeschreven. De international mist de drukke kerstperiode in En geland met vier speelrondes in tien dagen. „Ik baal hier enorm van. Iedereen weet dat december in Engeland de maand is dat je er moet staan. Maar dit kon gewoon niet verder gaan. Ik begrijp het standpunt van de dokter", reageer de Heitinga teleurgesteld. STUTTGART Bayern München heeft zich giste ren naar de kwartfinale van de Duitse beker geknokt. Drie dagen na de doelpuntrijke competitieze ge op VfB Stuttgart (3-5) was de ploeg van Louis van Gaal gistera vond opnieuw te sterk voor Stutt gart: 3-6. Bayern München besliste het treffen pas in de slotfase. Tho mas Müller (81e), Miroslav Klose (86e) en Franck Ribéry (blessure tijd) zorgden voor respectievelijk de 4-3, 5-3 en 6-3. Khalid Boulah- rouz kreeg een rode kaart. UTRECHT FC Utrecht heeft gisteren moei zaam de laatste acht van het beker toernooi gehaald. De ploeg van trai ner Ton du Chatinier won op eigen veld van FC Volendam, dat onder leiding staat van Gert Kruys (ex-Utrecht). In de Galgenwaard werd het 1-0 door een benutte straf schop vlak voor tijd van Barry Maguire. De bekerwedstrijd tussen Achilles '29 en RKC Waalwijk werd afgelast. Door het winterweer was het veld in Groesbeek onbespeelbaar. ENSTONE De Rus Vitali Petrov rijdt ook de volgende twee seizoenen in de For mule 1. Lotus Renault GP meldde gisteren de contractverlenging van de 26-jarige autocoureur. Renault heeft daarmee de stoeltjes bezet voor 2011. Eerder was al be kend dat de Pool Robert Kubica eer ste rijder blijft. Petrov debuteerde dit jaar in de Formule 1. Renault twijfelde of het zou doorgaan met de Rus, maar koos voor de com merciële kansen voor het auto merk op de Russische markt. NIEUWEGEIN Mountainbiker Bas van Houts is ook in de contra-expertise positief bevonden op het gebruik van het verboden middel clenbuterol. Dat heeft wielerbond KNWU gisteren bekendgemaakt. Van Houts is met onmiddellijke ingang geschorst. Nu ook de B-staal positief is geble ken, volgt een tuchtprocedure. De KNWU geeft Van Houts daarin de ruimte zijn uitleg te geven. De mountainbiker heeft dopingexpert Douwe de Boer ingeschakeld om zijn onschuld te bewijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62