is eigenlijk gekkenwerk' sport i 25 El Hamdaoui stuurt aan op breuk r meer in de ziel van de topsporter gekeken moet worden AZ-coach Verbeek had liever op woensdag tegen Ajax gespeeld donderdag 23 december 2010 Bram Bakker: „„Je bent pas goed als je je zwakke plekken kent en als je op die punten hulp zoekt." foto Evert Elzinga/GPD naar Apeldoorn. Daar hoef je de kaart van Nederland niet meer voor uit je hoofd te leren. Wat dat betreft leeft het onderwijs nog in de jaren zeventig. Het gebrek aan psychologische variabelen, gebrek aan communicatie, dat zorgt voor problemen." Topsport is een snel kookpan, waar onder de druk de problemen sneller en heviger aan het licht komen. Dit jaar had de sport in Nederland zo zijn vracht aan problemen. Naast Ajax („Jol en Blind hadden in relatietherapie moeten gaan"), Nigel de Jong (snoeihard spel uit mondend in de karatetrap), Jona than Reis (cocaïne en drank), de Nederlandse hockeybond die twee bondscoaches ontsloeg, en Yuri van Gelder noemt Bakker ook met name Sven Kramer. Zijn problemen zijn volgens hem ook terug te voeren op gebrekkige begeleiding. Hij gold als het prototype van de mentaal sterke sporter. En waar zit hij nu? Ik heb het idee dat hij deels een mentaal probleem heeft. En dat heeft niet zozeer te maken met de fameuze wissel, maar met een doseringsprobleem. Hij heeft te veel de veelvraat uitgehangen. Hij leed aan de waan van de omnipo- tentie. Zo'n dramatisch voorval is het moment dat je beseft dat je niet almachtig bent. Dat is volgens mij de klap die bijdraagt aan het fysieke probleem dat hij nu heeft." „De kans is heel groot dat er nu in kringen rondom Kramer gezegd zal worden: 'Dat is helemaal niet waar'. Dan wordt voor mij beves tigd dat er niet goed over wordt na gedacht. Stel je nou open voor de mogelijkheid dat dit ook mentaal een groot ding is, waar hij nu in zit. Als je dat niet kan, dan ga je de oorlog niet winnen. Er is genoeg wetenschappelijk bewijs dat heel veel lichamelijke klachten aller eerst vanuit de hersenen worden veroorzaakt. Waarom zou dat bij Sven Kramer niet het geval zijn? Daarmee is niet bewezen dat het zo is, maar het is eigenaardig dat we er moeite mee hebben om dat gewoon open en bloot te accepte ren." Het grootste probleem, vol gens Bakker, is de grenze loosheid, de mateloosheid van sport. Die moet worden beteu geld. „Sporters die kopje onder gaan doen dat vaak met drank en drugs. Dat komt omdat iedere sporter eigenlijk mateloos is. Het doseren wordt niet beheerst, niet door de sporter, maar ook niet door zijn begeleiders." „Neem Luis Suarez. Ik zie al maan den dat die jongen overspannen is, al lang voordat hij een hap nam uit Otman Bakkal. En neem het hem eens kwalijk? Hij is pas 23, heeft het hele jaar wedstrijden ge speeld, met al die vliegreizen en jetlag en noem maar op. Dus wat- doe je als je Ajax heet en je slim bent: dan laat je Suarez Ajax door die voorronde Champions League sleuren en dan stuur je hem op va kantie. Ga jij maar eens een maandje naar het strand. Hij is bo vendien ook nog eens vader gewor den... dat is toch niet te doen? En maar doorgaan en maar doorgaan. Nu heeft Frank de Boer hem geluk kig op vakantie gestuurd, 't Was heel hoog tijd. En wij krijgen (Bak ker is in het bezit van een seizoen kaart bij Ajax) een herboren Sua rez terug die voor het einde van de competitie nog twintig keer zal scoren. De Boer heeft dus gedaan wat Jol had moeten doen. Maar ja, door wie liet Jol zich nou souffle ren? Hij omringde zich met paladij nen." Daarmee komt Bakker op een ander stokpaardje. „Je bent pas goed als je je zwakke plekken kent en als je op die punten hulp zoekt. Lance Armstrong, ik blijf het herhalen, het is denk ik een lui van een vent maar hij deed wel alles wat nodig was om te slagen. Als hij dacht dat ergens winst te halen was, dan ging hij ervoor. Hij had een vent in dienst voor zijn buikspieren. Dat is misschien maniakaal, maar dat is wat topsport anno 2010 vraagt." „Borderline? Het is waar dat er in de topsport veel borderliners rond lopen. Die raken meestal pas in de problemen als ze zijn gestopt met sporten. Omdat sporten enorm structureert. Ik heb net een ex-top- sporter hier op consult gehad met een ADHD van heb-ik-jou-daar. Dat ontdek je niet als je sport, maar zodra je achter een compu ter moet gaan zitten om iets voor een baas te doen en je niet langer het excuus van de sport hebt om iédere tien seconden op te sprin gen, dan loop je keihard tegen de muur. Heel veel psychiatrie zit ver stopt in de topsport." „In dat opzicht verschil ik van me ning met sportpsycholoog Rico Schuijers, die als vertrekpunt neemt dat topsporters psychisch gezonde mensen zijn. Dat is een denkfout. Ik ben dol op topsport. Maar op het moment dat je niet meer in staat bent om te relative ren dat het eigenlijk gekkenwerk is om aan topsport doen, dan gaat het mis." Wilko Voordouw AMSTERDAM - Mounir El Ham daoui lijkt aan te sturen op een breuk met Ajax. Hij heeft zijn nieu we trainer Frank de Boer vorige week al laten weten dat hij men taal niet in staat is om voor zijn ploeg uit te komen. De opvolger van Martin Jol heeft de spits ver volgens tot 4 januari op vakantie gestuurd. Ajax communiceerde de afgelopen weken steeds dat El Hamdaoui ziek was. De Boer liet El Hamdaoui twee we ken geleden buiten de basisforma tie voor de uitwedstrijd bij AC Mi lan. De aanvaller heeft vervolgens niet meer aan een groepstraining van de Amsterdamse club deelge nomen. El Hamdaoui sprak vlak na het duel in Italië uitvoerig met de nieuwe trainer van Ajax. De spits werd vervolgens geveld voor een griepje en liet De Boer vorige week weten dat hij geestelijk niet sterk genoeg was om te voetbal len. „Mounir was erg teleurgesteld", stelde De Boer. „Hij heeft mij la ten weten dat hij het niet kan op brengen om voor Ajax te spelen. Nee, hij heeft nog niet gezegd dat hij weg wil. Ik wil er eigenlijk niet veel meer over kwijt. Voor mij is de bekerwedstrijd van tegen AZ nu belangrijk." El Hamdaoui ver huisde afgelopen zomer op voor spraak van de inmiddels opgestap te trainer Martin Jol voor ruim 5 miljoen euro van AZ naar Ajax. De spits beleefde een voortvaren de start en maakte een aantal fan tastische doelpunten. ALKMAAR - Dat Ajax en AZ de acht ste finale van de KNVB-beker pas vanavond spelen, zint Gertjan Ver beek niet. „We hebben nog gepro beerd het duel te verplaatsen naar woensdag, maar kregen bij de KN VB nul op rekest", zegt de AZ-trai- ner. Voor veel buitenlandse spelers is het nu bijna onmogelijk om vrij dagavond, kerstavond, bij de fami lie in hun vaderland te zijn. „Dan kun je wel zeggen 'dan moet je maar geen buitenlanders kopen', maar ja. Ik vind dat de KNVB wei nig begrip toont voor de globalise ring bij de clubs. De bond is daar in te star. Dat we pas op donder dagavond spelen komt alleen maar door de commercie." AZ'moet het vanavond tegen Ajax doen zonder Stijn Schaars, die toch te veel last heeft van een knie blessure. Daardoor start Erik Fal- kenburg in de basis. Ook Héctor Moreno is er niet bij. Hij is ge schorst. Op zijn plaats zal normaal gesproken Kew Jaliens spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 45