alle geheime adressen Steeds meer mensen zoeken Zeeuws DNA zeeland 123 brieven donderdag 23 december 2010 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Vingertje Het 'vingertje van Robesin' heeft veel ophef veroorzaakt; ook uiteen lopende 'analyses'. Laat ik, als 'da der', daarom enige helderheid brengen in de kwestie. Het gaat hier om een Braziliaans cultuurge- baar van lange traditie, dat wordt gebruikt om elkaar geluk en voor spoed toe te wensen. Let maar eens op bij de start van een voet balwedstrijd wanneer Brazilië speelt. Het vuistgebaar-met-duim (niet met middelvinger!) wordt grif verkocht als souvenir, in de vorm van een hangertje voor rond de hals, liefst van goud. In Zeeuws-Vlaanderen is er een juwe lier, die dit sieraad verkoopt. Heeft hij me zelf verteld. Ik wilde Leen Harpe cs alleen maar 'geluk en voorspoed' wensen met de heillo ze weg naar Waterdunen! Johan Robesin Kreeksingel 43, Hoek Biologische voeding De biologische consumptie is met 20 procent gestegen. Van 3 procent naar 3,6 procent. Er is niet vermeld hoeveel er met subsidie is uitge deeld. Er wordt niet vermeld dat biologische voeding ook gespoten wordt. Er wordt ook niet vermeld dat alle reguliere voeding die in Ne derland wordt geproduceerd, nog nooit zo gezond is geweest als nu. Weer wordt de consument de hal ve waarheid verteld. Jan Luteijn Rijksweg 4A, Breskens Provinciebestuur Twee hot items op één pagina met het vizier op de bestuurskracht van het provinciebebestuur Therm- phos en de ziekenhuiskwestie (krant 17 december). De zelfingeno menheid druipt er vanaf Moeder Peijs verontschuldigt zich voor de slechte communicatie over Therm- phos. Zij kon helaas niets onderne men tegen deze excessief vervuilen de industrie. Hoezo? Juridisch kan zij overgaan tot dwangsom en slui ting. Dat zou getuigen van een daadkrachtig en vertrouwenwek kend bestuur. In de Zeeuwse zie kenzorgkwestie kan en mag het provinciebestuur geen rol spelen, aldus gedeputeerde van Heukelom. Hoezo? Het had druk moeten uit oefenen op de Inspectie voor de Volksgezondheid, de gemeentebe sturen van Middelburg, Vlissingen en Veere, het NMa en het ministe rie om niet mee te gaan in het dag dromen van Simons en Vierhout. Een bestuurslaag die niets kan on dernemen, is overbodig. Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Thermphos In de media zijn alle oogjes gericht op Thermphos, alsof we in heel Zeeland slechts één fabriek heb- ben. Nu ben ik bepaald niet be kend met de industriële wereld, maar ik neem aan, dat controle rende instanties een soort kaart hebben waarop met dartpijltjes al le industrieën staan. Waar met eni ge regelmaat metingen worden ge daan, die ervoor waken dat labo waarden niet worden overschre den in kader van volksgezondheid, flora en fauna, en waarvan de resul taten in stilte, geruisloos en diplo matiek worden teruggekoppeld naar alle betrokken partijen. Nu zit ten we met een soort escalatie en gaan organisaties zich roeren. Het is nu een oproer geworden, waar ie dereen zich plotseling wil profile ren. Als iedereen had gedaan waar voor hij was ingehuurd, zaten we nu niet met deze kwestie. Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Veiligheidsregio Veiligheidsregio stuurt politie aan: Daar zijn we dan als burgers in Zee land goed mee. In deze organisatie is een deel van de medewerkers ziek, zwak of misselijk. De samen voeging van brandweerorganisaties wordt ook uitgesteld en staat nu op 1 juli. Men is zelfs niet in staat tot eenvoudige elementaire zaken zoals op de eerste maandag van ie dere maand alle sirenes te laten loeien. Wij moeten in rampsitua ties echt voor onszelf zorgen. Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Zeeboerderij Volgens de wetenschappers van de Wageningse Universiteit zijn zee boerderijen een oplossing voor het dreigende wereldwijde voedselpro bleem (krant 22-12). Men onder kent dat er een tekort is aan land bouwgrond. Dit laat nog eens dui delijk de dwaasheid en onverant woordelijkheid zien van 'onze' be stuurders die nog steeds doorgaan met het vernietigen van goede landbouwgrond om kunstmatig 'natuur' te maken. Nu nog land bouwgrond vernietigen is een mis daad tegen de mensheid. P. Dieleman Aalscholver 15, Terneuzen ouderwets kookboek, zoals bakha- Marian Verbruggen kweekt in Kuitaart biologische groenten zoals artisjok, ring. patinaak, pompoen, wortels en spinazie. De auteurs blijven niet hangen in nostalgie, hoewel Nelleke van der Krogt (de van oorsprong Zeeuwse presentatrice van het programma Tussen Kunst&Kitsch) in het voor woord de ruimte krijgt om herin neringen op te halen aan het eten van haar jeugd: mossels zonder sausje, scharretjes en garnalen ge peld door haar moeder. Toch valt er ook genoeg te lezen over oude tradities: bot vangen bij voorbeeld, was een vak apart. Een vak dat vooral door vissers op Tho- len werd uitgeoefend, en op pla ten in de Oosterschelde, de Wester- schelde en de Grevelingen. „Alleen de oogjes staken boven het zand uit", zegt een oud-visser. „Je moest de vis levendig bij de kop zien te pakken." Het boekje is een mooie opsom ming van goede eetadressen in Zeeland en het staat vol met ver rassingen, zelfs voor Zeeuwen die denken op de hoogte te zijn: fruit- teeltbedrijf De Ring in Oud-Sab- binge bijvoorbeeld, een adres voor bijzondere fruitsoorten, of het melkschapenbedrijf De Zwaakse Weel in Kwadendamme. En na tuurlijk staan ook de bekende adressen erin: kaasboerderij Schel lach bij Middelburg, palingroker Sam Uil in Burghsluis en wijnboer derij De Kleine Schorre in Dreischor bijvoorbeeld. Zin in Zeeland, Een reis langs Zeeuwse smaakmakers. Gees R. Gmelich-Meij- ling-Van Hemert en Marga Haas. Uitge verij Den Boer - De Ruiter. €16,50. Anco van Schaik van kaasboerderij Sint Pieterspolder in Kruiningen, vlak achter de zeedijk van de Oosterschelde. door René Schrier MIDDELBURG - Er zijn nog geen Zeeuwse huizen die volledig in meekraprood of paalhoofdbruin zijn geschilderd. Maar er zijn al wel ondernemers die de voorzet ten van het Zeeuwse 'DNA' heb ben opgepakt. Zij haken in op de provinciale cam pagne om een ander beeld van Zeeland neer te zetten dan het ste reotype beeld van rust en ruimte. Om dat te kunnen doen is de pro vincie op zoek gegaan naar het DNA van Zeeland in de vorm van kleuren en begrippen die staan voor Zeeland. En die voorzetten worden opge pakt, niet alleen door onderne mers, maar ook door gemeenten die mee willen doen aan de cam pagne. Steeds vaker is het logo, de komma met de Z* er in, van het motto 'Zeeland echt waar' te zien. Dat is ook een onderdeel van de campagne. Op flessen wijn - af komstig uit Dreischor - in vliegtui gen van KLM en Air France bij voorbeeld. Dat is wat de provincie met de campagne beoogt: de reac tie van: hé, komt dat ook uit Zee land. De campagne begint nu ook op ge meentelijk niveau door te dringen. Na Veere volgt binnenkort Vlissin gen. Ondernemers en andere be trokkenen kunnen eerst in work shops aangeven wat volgens hen de kenmerken van hun gemeente of woonplaats zijn. In Vlissingen is besloten aan de slag te gaan met de term 'stad aan zee'. In dat kader hebben de ondernemers het boek je Winkelen aan zee laten publice ren. Maar het thema '....aan zee' kan tot meer initiatieven leiden. Marieke Kalverboer en Raquel Jimenez van de provincie geven aan dat het tot stand komen van de gemeentelijke DNA-boeken geen doel op zich is. Dat moet het startpunt zijn om op gemeentelijk of plaatselijk niveau verder te gaan. Ondernemers kunnen daar bijvoorbeeld iets mee. Om hen te helpen zijn op de internetsite laat- zeelandzien.nl allerlei zaken te vin den die van nut kunnen zijn om een bepaald beeld van Zeeland te creëren. Vanaf eind januari is daar voor dat doel ook een beeldbank beschik baar met materiaal dat gratis ge bruikt kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61