zeeland 119 'Iedereen moet zichzelf bedruipen, ook cultuur' 'Hoe overleef ik mijn eerste zoen? is zó leuk' 'Onevenredig korten op cultuur is heel verkeerd' Inwoners Dreischor op cursus voor AED Man wacht uren op hulp na slippartij Schuttevaer houdt jaarvergadering Kerstinstuif voor vijftigplussers Anbo Film in Diekhuus over mensenleed in Congo t Marieke de Mooij en Anne van 't Haaff: 'Voetbal krijgt toch ook subsidie?' foto's Dirk-Jan Gjeltema Manon, Dianne en lonela (vlnr): 'Eigenlijk is er te veel om op te noemen' Janneke Olree (43), Bruinisse. „Ik ben het wel eens met die bezui nigingen. Er hoeft niet zo veel geld naar cultuur. Iedereen moet zich zelf bedruipen, dus ook cultuur. Bovendien is het allemaal maar voor een select groepje, vind ik. Met die btw-verhoging zullen de toegangskaartjes dus wat duurder worden. Zelf heb ik daar niet echt last van. Ik ga alleen af en toe naar de film. Nou ja, de kinderen gaan wel eens naar een popconcert. Die zullen dus wat langer moeten spa ren om het kaartje te kunnen beta len. Een kunstzinnige hobby? Nou ik heb vroeger wel een beetje accor deon gespeeld. Ik heb zelfs wel pri- véles daarin gehad. Maar ik ben er destijds mee gestopt. Toen kwa men de kinderen en kwam het er niet meer van." Koestert Janneke Olree toch een mooi cultureel moment? „Ja, ik heb wel een mooie culture le herinnering. Dat was zeven jaar geleden. Toen heeft mijn dochter Lindi de eerste prijs gewonnen met een poëziewedstrijd bij Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee. Daar was ik heel trots op. Ik vind het wel jammer dat ik dat gedicht nooit heb gekregen. De school heeft het zelf gehouden." Is Lindi, zij is inmiddels 20 jaar, verder gegaan op het poëtische pad? Dochter staat terzijde en zegt lachend: „Nee hoor, ik werk in het bank- en verzekeringswezen." Congo is na de burgeroorlog, on danks de hoeveelheid kostbare grondstoffen, straatarm. Videokun stenaar Renzo Martens reisde twee jaar door dat land in de voetsporen van Artsen zonder Grenzen en Uni cef. Hij leerde Congolezen hoe zij zelf kunnen verdienen aan foto's van armoede en mensenleed. De docu mentaire Enjoy Poverty is donder dag 6 januari om 20 uur te zien in Het Diekhuis, Middelharnis DREISCHOR In Dreischor hebben zich twaalf in woners gemeld die willen leren omgaan met een AED. De cursus wordt aangeboden door de dorps raad. Met een AED (automatische externe defibrillator) kunnen men sen worden geholpen die een hart stilstand krijgen. Op veel plekken hangen deze appa raten inmiddels, maar lang niet al tijd zijn mensen beschikbaar die zo'n apparaat kunnen bedienen. HOEK Een 23-jarige automobilist uit Sluis raakte dinsdagnacht bij Hoek van de weg en kwam in een weiland te recht. Hij moest remmen voor een konijn en slipte. De man, wiens bel tegoed op was, wachtte op een voorbijganger, maar de eerste pas seerde pas om 5.00 uur: de kranten bezorger. Die schoot te hulp. De Sluisenaar raakte niet gewond. Zijn auto is uit het weiland getakeld. donderdag 23 december 2010 S boek. „Eentje van mijn moeder. Zoals 'Ik was 12 en ik fietste naar school'. Heel spannend." Als Ma- non een boek moet lezen, wordt het een komisch boek - geeft ze aan. Zoals Francine Oomen? „Ooooooh, die boeken zijn gewel dig", jubelen de meiden opeens in koor. „En de musical Hoe overleef ik mijn eerste zoen? ook", vertelt het drietal eensgezind. „Die is zó, zó leuk. Vooral omdat ze het pu bliek er bij betrekken." Een ware topper, stellen de meiden vast. Net als Ciske de Rat en The Sound of Music, voegt Dianne toe. Ionela: „Afblijven van Carry Slee is ook erg leuk. En Lover of Loser." Con clusie van de dames: „Eigenlijk is er te veel om op te noemen." Janneke Olree: 'Niet zo veel geld naar cultuur'. BRUINISSE De afdeling Schouwen-Duiveland van schippersvereniging Koninklij ke Schuttevaer houdt dinsdag 28 december haar jaarvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in het Grevelingenrestaurant aan de Grevelingendam bij Bruinisse. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing en medede lingen van het hoofdbestuur. Aan vang 14.00 uur. ZIERIKZEE De Anbo afdeling Zierikzee houdt zondagmiddag, tweede kerstdag, in het Hervormd Kerkcentrum achter De Beuze in Zierikzee een kerstin stuif voor ouderen vanaf 50 jaar. Hier worden een hapje en een drankje geserveerd. Verder wordt er een kerstverhaal gelezen en er worden spelletjes gedaan. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. MIDDELHARNIS Marieke de Mooij (67)/Anne van 't Haaff (82), Burgh-Haamstede: Hij:„Om uit te gaan mag je best iets betalen, maar eenzijdig bezui nigen op cultuur is heel verkeerd." Zij: „Naar voetbal gaat nog wel heel veel subsidie." Beiden: „Die 19% btw zal ons niet weerhouden om uit te gaan. Wij gaan overigens vaak naar Antwer pen, maar we bezoeken ook con certen hier in de buurt hoor. In elk geval het koor Luscinia van Wim Boer. Jammer dat de gemeen te de subsidie aan de koren gaat schrappen. Zo'n professionele diri gent moet ook betaald worden." Zij: „Er zijn ook beeldend kunste naars hier in de regio die zichzelf heel goed kunnen bedruipen zoals Manon Muller, Dianne de Ko ning en Ionela Beserman (allen 12) uit Bruinisse: In cultuursubsidies hebben de mei den zich nog nooit verdiept, maar duurdere kaartjes ziet het drietal niet zitten. „Want dan ga je min der snel naar iets toe." En dat doen ze nu wel regelmatig. Dianne en Manon gaan dinsdag naar de filmhit New Kids: Turbo! Ionela bezoekt woensdag met haar moe der het kerstcircus in Vlissingen. „Leuk. Anders heb je in de vakan tie niet zo veel te doen." Van boe ken lezen houden Ionela en Ma non niet. Van tijdschriften (Mei den Magazine, Hitkrant, Cosmo- Girl en de Fancy) wel. bianne leest als enige ook weieens een Hetty de Wette en Danielle Ore- lio. Het zou schandalig zijn als die mensen ook extra worden belast." Hij: „Wij hebben altijd wel wat tijd gemaakt voor onze hobby's. Ik tekende graag en Marieke heeft heel veel aquarellen gemaakt." Marieke koesten: als 'mooiste cultu rele moment' die keer, lang gele den, dat zij mocht zingen in de Matthaus Passion in het Amster damse Concertgebouw. „Dat was onder leiding van Eugen Jochem. Anne: „Voor mij ligt het dichter bij. Vier weken geleden een exposi tie van Anselm Kiefer in Antwer pen. Hij maakt heel grote schilde rijen. De schoonheid is moeilijk te verwoorden. Gewoon tegen de muur gaan staan en kijken." I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49