201 zeeland Biermuseum biedt alleen nog Scheldekwartier is weer vertraagd Nieuw plan voor boulevard Groepjes belangstellenden komen al regelmatig een kijkje ne men in het biermuseum. Door aan te haken bij het Portaal van Vlaanderen kan de faam zich uitbreiden. Eindejaarsshow Adrie Oosterling Biograaf Veerse kunstkolonie is overleden donderdag 23 december 2010 door Wendy van den Hurk RONNY VERBERKMOES VLISSINGEN - Stedenbouwkundig bureau Kuiper Compagnons is be gonnen met zijn nieuwe visie op de boulevard van Vlissingen. Over een halfjaar komt het bureau naar buiten met een rapport. In de visie - bedoeld tot 2020, als er ingrijpende maatregelen op sta pel staan om de boulevard als wa terkering te versterken - komt te staan met welke maatregelen de ge meente haar boulevard met zo wei nig mogelijk middelen kan verbete ren. Dat zijn korte termijn-investe ringen als lantaarnpalen, bankjes en prullenbakken, maar ook lange termijn-investeringen als infra structuur. De kleine ingrepen wor den, gezien het krappe budget van de gemeente, als eerste uitgevoerd. Voor de visievorming heeft project leider Hans Timmers gesproken met allerlei belanghebbenden van de boulevard. „Twee weken gele den nog met ondernemers, hoe wel ik moest vaststellen dat de op komst heel erg laag was. Daarom komt er een herhaling. Ook komt er nog een bewonersavond." Het bureau is een aantal initiatie ven voor de boulevard voorgelegd, bijvoorbeeld voor Britannia, Spui- kom en de Zeevaartschool. „Al die ontwikkelingen nemen wij mee in de visie en wij bedenken welke in grepen nodig zijn." Een ander aspect waarover het bureau zich buigt, is het gebruik van de boule vard over de vier seizoenen. „Daar zit een hiaat in en dat vinden wij vreemd." WATERLANDKERKJE - Adrie Ooster ling geeft donderdag 30 december een eindejaarsvoorstelling in het kerkje van Waterlandkerkje. Oos terling brengt delen uit zijn dialect programma en een aantal kerstbij- dragen. Aanvang 20.15 uur. Kaar ten kosten 13 euro, incl. consump ties. Reserveren per e-mail: waterlandkerkje@ zeeuwseker- ken.nl of via 0117-453294. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het Scheldekwaitier, een nieuwe grote woonwijk in Vlissingen, moet weer een paar we ken langer wachten op haar eerste paal. Eind januari gaat het gebeu ren, zegt directeur Gino van Dries- sche van projectontwikkelaare AM nu. Maar ook dat is nog een heel optimistisch streven. 'Binnen enkele weken' was de eu forische voorspelling eind novem ber, toen het koopcontract voor het eerste bouwblok van deelplan Bestevaer namens de gemeente Vlissingen en projectontwikkelaar AM werd ondertekend. AM ging er toen vanuit dat de bezwaarma- door René Hoonhorst Begrijp uitbater Ronny Ver- berkmoes van café De Vriendschap goed: hij is nog altijd blij met nieuwe aanwinsten voor zijn Biermu seum. „Maar etiketbieren verzamel ik niet meer." Bij de meer dan tweeduizend (vol le) flesjes Nederlandse en Bel gische bieren die Ronny's verzame ling beslaat, kunnen er altijd nog wel een paar bij. „Maar ik spaar al leen nog originele nieuwe bieren of speciale uitgaves. Geen biertjes, die alleen een etiket krijgen opge plakt voor een speciale gelegen heid. Want die etiketbieren ne men zo'n vlucht, dat is gewoon niet meer bij te houden. Terwijl het dus niet om nieuwe bieren gaat." Verberkmoes heeft overigens niets tegen etiketbieren. De Vliegende Hollander die hij eind vorige eeuw zelf schonk, is bijvoorbeeld niets anders dan een vermomde Bor- CEZARKEN Een speciaal voor het carnaval door een brouwerij uit Zottegem (kan het toepasselijker) gemaakt bier. Verberkmoes: Sommige cafés len gen bier aan met water tijdens het zottenfeest. De bierbrouwer speel de daar op in door voor carnaval een wat lichter bier, qua alcoholper centage en qua smaak, te brouwen." kende bewoners van de Steenen Beer door de rechtbank in het on gelijk zouden worden gesteld. Dat is weliswaar gebeurd, op 2 decem ber, maar minimaal één van hen broedt momenteel op een hoger beroep. Het bezwaar van die bewoner, die rechts op de hoek woont, behelst het verlies van bezonning. Naast zijn huis, dat net als de rest van het rijtje in de zeventiende eeuw is gebouwd, komt een flat van vier hoog. Het esthetische karakter van die flar was de reden dat ook buur man Rick Leijer aanhaakte in de rechtszaak. Hij heeft nu besloten de handdoek toch in de ring te gooien. „Het heeft toch geen zin." nem. Een biertje Van Steenbrugge, de brouwerij uit Ertvelde die vele andere festiviteiten ook begeleidde met een van de paradepaardjes uit zijn mooie biercatalogus. Het Oeks Karrebier heeft Ronny afgelopen jaar nog wel een plaatsje in zijn heiligdom boven het café gegeven. „Dat is toch een beer van een na burig dorp, dat verwijst naar een bekende streekuitdrukking. Dat er tijdens de Oekse Feeste wel eens Het Portaal van Vlaanderen gaf er tot nu toe nog weinig ruchtbaar heid aan, maar bezoekers van het portaal kunnen na een rondvaart en een bezoekje aan de basculekel der van de sluizen voortaan aanleg gen in café De Vriendschap. Niet per se om aan de drank te gaan, maar om het biermuseum van het café te bezoeken. Als ze de duizenden flesjes hebben OEKS KARREBIER Eén van de bieren, die Verberkmoes niet serieus neemt, omdat het een zogeheten 'etiketbier' is. Ooit ge bruikte hij zelf een Bornem om Vlie gende Hollanderbier te promoten. Het voor d'Oekse Feesten gebrou wen Oeks Karrebier komt van de zelfde brouwer in Ertvelde en is een blonde Augustijn in vermomming. Wat de derde buurman doet, wil die niet toelichten. Zeker is dat de hoekbewoner zijn bezwaar overeind houdt. Toch gloort er volgens Van Driessche licht aan de horizon. „Wij zijn met hem in gesprek om er samen uit te komen." Wat die oplossing is, en of hij be reid is de plannen aan te passen, daar wil de AM-directeur niet op ingaan. „Het enige wat ik erover kwijt wil is dat wij door de uit spraak van de rechter in onze posi tie zijn gesterkt en dat we hopen dat het hoger beroep voorkomen kan worden." Gino van Driessche loopt alvast op de troepen vooruit. „Als dat lukt, kunnen we voor kerst op een biertje van de kar valt, vind ik dan wel weer grappig." De cafébaas spaart volle flesjes, om dat hij de bieren in hun oorspron kelijke staat wil laten zien. Toch is het meest gekoesterde flesje van de museumcollectie leeg. „Het is een flesje waarin de naam van de brouwerij van Westvleteren staat gestanst. Dat moeilijkst te verkrij gen trappistenbier zit al lang niet meer in gemerkte flesjes, zodat ik bekeken, kunnen belangstellenden natuurlijk zin krijgen een speciaal- biertje te degusteren. Natuurlijk is koffie of thee ook mogelijk. In De Vriendschap zitten de bezoe kers echter ook 'op de kop van de Noordstraat'. Ze lopen zo vanuit de kroeg de winkelstraten in. Terneuzen hoopt zo een aantal toe risten en recreanten de stad in te trekken en langer vast te houden. GOLDEN GIRL Eén van de vele bieren, die wereld wijd werden en worden voorzien van een etiket met een niet of schaars geklede dame. De lust om zo'n dame eens vast te pakken, moet worden geblust met de in houd van het flesje is de marke tingstrategie achter het etiket. Met smaak heeft het weinig te maken. dracht geven aan de aannemer om te beginnen met de bouw van Bes tevaer. Dan duurt het nog wel een week of zes voor dat gebeurt. Eerst is er nog twee weken kerstvakan tie en daarna heeft hij echt nog vier weken voorbereidingstijd no dig om het werk in te plannen en de opdrachten te verstrekken aan onderaannemers. Dat is heel nor maal." De aannemer begint met de par keerkelder van blok B: van apparte mentencomplex 'De Zeeuw' tot aan de stadswoningen. Hoeveel van de 51 woningen al zijn ver kocht, weet Van Driessche niet uit het hoofd „Mag ik even tellen? Ze ven. En tien opties. Dus de belang stelling is nog steeds groot." weet dat het flesje meer dan zestig jaar oud is." De trappist van West vleteren heeft de tong van fijnproe ver Ronny wel gestreeld. Maar een vorig jaar verworven col lectors item met een uiterst bijzon der speciaalbier heeft zijn keelgat nog niet bereikt. Het is een blend van acht fameuze geuzebieren. Niet die van de bekendste massa- geuze Sint Louis, want dat 'bocht' wordt niet in de Zennevallei ge brouwen. En het Pajottenland is nou net de enige plek waar brou wers de Iambic op natuurlijke wij ze kunnen laten gisten. Acht am bachtelijke brouwerijen mengden hun ambachtelijke geuzebieren tot één nieuwe geus en lieten die nog eens een extra winter gisten op de fles. Het resultaat moet majesteite lijk zijn, maar Verberkmoes durft zijn fles nog niet aan te breken. „De uiterste houdbaarheidsdatum is op 2028 gesteld. Dat is misschien een mooi jaar om de fles te ope nen." BOB-BIER Een bier waarmee Heineken een de cennium geleden de mist mee in ging. BOB stond voor Best of Both, het beste bier en de beste citroen. Citroen- en limoenbiertjes deden in de jaren daarna opgang. Maar Bob werd in België net gelanceerd als persoon die niet dronk als er nog te ruggereden moest worden. MIDDELBURG - Kees Leeman, de biograaf van de Veerse kunste naarskolonie, is maandag op 79-ja- rige leeftijd overleden in zijn woonplaats Middelburg. Als geboren en getogen Veerenaar was Leeman van jongs af aan gefas cineerd door de vele kunstschil ders die in Veere woonden of er 's zomers kwamen werken. In 2003 verscheen zijn boek 'Heel de wereld trekt naar Veere', gebaseerd op jarenlang historisch onderzoek. Dit boek wordt wel gezien als het standaardwerk over de Veerse kun stenaarskolonie in de periode 1870-1970. Leeman wordt vrijdag middag om 13.30 uur in Middel burg herdacht in de Koorkerk. Bier moet mensen Terneuzen in lokken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42