SVRZ begint twee centra voor dementie 'Minder uren open is Aan de 181 zeeland Kapelse kerkgangers gaan een jaar naar Goes Meer seizoensarbeiders in café Hoedekenskerke ONTMOETING In Tholen en Middelburg BEZUINIGINGEN Gemeenten korten volgend jaar op het budget voor biblio theekwerk. Bij de vestigingen van BibliOosterschelde vertaalt zich dat in gewijzigde openingstijden. donderdag 23 december 2010 Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 w w w b o v e n enb e n e de n n I door Maurits Sep THOLEN - SVRZ begint in Tholen en Middelburg met twee nieuwe ontmoetingscentra voor mensen die lijden aan een lichte vorm van dementie. Ook mantelzorgers kun nen daar meedoen aan allerlei acti viteiten. Het doel is dementerenden actief te houden en sociale contacten te laten opdoen. Dat gebeurt door bij voorbeeld spelletjes, sporten, mu ziek en praatgroepen. „Wat we aan bieden, wordt afgestemd op de be hoefte die er bij de mensen be staat", zegt woordvoerster Marije Jongepier van SVRZ. De Stichting Voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) heeft al ontmoe tingscentra in Axel, Zaamslag en 's-Gravenpolder. Daar is het initia tief aangeslagen. In Zeeuws-Vlaan- deren is de belangstelling zo groot dat er al meerdere groepen zijn ge vormd. Élke groep bestaat uit twee tot maximaal acht personen. In 's-Gravenpolder nemen nu onge veer vijf mensen deel aan het ont moetingscentrum. Voor de nieu we groepen in Middelburg (in wijkcentrum Palet) en Tholen (in woonzorgcentrum Het Lint) heb ben zich inmiddels vijf tot zes per sonen aangemeld. Volgens Jongepier zijn de ontmoe tingscentra succesvol omdat ze laagdrempelig zijn. „Het is geen ge wone dagbehandeling in een ver- zorgings- of verpleeghuis zoals bij mensen die een ernstige vorm van dementie hebben. Het is ook in een andere ruimte, zoals een buurthuis, waar mensen wel vaker komen. Bovendien mag de mantel- zorger mee. Dat maakt het ook ge makkelijker voor mensen om zich aan te melden." Mantelzorgers kunnen elkaar ontmoeten om er varingen uit te wisselen en elkaar steun te bieden. De ontmoetingscentra in Middel burg en Tholen zijn drie dagen per week open van 10 tot 16 uur. Info en aanmelden: 0900-7879777 of zorglijn@svrz.nl door Rob Paardekam GOES - De Petrakerk van de gerefor meerde gemeente in Kapelle on dergaat het komende jaar een for se verbouwing. De diensten wor den een jaar lang verplaatst naar de Sionkerk in Goes-Oöst. Omwonenden van die kerk zijn daarover ingelicht middels een brief. In de Sionkerk worden vanaf januari vier diensten per zondag door Lilian Dominicus GOES - Bijna alle vestigingen van BibliOosterschelde zullen volgend jaar de gevolgen ondervinden van de gemeentelijke bezuinigingen op het bibliotheekwerk. Dat bevestigt directeur Janny van Vught van Bi bliOosterschelde in Goes. Vorige week werd al bekend dat per 1 januari de bibliotheken in 's-Gravenpolder, Heinkenszand, Wemeldinge en Kapelle hun ope ningstijden aanpassen. Maar ook de bibliotheek van Goes moet er aan geloven. Medio 2011 zullen daar bezuinigingen worden door gevoerd. Ook de Bibliobus op Schouwen-Duiveland verdwijnt op termijn. „Maar dat is pas aan het eind van het jaar", zegt Van Vught. „Het contract is in novem ber verlopen en er is een opzegter mijn van een jaar." Alleen de vesti gingen in de gemeente Reimers- waal blijven dit jaar gevrijwaard van bezuinigingen. „Met Reimers- waal zijn we nog in gesprek. Voor 2011 betalen ze nog het volledige bedrag aan subsidie." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft haar leden gead viseerd om 2 procent in het bud get voor bibliotheekwerk te snij den. „Maar omdat de kosten blij ven stijgen, komt de uiteindelijke bezuiniging hoger uit. We zitten ei genlijk op ruim 3 procent aan min der besteedbaar budget. Dat is best een behoorlijk bedrag." Volgens Van Vught worden de be zuinigingen 'in grote meerderheid' vertaald in aangepaste openingstij den. „Natuurlijk is het vervelend, maar het is de minst schadelijke oplossing. In tijden van schaarste moet je ergens de schaar in zetten en dan ga je kijken: wat is even tueel nog misbaar en wat niet?" „Waar we in ieder geval nu niet aan willen komen zijn digitale pro jecten als mediawijsheid en lees- ontwikkeling. Het is misschien al lemaal wat minder zichtbaar voor de bezoeker van de bibliotheek, maar voor ons zijn kinderen van nul tot twaalf jaar de primaire doelgroep. We zijn druk bezig om met en in de scholen de kinderen plezier in het lezen te laten krij gen." In Goes zijn ze er nog niet hele maal uit over waar zal worden be zuinigd, zegt Wanda Broos, team leider van de Goese bibliotheek. Per 1 oktober zijn de openingstij den daar juist verruimd. „We zijn nog in overleg met de gemeente. Want alleen de tent dichtgooien, daar haal je het niet mee. Dat scheelt misschien gas, water en licht, maar verder: personeelskos ten blijf je houden, tenzij je met tij delijke contracten zou werken of mensen via natuurlijk verloop zou kunnen laten wegvloeien." De internet- en leeshoek. gehouden. Twee voor de eigen ge reformeerde gemeente en twee voor die in Kapelle. Op andere da gen, zoals bid- en dankdag, goede vrijdag en hemelvaart, zullen dub bele diensten worden gehouden. Beide kerkelijke gemeenten belo ven de omwonenden van de Sion kerk om de overlast zoveel moge lijk te beperken. Daartoe worden de kerkgangers vooraf geïnstru eerd over het parkeerbeleid. door Rob Paardekam HOEDEKENSKERKE - Het bedrijf Eu- robezit is van plan om de huisves ting van arbeidsmigranten in Hoe- dekenskerke uit te breiden. De ge meente staat daar positief tegen over. 0.p dit moment is er in voormalig café Westerschelde aan de Haven straat ruimte voor tien tot twaalf arbeidsmigranten. Volgens een woordvoerder van de gemeente ligt er een verzoek om dat te mo gen uitbreiden tot ongeveer twin tig plaatsen. Daarvoor wordt een stuk aangebouwd. Het Borsele college staat positief te De bibliotheek in Goes is voor velen Het is deze woensdag morgen nog helemaal niet zo druk in de Goe se bibliotheek. Er schar relen wat mensen langs de rijen met boeken, de medewerkster aan de balie helpt een cliënt op weg. Aan de leestafel leest een wat oudere man ('nee, mijn naam noem ik niet, ze kennen me hier allemaal') de krant. „Normaal zit het hier veel voller. Maar het zal wel met het weer te maken heb ben, door de sneeuw blijven de genover de plannen. „Je hoort wel eens van die verhalen dat vier mensen op één kamer zitten", zegt een woordvoerder. „Dat soort toestanden willen wij niet. Geluk kig is daar in Hoedekenskerke ook geen sprake van. Juist omdat de sei zoensarbeiders daar op een fat soenlijke manier onderdak krijgen, willen wij meewerken aan de uit breiding. Dit is gewoon een goed initiatief." Het plan wordt de komende tijd verder uitgewerkt. „Over een paar zaken moeten we nog afspraken maken", stelt de woordvoerder. „Parkeren, bijvoorbeeld. Maar daar komen we wel uit." MEEST GELEZEN 1. Goes stopt ophalen containers. 2. Reuzenijsvogel in Goese tuin. 3. Klachten over verwijderen brug. BLOGS Veel PZC-redacteuren houden een weblog bij. Bekijk ze allemaal via www.pzc.nl/blogs. STUUR TIPS NAAR bevelanden@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40