18 2000 Biermuseum biedt alleen nog plaats Goes allure-dag Jl allurebouw Groepjes belangstellenden komen al regelmatig een kijkje ne men in het biermuseum. Door aan te haken bij het Portaal Ceteld heeft de beheerder ze al een meer. „maar er staan zeker van Vlaanderen kan de faam zich uitbreiden. ven De Vriendschap", verzekert Verberkmoes. Maike van Damme doctor sociologie almanak Lichtwandeling doet kerken in Aardenburg aan Thuiszorg ZorgSaam scoort goed donderdag 23 december 2010 RONNY VERBERKMOES meer dan tweeduizend flesjes en flessen bier te pronken in het museum bo- door René Hoonhorst Begrijp uitbater Ronny Verberkmoes van café De Vriendschap goed: hij is nog altijd blij met nieuwe aanwinsten voor zijn Biermuseum. „Maar eti ketbieren verzamel ik niet meer." Bij de meer dan tweeduizend (vof le) flesjes Nederlandse en Bel gische bieren die Ronny's verzame ling beslaat, kunnen er altijd nog wel een paar bij. „Maar ik spaar al leen nog originele nieuwe bieren of speciale uitgaves. Geen biertjes, die alleen een etiket krijgen opge plakt voor een speciale gelegen heid. Want die etiketbieren ne men zo'n vlucht, dat is gewoon niet meer bij te houden. Terwijl het dus niet om nieuwe bieren en smaken gaat." Verberkmoes heeft overigens niets tegen etiketbieren. De Vliegende Hollander die hij sinds eind vorige eeuw schenkt, is bijvoorbeeld niets anders dan een vermomde Bornem. Een biertje van Van Steenbrugge, de brouwerij uit Ert- velde die vele andere festiviteiten ook begeleidde met een van de pa- radepaardjes uit zijn biercatalogus. Het Oeks Karrebier heeft Ronny af gelopen jaar nog wel een plaatsje in zijn heiligdom boven het café gegeven. „Dat is toch bier van een naburig dorp, dat verwijst naar een bekende streekuitdrukking. Dat er tijdens de Oekse Feeste wel eens een biertje van de kar valt, vind ik dan wel weer grappig." De cafébaas spaart volle flesjes, om dat hij de bieren, in hun oorspron kelijke staat wil laten zien. Toch is het meest gekoesterde flesje van de museumcollectie leeg. Het is een flesje waarin de naam van de brouwerij van Westvleteren staat gestanst. „Dat moeilijkst te verkrij gen trappistenbier zit al lang niet meer in gemerkte flesjes, zodat ik Bier moet mensen Terneuzen in lokken Het Portaal van Vlaanderen gaf er tot nu toe nog weinig rucht baarheid aan, maar bezoekers van het portaal kunnen na een rond vaart en een bezoekje aan de bas culekelder van de sluizen voortaan aanleggen in café De Vriendschap. Niet per se om aan de drank te gaan, maar om het biermuseuni van het café te bezoeken. Als ze de duizenden flesjes heb ben bekeken, kunnen belangstellen den natuurlijk zin krijgen een spe- ciaalbiertje te degusteren. Natuur lijk is koffie of thee ook mogelijk. In De Vriendschap zitten de bezoe kers echter ook 'op de kop van de Noordstraat'. Ze lopen zo vanuit de kroeg de winkelstraten in. Terneuzen hoopt zo een aantal toe risten en recreanten de stad in te trekken en langer vast te houden. weet dat het flesje meer dan zestig jaar oud is." De trappist van West vleteren heeft de tong van fijnproe ver Ronny wel gestreeld, in tegen stelling tot een vorig jaar verwor ven collectors item met een uiterst bijzonder speciaalbier. Het is een blend van acht fa meuze geuzebieren. Niet die van de bekendste mas- sageuze Sint Louis, want dat 'bocht' wordt niet in de Zenneval- lei gebrouwen. En het Pajotten- land is nou net de enige plek waar brouwers de lambiek op natuurlij ke wijze kunnen laten gisten. Acht ambachtelijke brouwerijen mengden hun geuzebieren tot één nieuwe geus en lieten die nog eens een extra winter gisten op de fles. Het resultaat moet majesteitelijk zijn, maar Verberkmoes durft zijn fles nog niet aan te breken. „De ui terste houdbaarheidsdatum is op 2028 gesteld. Dat is misschien een mooi jaar om die prachtige fles te ontkurken." CEZARKEN Een speciaal voor het carnaval door een brouwerij uit Zottegem (kan het toepasselijker) gemaakt bier. Verberkmoes: Sommige cafés len gen bier aan met water tijdens het zottenfeest. De bierbrouwer speel de daar op in door voor carnaval een wat lichter bier, qua alcoholper centage en qua smaak, te brouwen. OEKS KARREBIER Eén van de bieren, die Verberkmoes niet serieus neemt, omdat het een zogeheten 'etiketbier' is. Ooit ge bruikte hij zelf een Bornem om Vlie gende Hollanderbier te promoten. Het voor d'Oekse Feeste gebrouwen Oeks Karrebier komt van dezelfde brouwer in Ertvelde en is een blon de Augustijn in vermomming. SLUIS - Maike van Damme, afkom stig uit Sluis, is aan de Universiteit van Tilburg gepromoveerd tot doc tor in de sociologie. Ze deed dat met het proefschrift 'Beyond marriage'. Maike is oud-leerlinge van het Zwin College in Oostburg. Tip? redactie@pzc.nl Hoewel hij nog maar net lezen en schrijven kan, zien zijn ouders al een grote literaire toekomst voor hem weggelegd. Want één ding is zeker: taalgevoel kan hem niet ontzegd worden. Met enige regelmaat bezigt de zeven jarige uitdrukkingen die zijn ouders versteld doen staan. „Waar haalt hij het vandaan?", zeggen ze dan tegen elkaar. Neem nou laatst. Vader en zoon wa ren in een heftig kussengevecht ver wikkeld. Van de zijkant zag moeder het alle maal bezorgd aan. „Kijk nou uit! Voorzichtig! Straks breek je een been!" En inderdaad: de jongen viel van het bed. Rakelings langs een lamp. Zegt de zevenjarige: „Bijna zag ik heel mijn leven voorbijflitsen..." GOLDEN GIRL Eén van de vele bieren, die wereld wijd werden en worden voorzien van een etiket met een niet of schaars geklede dame. De lust om zo'n dame eens vast te pakken, moet worden geblust met de in houd van het flesje is de marke tingstrategie achter het etiket. Met smaak heeft het weinig te maken. AARDENBURG - Het Aardenburgse gidsenteam houdt op 27 december om 19.00 uur voor de vijfde keer zijn 'lichtwandeling'. De tocht gaat langs drie kerken. De wande ling ^begint bij de Sint Baafskerk, waar Aart Kot het orgel bespeelt. In de doopsgezinde kerk 't Lam wordt een kerstverhaal voorgele zen. De tocht eindigt in de rooms-ka- tholieke kerk, waar een muzikaal optreden van de twaalfjarige orga nist Toon IJzerman op het pro gramma staat. Tevens zijn er kerststallen te be zichtigen die leerlingen van de ba sisscholen hebben gemaakt. TERNEUZEN - De thuis- en oude renzorg van ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen heeft bij een klant- vriendelijkheidsonderzoek boven het landelijk gemiddelde gescoord. Op het gebied van betrouwbaar heid van de zorgverleners, de ke- tenzorg en de informatieverstrek king behoren de twee zorgtakken tot de beste van Nederland. De ko mende maanden bespreken de ma nagers de resultaten van het twee jaarlijks onderzoek met medewer kers en cliëntenraden. Verbeter- punt: de gehaastheid van mede werkers in de zorgcentra. Wilt u meer informatie over de ins en outs met betrek- king tot de bouw van uw droomhuis (op uw eigen kavel)? Kom dan op maandag 10 januari naar onze informatiemiddag/- avond in Van Der Valk Hotel Goes! da's thuiskomen www.allurebouw.nlwww.conceptwonen.nl BOB-bier Een bier waarmee Heineken een de cennium geleden de mist mee in ging. BOB stond voor Best of Both, het beste bier en de beste citroen. Citroen- en limoenbiertjes deden in de jaren daarna opgang. Maar Bob werd in België net gelanceerd als persoon die niet dronk als er nog te ruggereden moest worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34