221 zeeland f jSkimset in 45 tellen geplaatst Eindelijk een gids voor Van Dijke wil in senaat ZQA [rjecht voor de vluchteling NOODHULP, WEDEROPBOUW INPAS Eén betaalautomaat in beslag genomen ALLE BLOCS OP EEN RIJ Van cultuur tot voetbal en van hardlopen tot natuur. Voor ieder wat wils, alle blogs leest u op: WWW.PZC.NL/BLOGS Zeeuws nieuws op Twitter Twitter.com/pzcredactie maar ook donderdag 23 december 2010 door Emile Calon MIDDELBURG - Sinds begin deze week staan er elke dag rijen in de Walcherse banken met mensen «die voor kerst nog cash geld willen lopnemen. Gewoon pinnen lukt -niet want hun bankpassen zijn ge blokkeerd nadat ze afgelopen weekeinde hadden gepind via een igeskimde betaalautomaat. Banken en winkels zijn zeer terug houdend met het doen van mede delingen over deze zaak. Allen zijn kennelijk beducht dat klanten geen vertrouwen houden in het pinpasbetaalsysteem. Daarom ver zekerde Klaas-Roelof Hofman van Rabobank Walcheren ook dat ban- iken de eventuele schade vergoe den als blijkt dat het de skimmers is gelukt om geld op te nemen van een rekening. Skimmen vormt een probleem voor de Nederlandse banken. In 2008 bedroeg die schade 31 mil joen euro, vorig jaar ging het om 36 miljoen. Er werden in dat jaar .32.000 passen geskimd voor gemid deld 1100 euro per pas. Elke dag <zijn 87 mensen slachtoffer van een [geslaagde skimactie. Er zijn verschillende manieren van skimmen. Een vals opzetstuk- -je op een pinautomaat zetten zo dat de crimineel met behulp van afleesapparatuur de informatie kan lezen die op de magneetstrip jvan een bankpas je staat. In combi natie met een minicamera is het jvervolgens eenvoudig die gegevens te combineren met de pincode. Een crimineel kan een pinauto maat bij een kassa ook voorzien van extra software. Het komt gere geld voor dat criminelen zich in een winkel laten insluiten om pin automaten te bewerken en came ra's op te hangen. Banken advise ren daarom om bij het intoetsen van de pincode altijd een hand bo ven de automaat te houden om te -voorkomen dat een minicamera de cijfercombinatie kan lezen. Een dergelijke hand is echter niet af doende want criminelen maken ook gebruik van keypads die ze aanbrengen op de toetsen van pin automaten zodat ze ook zonder ca mera de combinatie kunnen 'afle zen' en een kopie kunnen maken om een rekening te plunderen. De banken voeren eind volgend jaar een nieuwe betaalkaart in waarbij de gegevens niet meer op een magneetstrip staan maar op een chip. Ze verwachten dat een chip veel moeilijker is te kraken. Maar het kan goed zijn dat skim mers al snel een manier vinden om aan die gegevens te komen. Wat dat betreft is er een soort wa penwedloop gaande tussen skim mers en banken. Skimmers komen voor 95 procent uit Roemenië, zo zei de Bredase of ficier van justitie Daniëlle Lahey vorig jaar tijdens een rechtszaak te gen twee Roemenen. Het meren deel van hen komt zelfs uit de stad Bacau waar ze in speciale centra worden opgeleid. De 'studies' kun nen zeer specialistisch zijn. Zo bleek tijdens de Bredase rechts zaak dat die twee Roemenen ge specialiseerd waren in het skim men van pinautomaten van ABN/ Amro. Het aanbrengen van skim- apparatuur kan razendsnel gebeu ren. Lahey liet op een filmpje zien dat 45 seconden voldoende is om een minicamera en een opzetstuk te plaatsen. Tijdens die Bredase zaak bleek ook dat de beide skimmers zeer gespe cialiseerde apparatuur gebruikten. Medewerkers van het Nederlands Forensisch Instituut konden het in elk geval niet kraken. De Zeeuwse politie heeft één 'be smette' betaalautomaat uit een Walcherse winkel in beslag geno men en opgestuurd voor onder zoek. Het korps wilde niet vertel len uit welke winkel het apparaat komt. Het snijden van zeekraal op schorren mag in Zeeland alleen met een ver- Café Het Verdronken Land in Emma- gunning. foto's Gees Gmelich-Meijling-Van Hemert dorp serveert gerechten uit een ZIN IN ZEELAND Een reis langs Zeeuwse smaakmakers Waar koop je de lekkerste asper ges van Zeeland? Hoe vang je bot? Welke restaurants zijn ge specialiseerd in producten uit de streek? Het boekje Zin in Zee land geeft alle antwoorden. door Nadia Berkelder Elke werkdag, rond een uur of half vijfj als Marcel van de Kreeke terug is van het vis sen op het Veerse Meer, kun je op de steiger in het haventje van Wolphaartsdijk de vangst van die dag van de visser zelf kopen. Van de Kreeke vangt meestal paling, maar ook wel kreeft of iets anders. Het is zo'n tip die eigenlijk alleen de kenners of de buurtbewoners kennen. De schrijfster Marga Haas en Gees R. Gmelich-Meijling-Van Hemert zijn op zoek gegaan naar de Zeeuwse geheimen over streek producten. Die hebben ze allemaal gebundeld in een boekje, samen met de vaak smeuïge verhalen van boeren, vissers en restauranteige naren. Wie weet dat mevrouw Roskam in Kerkwerve eierdrank maakt en verkoopt? Dat ze bij 't Klompekot in Ovezande een drankje schen ken dat gestookt is naar een oud re cept van ene Kaatje van de Kaai, die lang geleden een cafeetje had aan een haventje verderop? Dat Marian Verbruggen in Kuitaart Zeeuws-Vlaamse artisjokken teelt en verhandelt? Asperges van het Aspergepunt Zee land van Nicole en Rien Dieleman. DEN HAAG - De Christenunie heeft Leen van Dijke op de vijfde plaats gezet van de lijst met kandidaten voor de Eerste Kamer. Hij was eer der fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor de RPF en de Christenunie. Daarvoor zat hij in de Provinciale Staten van Zeeland. Van Dijke werd in mei 1999 door het gerechtshof in Den Haag vrij gesproken van het doen van discri minerende uitlatingen over homo seksuelen. Het vonnis werd twee jaar later door de Hoge Raad beves tigd. Van Dijke had in 1998 een boete van 300 gulden gekregen omdat hij in een weekblad homo seksuelen op één lijn stelde met dieven. Volgens de voormalige tim merman waren er geen gradaties in zonden. Er zijn orthodoxe chris tenen die homoseksualiteit wel de ergste vinden van allemaal. Daar hoorde Van Dijke dus niet bij. Met zijn vijfde plaats op de lijst is Van Dijke een grensgeval: de Chris tenunie in de senaat telt nu vier zetels. Dankzij uw steun kon ZOA noodhulp bieden op Haïti en in Pakistan. Maar wij zijn ook landen als Afghanistan, Congo en Sudan niet vergeten. ZOA blijft ook na de noodhuipfase TROUW aan vluchtelingen en ontheemden. We helpen hen met onderwijs, water, hygiëne en voedsel, totdat zij zelf weer verder kunnen. DOE [IR] ECHT! Bouw mee aan een hoop- c volle toekomst voor uw naaste. Stort uw gift op giro 550 o.v.v. '8158'. Hartelijk dank! GIRO 550 APELDOORN .VLilCHTHLWGENiORG Sam Uil uit Burghsluis verkoopt zelfgerookte paling en zelfgevangen kreeft aan huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60