Nieuwe wijk wordt groter De rode stier verlaat de 181 zeeland Meer seizoensarbeiders in café Hoedekenskerke Nieuwe ontmoetingscentra voor dementerenden en mantelzorgers ESSENVELT Bewoners Reijershove boos AFSCHEID Na een kwart eeuw stapt Henk de Haas uit de Vlissingse politiek. Hij houdt het vanwege privéredenen voor gezien, maar heeft het er eigenlijk ook wel een beetje mee gehad. donderdag 23 december 2010 door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Het plangebied in Middelburg-Zuid waar de nieuwe wijk Essenvelt moet komen, is uit gebreid. Met de aankoop van een strook grond ten zuiden van de wijk Reijershove wil de gemeente Essenvelt doortrekken in oostelij ke richting. Dit tot groot ongenoe gen van een aantal bewoners van Reijershove, zo bleek gisteravond tijdens een drukbezochte informa tiebijeenkomst van de gemeente in wijkcentrum Palet. Het oorspronkelijke plan Essen velt, uit 2006, is behoorlijk aange past. Behalve dat het gebied groter is geworden, is ook de opzet an ders. Op aanwijzing van de provin cie wordt de wijk een 'groene bou levard'. Deze moet de zuidrand van de stad 'groen afronden' en daarmee aansluiten op het buiten gebied. Door de uitbreiding van het plan gebied in oostelijke richting kan de verkeersontsluiting verbeteren ten opzichte van het eerdere plan, zegt de gemeente. Er is ruimte voor een nieuwe ontsluitingsweg tussen de Torenweg en de wijk. In Essenvelt moeten tussen de 300 en 400 woningen komen. Ver wacht wordt dat over twee jaar be gonnen kan worden met bouwen in de eerste fase, aansluitend op de Erasmuswijk en ten westen van de Oude Vlissingseweg. Een aantal bewoners van de naast gelegen wijk Reijershove, aan de andere kant van de Oude Vlissing seweg, vreest voor verlies van rust, ruimte en uitzicht. Ze vragen zich ook af of er wel behoefte is aan nog meer nieuwbouw in een krim pende regio. Volgens wethouder Johan Aalberts is die behoefte er zeker en zal het aantal huishou dens in Middelburg de komende twintig jaar nog toenemen. Essenvelt wordt fasegewijs ontwik keld. Er wordt pas gebouwd als er vraag is. door Rob Paardekam HOEDEKENSKERKE - Het bedrijf Eu- robezit is van plan om de huisves ting van arbeidsmigranten in Hoe dekenskerke uit te breiden. De ge meente staat daar positief tegen over. Op dit moment is er in voormalig café Westerschelde aan de Haven straat ruimte voor tien tot twaalf arbeidsmigranten. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt er een verzoek om dat te mo gen uitbreiden tot ongeveer twin tig plaatsen. Daarvoor wordt een stuk aangebouwd. Het Borsele college staat positief te- 93 BB9B3 genover de plannen. „Je hoort wel eens van die verhalen dat vier mensen op één kamer zitten", zegt een woordvoerder. „Dat soort toestanden willen wij niet. Geluk kig is daar is in Hoedekenskerke ook geen sprake van. Juist omdat de seizoensarbeiders daar op een fatsoenlijke manier onderdak krij gen, willen wij meewerken aan de uitbreiding. Dit is gewoon een goed initiatief" Het plan wordt de komende tijd verder uitgewerkt. „Over een paar zaken moeten we nog afspraken maken", stelt de woordvoerder. „Parkeren, bijvoorbeeld. Maar daar komen we wel uit." door Wendy van den Hurk Het gekke is, je kon nog zo met hem botsen; uit eindelijk kon iedereen goed met hem over weg. Henk de Haas stapt uit de Vlissingse politiek. En nu echt. Na een kwart eeuw lokale politiek (eerst als PvdA-raadslid, toen als wethouder en na een jaartje niks terug als raadslid) is Henk de Haas amper weg te denken uit de raad zaal. De overstap naar de POV, eind 2009, leek hem ook goed te hebben gedaan; hij zat er wat min der onderuitgezakt bij. Gemoti veerder. „Dat was ook wel. Het was een verademing om te wer ken zonder al die ruggespraak. Maar ik erger me vaak ook mate loos aan dat geploeter in die raad. Soms denk ik: het is gewoon zon de van mijn tijd." De Haas komt dan ook uit de tijd dat het allemaal een stuk sneller ging: échte besluiten werden geno men met de deuren dicht. Dat leer de Daan Bruinooge hem wel. „Dat heb ik wel gemist. Het was soms spannend, God zegene de greep, als we bijvoorbeeld besloten over een investering in de havens, die ook fout kon aflopen. Dat was in onze ogen het beste voor Vlissin- gen, maar het kon ons ook de kop kosten. Toch heb ik in al die tijd maar één motie van wantrouwen tegen me gehad." En ja, hij heeft alles 'al 36 keer' ge zien. Toch kon hij de droom die hij en zijn collega's ooit hadden voor het Scheldekwartier maar niet loslaten. En nog steeds niet. „Ook al zeggen mensen wel eens dat we te veel voor het terrein heb ben betaald, ik ben trots op het re sultaat. Dat heb ik bijvoorbeeld niet met Britannia. Sterker: dat zit me nog dwars. Dat je denkt dat al les is geregeld, maar dat dat hele maal niet zo is." Duidelijk zichtbare erfenissen in de stad, behalve de bioscoop, laat De Haas niet achter. Hij was meer een onderhandelaar. „Ik had ook nooit een idee van 'bam, daar wil ik heen', zoals andere wethouders dat wel hadden. Ik snoof overal op hoe men dacht over een bepaald onderwerp en bedacht dan met welke oplossing we samen tevre den konden zijn." Toch is De Haas niet vies van eni ge invloed. Niet voor niets stopte hij in 2003 als wethouder; hij kon niet wennen aan het dualisme, waarbij de raad meer touwtjes in handen kreeg. „Tuurlijk, je wilt al tijd invloed. En ik wil niet zeggen dat ik de wijsheid in pacht heb; ei genwijs ben ik wel." Daarom heeft hij altijd liever wet houder willen zijn dan burgemees ter. Ook al heeft De Haas heus wel ergens 'een briefje naar geschre ven'. „Een jaar of zes geleden, een post in Brabant. Maar ja, dan had den we ook moeten verhuizen en dat wilde mijn vrouw niet. Zelf zou ik 't er wel voor over hebben gehad, na al die jaren." Het zouden er eigenlijk maar een stuk of twee, drie moeten zijn. De Haas kwam om voorlichter te worden bij de gemeente. Maar hij werd zo'n beetje het gezicht van bestuurlijk Vlissingen. „Zelfs zo erg dat ik in de Albert Heijn nog wordt aangesproken om parkeer- vergunningen. Dat zal ik niet mis sen. Vlissingen wel. Dat turbulen te stadje, waarin je elke week moet knokken. Waar niets vanzelf gaat. Het is mijn privéleven dat roept. Ik moet nu thuis zijn, dat is de re den dat ik vertrek. Ik ga het rusti ger aan doen, beetje vutten. Mis schien nog een klusje, zolang het maar leuk is, maar geen raadsverga deringen meer. Nooit meer." Tobias Meijers, voormalig collegege- noot en opvolger als raadslid voor POV. „Als de gemoederen wat oplie pen, was Henk degene die zei: 'kom op jongens, waar hebben we het over?' Hij relativeerde, was geen drammer. Meer een bemiddelaar." Ellie Walrave, oud-fractiegenoot uit de FvdA. „Henk is een onafhankelij ke, eigenzinnige man die vrijuit wil denken. Die aan 'n half woord vaak genoeg had. En veel ervaring had. Hij had in zijn pink wat sommigen nog niet in hun hele hand hebben." Trix de Roos, politiek opponent. „Ik heb me vaak aan hem geërgerd. Loop eens een rondje: zo veel heeft hij niet betekend voor Vlissingen. Toch kiezen ze hem. Hij is recht voor z'n raap, dat wel. Een bepaalde groep mensen waardeert dat." door Maurits Sep MIDDELBURG - SVRZ begint in Mid delburg en Tholen met twee nieu we ontmoetingscentra voor men sen die lijden aan een lichte vorm van dementie. Ook mantelzorgers kunnen daar meedoen aan allerlei activiteiten. Het doel is dementerenden actief te houden en sociale contacten te laten opdoen. Dat gebeurt door bij voorbeeld spelletjes, sporten, mu ziek en praatgroepen. „Wat we aan bieden, wordt afgestemd op de be hoefte die er bij dë mensen is", zegt woordvoerster Marije Jonge- pier van SVRZ. De Stichting Voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) heeft al ontmoe tingscentra in Axel, Zaamslag en 's-Gravenpolder. Daar is het initia tief aangeslagen. In Zeeuws-Vlaan- deren is de belangstelling zo groot dat er al meerdere groepen zijn ge vormd. Elke groep bestaat uit twee tot maximaal acht personen. In 's-Gravenpolder nemen nu onge veer vijf mensen deel aan het ont moetingscentrum. Voor de nieu we groepen in Middelburg en Tho len hebben zich inmidels vijf tot zes personen aangemeld. Volgens Jongepier zijn de ontmoe tingscentra succesvol omdat ze laagdrempelig zijn. „Het is geen ge wone dagbehandeling in een ver- zorgings- of verpleeghuis zoals bij mensen die een ernstige vorm van dementie hebben. Het is ook in een andere ruimte, zoals een buurthuis, waar mensen wel vaker komen. Bovendien mag de mantel- zorger mee. Dat maakt het ook ge makkelijker voor mensen om zich aan te melden." Mantelzorgers kunnen elkaar ontmoeten om er varingen uit te wisselen en elkaar steun te bieden. De ontmoetingscentra in Middel burg en Tholen zijn drie dagen per week open van 10 tot 16 uur. Info en aanmelden: 0900-7879777 of zorglijn@svrz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56