2 zeeland Oordeel over Goese D Mans leidt onafhankelijk onderzoek Thermphos Laaghoofdige mulo-scholier PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Uitstoot dioxine bij Thermphos blijft grillig donderdag 23 december 2010 door Willem van Dam Een paar weken geleden bij de huisarts geweest om een anti-griepprik te halen. Mij kan niks meer gebeuren, dacht ik. Vergeet het. Mijn benen voelen als lood, mijn hoofd bonkt en zo zijn er nog wat meer lichamelijke ongemak ken, waarvan ik u de onsmakelij ke details zal besparen. Dus toch: griep! - „Kom, je bed uit", schudde me vrouw Van Dam mij zachtjes de schouders, „je moet nog een co- lumnpje tikken." - „Moet dat nou echt?" Ze perste een sinaasappel voor me uit, serveerde me een onbe- boterd beschuitje plus kopje slap pe thee en sprak vervolgens op resolute toon: „En nu aan het werk." - „Ben ziek", gromde ik. Boven dien: waarom zou ik ooit nog één stukkie produceren? Vorige week zag ik bij de VPRO een prachtige documentaire over Jan Blokker, journalist, histori cus, schrijver en columnist. Blok ker (hij overleed in juli) had geen hoge dunk van stukjestik- COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te -houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatischePbelallng van 71,95 per kwartaal (nam) O een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) G ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) |PS) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54Ö50,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening T\r»r\ De PZC gaat wrgvuldig om met persoonsgegevens In hel colofon beft 1 nadere informatie aan. kers zoals ik. In mijn krantenbak ligt nog altijd een belegen HP/De Tijd, waarin een omvangrijk ver haal is gewijd aan 'het boegbeeld van de Nederlandse journalis tiek'. Ook daaruit bleek dat Blok ker een weinig opbeurend beeld had van de gemiddelde ('zo'n laaghoofdige mulo-scholier met diploma school voor journalis tiek') journalist. Van columnis ten had hij al helemaal geen ho ge pet op. „Een column schrijven kan tegenwoordig iedereen, lees er de krant maar op na", zou hij eens hebben gechagrijnd. En: „Schaf die meer dan zestig co lumnisten per krant af, hou er vier over en besteed de vrijgeko men middelen en kolommen aan deugdelijke verslaggeving." - „Moet je ook eens lezen, dat ver haal over Blokker", zei ik tegen mevrouw Van Dam. Na lezing knikte ze begripvol. „Zoiets haalt de fut er wel uit", zei ze, „vergeet die column maar en ga maar lek ker uitzieken." Rillerig kroop ik weer tussen de lakens en mocht de hele dag fijn in bed blijven lig gen. Dankzij jan Blokker. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Fèllx8inicewicz. Presentatie Masterplan Waterstad Goes De gemeente Goes houdt een aantal informatie-avonden over het masterplan Waterstad, voor bewoners van diverse wijken. Met name in de wijk Goese Polder stuiten de plannen op veel weerstand vanwege het verplaatsen van Sportpark 't Schenge. De sportvelden zouden verhuizen naar een groen strook langs de wijk Goese Polder. De uitspraak van de Raad van State over het bestem mingsplan Goese Schans komt hard aan. Wethouder Jo-Annes de Bat. „Ik heb wel eens leukere kerstbood schappen gehad." door Frank Balkenende e afdeling bestuurs rechtspraak maakte gis teren bekend dat zij goedkeuring onthoudt aan het totale bestemmingsplan voor het 1900 woningen omvatten de bouwproject op het havenin dustrieterrein van Goes. Het pro ject loopt nu minimaal een half jaar tot een jaar vertraging op. De hoogste bestuursrechter oor deelt onder meer dat de positie van Haringman Betonwaren BV en de betoncentrale van hetzelfde bedrijf procedureel niet goed is ge regeld in het bestemmingsplan. Ha ringman, die op termijn zou moe ten wijken voor het woningbouw project, wil zijn bedrijfsbelangen zeker stellen. Het betonbedrijf be sloot tot procedures, nadat de ge meenteraad van Reimerswaal een plan voor een nat bedrijventerrein (Schorebrug) had afgewezen. Mo menteel kan niemand Haringman een alternatieve locatie aanbieden. De provincie zoekt nog steeds naar een nieuwe plek waar water gebonden bedrijven als Haring man kunnen worden opgevangen. Goes heeft overigens wel een pro cedureel risico genomen met het bestemmingsplan. Gedeputeerde Staten hadden voor de kavel Ha ringman al in 2009 goedkeuring onthouden. Dat is ook het punt waar de Raad van State over valt. -De gemeente en ook gedeputeerde Harry van Waveren hadden ver wacht dat dit onderdeel kritiek zou kunnen opleveren, maar niet dat de Raad van State het totale be stemmingsplan zou afkeuren. „Door de tragere woningmarkt dachten we meer tijd te hebben om een oplossing voor Haring man te vinden. Kennelijk vindt de Raad van State dat je dat vooraf moet regelen. De uitspraak is jam mer, omdat het in deze tijd al las tig genoeg is zo'n project te star ten", aldus Van Waveren. Omdat de hoogste bestuursrechter ook de tijdelijk opgerekte geluids normen (dat kon op basis van de Interimwet stad- en milieubenade ring) voor Haringman vernietigt, geldt weer de oude geluidzone en die loopt over een deel van het Goese Diep, waar onlangs de bouw van de eerste van 112 wonin gen is begonnen. Geluidsoverlast voor nieuwe bewoners is dus nu procedureel slecht afgedekt. De Raad van State stelt tevens dat het project financieel moeilijk uitvoer baar wordt, als de kavel Haring man niet kan worden ontwikkeld. De uitspraak betekent dat voorlopig geen nieuwe bouwvergunningen kun nen worden afgegeven. Wel is er een geldige bouwvergunning voor de eerste zestig woningen, maar een bewoner van de buurtschap Havenzicht zal de bestuursrechter in Middelburg vragen de bouw stil te leggen. Overigens heeft de Raad van State het beroep van de bewo ners van de buurtschap ongegrond verklaard, dus de vraag is of dat MIDDELBURG - Jan Mans, oud-bur gemeester van Enschede, wordt voorzitter van de onafhankelijke commissie Thermphos die de gang van zaken rond de fosforfa- briek in Vlissingen-Oost gaat on derzoeken. Mans is sinds de vuur werkramp in Enschede expert als het gaat om bestuurlijk handelen en handhaving. De Staten van Zeeland hebben vo rige maand besloten een commis sie van onafhankelijke deskundi gen het dossier Thermphos te la ten onderzoeken. Naast Mans hebben in de commis sie zitting: Joris IJzermans, pro grammaleider acute zorg, milieu en rampen bij het Nivel (Neder lands instituut voor onderzoek van de gezondheidszorg), Aletta Blomberg, specialist op het gebied van handhavingsrecht en oud- SGP-Kamerlid Koos van den Berg. De onderzoekscommissie gaat fluks aan de slag. Het is de bedoe ling dat de resultaten in de loop van februari beschikbaar zijn. Het verloop van het onderzoek is te volgen via www. onderzoektherm- phos.nl. Een stuurgroep met Statenleden, onder voorzitterschap van Kees Bierens (WD), ziet op de werk zaamheden van de commissie Thermphos toe. verzoek succes zal hebben. Mocht dat wel zo zijn, dan is de vraag wat er gebeurt met de 20 miljoen euro garantstelling voor de eerste bouw fase, waartoe de gemeenteraad van Goes onlangs heeft besloten. De gemeente Goes zal de komen de weken bekijken wat de gevol gen zijn van de uitspraak. Volgens De Bat moet samen met de ge meenteraad worden bepaald of en hoe een nieuw bestemmingsplan kan worden gemaakt. Overigens put hij moed uit het feit dat de Raad van State bijna alle on derdelen in het bestemmingsplan heeft goedgekeurd en ook de be zwaren van omwonenden onge grond of niet-ontvankelijk heeft verklaard. Ook tornt de Raad van State niet aan het aantal geplande woningen. „Dat betekent we dat niet heel veel huiswerk over moeten doen", aldus de wethouder. Volgens De Bat ligt 'een oplossing voor het grijpen'. „Als we met Ha ringman tot overeenstemming over verplaatsing kunnen komen, is de angel eruit. Er lopen goede ge sprekken met het bedrijf." Ontwikkelingsmaatschappij Goese Schans VOF, waarin de drie pro jectpartners Proper Stok Heij- mans, Van Garderen Dekker en woningcorporatie RWS zijn vere nigd, zal kopers vandaag informe ren over de ontstane situatie. Het is nog onduidelijk of kopers van hun koopovereenkomst afkunnen. RWS-directeur Maarten Sas, die namens de ontwikkelaars het woord voert, denkt niet dat de pro jectpartners de Goese Schans zul len stopzetten. Daarvoor is te veel geïnvesteerd. „De uitspraak is wel teleurstellend. Die levert vertra ging op en is slecht voor de beeld vorming naar kopers toe." NIEUWDORP - De dioxine-uitstoot door fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp blijft een grillig ver loop te zien geven. Gisteren zijn de uitkomsten van de op 26 en 30 november uitge voerde metingen bekendgemaakt. Die waren respectievelijk 0,16 en 1,11 nanogram per kubieke meter. In de nieuwe milieuvergunning geldt voor de periode tot 2014 een norm van 0,4 nanogram. Thermphos heeft adviesbureau Grontmij in de arm genomen om een installatie te ontwikkelen waarmee het dioxineprobleem ui terlijk eind 2014 definitief moet zijn verholpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2