buitenland 19 Nederlanders weigeren Ivoorkust te verlaten Explosief gevonden in metro van Rome Krachtige zeebeving Japanse kust Turkse zender toont non-stop bruiloften Drieduizend euro voor huwelijk en kind Levenslang cel voor 'kruisboogkannibaal' Camera's die aanslag filmden moeten weg Tienduizenden terug naar Zuid-Sudan Vietnamese zeelui vermist na storm woensdag 22 december 2010 AMSTERDAM - In Ivoorkust zijn mo menteel nog 32 Nederlanders. Af gelopen week zijn achttien Neder landers vertrokken uit het door ge weld geplaagde land. Het ministe rie van Buitenlandse Zaken beves tigde dat gisteren. Het ministerie riep de vijftig Ne derlanders een week geleden op Ivoorkust te verlaten. De 32 Neder landers die er nog zijn, zijn gewor teld in het West-Afrikaanse land en hebben daar een partner of be drijf, zegt een woordvoerder van het ministerie, dat twee medewer kers naar de hoofdstad Abidjan heeft gestuurd. Zij hebben regelma tig contact met alle Nederlanders en informeren hen over de actuele situatie. De veiligheidssituatie in Ivoorkust is gespannen en uiterst fragiel na de presidentsverkiezingen van vo rige maand. Beide kandidaten ei sen de winst op en hebben zich zelf inmiddels tot president uitge roepen. Sinds eind november is een avondklok van kracht. Ook buitenlanders zouden een doelwit vormen. Gisteren werd bekend dat Nederland het marineschip Hr. Ms. Amsterdam naar Ivoorkust stuurt. Dat gebeurt op verzoek van de Franse regering in verband met de verslechterende veiligheidssitua tie. Het bevoorradingsschip kan zo nodig ook helpen bij de evacuatie van burgers. De ministers Hans Hillen (Defensie) en Uri Rosen thal (Buitenlandse Zaken) hebben dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. De Amsterdam was ei genlijk op weg terug van de kust van Somalië naar Nederland, na een missie om piraterij te bestrij den. De bemanning zou vlak voor kerst terugkeren in de thuishaven Den Helder, maar dat wordt nu pas in de tweede helft van januari, aldus de ministers. zie onze website:binnenland Beelden van de politieke crisis in Ivoorkust. TOKYO - Een krachtige zeebeving trum van de beving lag op 130 kilo- heeft gisteren het zuiden van Ja- meter voor de kust van het eiland pan opgeschrikt. De beving had Chichi. Er is vooralsnog geen mei een kracht van 7,4. Het epicen- ding van schade of slachtoffers. ROME - In een metro in Rome is gisteren een explosief aangetrof fen. Dat meldden verschillende Ita liaanse media. Het voorwerp, be staande uit draden, buizen en ex plosief poeder, zat in een bood schappentas en werd door een con ducteur onder een stoel gevonden toen de trein stilstond in Rebibbia, aan de rand van de Italiaanse hoofdstad. De explosievenopruimingsdienst onderzocht het explosief om te achterhalen of het hier ging om een poging tot een terreuraanslag in de dagen voor Kerstmis. Elders in Europa bestaan zorgen over eventuele terroristische aan slagen rond de feestdagen. Zo wer den in het Verenigd Koninkrijk twaalf terreurverdachten opgepakt die een grote aanslag wilden ple gen. Vermoedelijk wilden die in verschillende steden toeslaan bij historische bouwwerken en in openbare ruimtes. De Italiaanse explosievenoprui mingsdienst concludeerde uitein delijk dat 'het voorwerp niet kon exploderen', zei burgemeester Gianni Alemanno. Mogelijk staat de vondst in ver band met demonstranten die de af gelopen weken diverse malen in Rome, soms op gewelddadige wij ze, hebben geprotesteerd. Sommi ge demonstranten staken tijdens deze protestacties vuurwerk af. Een nieuwe demonstratie staat ge pland voor vandaag. 7 #M -t - «3 MS - ÉMM i wmmmmmmEssssmmw&smmmszmssss® KEULEN De Duits-Turkse tv-zender Dügün TV heeft geen Linda de Mol met Traumhochzeit, maar de zender biedt wel 24 uur per dag beelden van bruiloften. De bruidsparen be talen de zender 350 euro om hun ei gen huwelijksvideo te vertonen. De zender beweert een succes te zijn. „Tot zo'n vijfduizend mensen kijken naar een bruiloft, ook als het van vreemden is. Dat interes seert Turken gewoon", zegt be drijfsleider Güler Balaban. BELGRADO De Servische stad Jagodina betaalt een bruidspaar, van wie één van de partners ten minste 38 jaar oud is, een eenmalig bedrag van 3000 eu ro. Het paar moet in elk geval vijf jaar bij elkaar blijven en in die tijd minstens één kind krijgen. Het ge meentebestuur hoopt het aantal ge boorten in de stad op deze manier wat op te vijzelen. Alleen wie voor de eerste keer in het huwelijksboot je stapt, heeft recht op het geld. LONDEN Een Brit die zichzelf de 'kruisboog- kannibaal' noemde, is gisteren in Leeds veroordeeld tot levenslang. De man bekende dat hij drie prosti tuees op gruwelijke wijze heeft ver moord. Een bewakingscamera be trapte de man toen hij een dode vrouw aan haar been voortsleepte. Hij had de pijl van een kruisboog in haar hoofd geschoten. Thuis in zijn badkuip had hij haar in stukjes gezaagd en deels opgegeten. STOCKHOLM Een Zweedse winkelier die de poli tie videobeelden heeft gegeven van de zelfmoordaanslag in een winkel straat in Stockholm moet zijn be wakingscamera's weghalen. De man zou geen vergunning hebben voor de apparatuur. De politie was volgens de winkelier blij met de beelden, maar de gemeente zet des ondanks door en eist dat de man de camera's weghaalt. Mensen die de beelden in de media hadden ge zien, klaagden bij de gemeente. KHARTOUM Zo'n 55.000 gevluchte Zuid-Sudane- zen zijn de afgelopen weken van uit het noorden van het land terug gekeerd naar Zuid-Sudan om te stemmen in een referendum. Zuid- Sudanezen bepalen op 9 januari of ze bij het noorden willen blijven horen of een onafhankelijk land worden. Het referendum is onder deel van een vredesakkoord tussen het overwegend islamitische noor den en christelijke zuiden. HANOI Door een storm op de Zuid-Chine- se Zee voor Vietnam zijn 22 vissers boten en een vrachtschip vergaan. Vijf opvarenden zijn om het leven gekomen en 51 worden vermist. De Vietnamese rampendienst heeft dit gisteren bekendgemaakt. Drie opvarenden van het vrachtschip en 155 vissers konden worden gered. Naar 23 bemanningsleden van het vrachtschip en 28 vissers wordt nog gezocht. kpa.com/ipKorie kpn Busiaess Ceater 0800 0105 TMand©2010 Apple IncAllrightsreservecL stroomd werd door giftig rood slib. Tien mensen kwamen daarbij om het leven en honderden mensen raakten gewond. foto Bela Szandelszky/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9