I.O4I.OOO 'Internet: onwetendheid, egoïsme en wansmaak' 3.496.OOO 1.158.000 755.000 752.OOO 720.000 vandaa uitgelicht Engels Duits Pools Italiaans Frans Japans Aantal Wikipedia-artikelen per taal Cr@wds0urcing donderdag 23 december 2010 Wikipedia verschijnt in 273 verschillende talen, die samen meer dan 17 miljoen artikelen bevatten. De meeste bijdragen verschijnen in het Engels: bijna 3,5 miljoen tot nog toe. beeld studio centraal Niet alleen sites als Wikipedia zetten de kennis van het publiek in. Ook bedrij- I I ven doen er hun voordeel mee. Zo liet chipsfabrikant Lays mensen zelf een nieuwe smaak bedenken, zie: Uitgelicht op onze website Por favor, lee: Üna petición del fundador Wales WikipeÉa, Jirrjjj Wikipedia en Wikimedia Wikipedia is op 15 januari 2001 online gegaan. Oprichters zijn Jim my Wales en Larry Sanger. ledereen kan informatie toevoegen en lemma's bewerken. Dit heet 'crowdsourcing': het bundelen van de kennis van het publiek. Elke maand bezoeken 380 miljoen mensen Wikipedia. Meer dan 91.000 mensen dragen regelmatig bij aan de encyclopedie. Er zijn vrijwilligers die speciale be voegdheden hebben, zoals het ver wijderen van pagina's of informatie en het blokkeren van gebruikers die onjuiste informatie toevoegen. Zij heten 'moderators'; in Neder land zijn dat er 66. Eigenaar van Wikipedia is de stich ting Wikimedia in San Francisco, die 58 mensen in dienst heeft. De ze stichting ontwikkelt de software waar Wikipedia en andere projec ten op draaien. Wikimedia heeft een vermogen van ruim 15 miljoen dollar. De inkomsten van de stichting (bijna 18 miljoen dollar tussen juli 2009 en juni 2010) bestaan voor het grootste deel uit giften. Tussen juli 2009 en juni 2010 werd er in totaal 14,5 miljoen dollar gedo neerd. De Britse auteur Andrew Keen heeft een hekel aan sites als Wikipedia. „Op een dag beseffen we dat we experts nodig heb ben." Een wereld waarin iedereen vrije toegang heeft tot alle kennis, en waarin ieder een zijn kennis met ande ren kan delen. Geen eenrichtings verkeer zoals met oude media als radio en tv, maar participatie, sa menwerking, vrijheid en gelijk heid. Dat is 'webzo', de ultieme vorm van democratie. Althans, dat vinden voorstanders van sites die bestaan uit materiaal van gebruikers, zoals Wikipedia, YouTube en Flickr. Auteur Andrew Keen denkt daar anders over. Web2.o, met Wikipe dia als paradepaardje, is een gevaar voor de democratie, kennis en cul tuur. De digitale revolutie heeft ge zorgd voor een verspreiding van onwetendheid, egoïsme en wan smaak, betoogt Keen in zijn pole mische boek The Cult of the Ama teur (in het Nederlands vertaald als De @-cultuur). Het zijn volgens Keen amateurs die het internet beheersen. We we ten eigenlijk niet precies wie ze zijn, want iedereen kan anoniem van alles plaatsen. En niet ieder- eens mening of kennis is even rele vant, vindt Keen. De stelling dat 'de waarheid' afhankelijk is van de sociale, culturele en historische contextklopt volgens hem niet. „Wikipedia is de waarheid van de massa", is een van Keen's bekende uitspraken. „Maar er zijn absolute waarheden en er zijn mensen die de waarheid bepalen. Dat zijn de gatekeepers, de poortwachters: hoofdredacteuren van kranten, eindredacteuren van encyclopediën, enzovoorts." Het probleem van Wikipedia is volgens Keen dat de website geen rangorde aangeeft. Alles is even be langrijk, of het nou om Pamela An derson gaat of Marie Curie. Dat is misleidend, vindt hij. We zullen er volgens de Brit met z'n allen nog wel achterkomen wat de waarde is van autoriteit. „Op een dag worden we wakker en beseffen we dat we experts en professionals nodig hebben. Ama teurisme heeft geen betekenis." Het totale aantal artikelen op Wikipedia van 2001 tot en met 2010, in miljoenen Bij de start in 2001 bevatte Wikipedia 25 artikelen aan het eind van dat jaar was dat aantal gegroeid tot ongeveer 21.000 0,021 0,15 0,44 1,4 3,3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11