io I kerstcircus Komt allen tezamen Eerst een show op de rug van Buba, Rond de kerstdagen stromen de circustenten vol. Maar het leidt wel tot minder bezoekers in de rest van het jaar. En dan is er ook nog de concurrentie van Duitse collega's die de grens over komen. woensdag 22 december 2010 'W door Niek Opten foto's Mariska Hofman Van Leeuwarden tot Heerlen en van Vlis- singen tot Ensche de. Je telt als (mid delgrote stad niet meer mee als je rond de kerstdagen geen circus bin nen de grenzen hebt. In ruim der tig plaatsen slaan circussen de ten ten op of bouwen ze een piste in de plaatselijke evenementenhal. Daarnaast zijn er nog enkele die langs theaters reizen, met en zon der dieren. „Nergens in Europa is het feno meen kerstcircus zo sterk ontwik keld als in Nederland. Het is een leuke tijd, ik verheug me daar el kaar keer op", zegt voorzitter Adri Lammers van de Vereniging Ne derlandse Circus Ondernemingen (VNCO). Het succes wordt veroor zaakt door de bijzondere sfeer die er heerst, dankzij de aankleding en de speciale muziek. Vaak zijn speciale acts ingehuurd. Maar de tenten lopen ook vol omdat er in deze periode weinig concurreren de activiteiten zijn, in tegenstelling tot de zomermaanden. Eindhoven en Rotterdam zijn ooit begonnen met een wintercircus. Twintig jaar geleden besloot Cir cus Herman Renz speciale voor stellingen in de laatste weken van het jaar te geven. „Het was een enorm succes", blikt huidig direc teur Robert Ronday terug. „Dat heeft anderen op ideeën ge bracht." Hij schat dat de circuson dernemers in december een kwart van de jaaromzet binnenhalen. Hoe mooi ook, de kerstedities gaan wel ten koste van de regulie re voorstellingen. Wie in decem ber rond de piste heeft gezeten, zal dat in februari of maart niet zo snel doen. Dat geldt zeker in eco nomisch moeilijke tijden. Het voorjaar is daardoor volgens Ron day een heel slappe periode gewor den. „We hebben al een pauze in gelast in de zomer, in juni treden we niet meer op. Dan hebben we veel te veel last van het mooie weer en grote sportevenementen als de Tour de France. Misschien Vader Lutz komt uit een circusfami lie. Zijn vader dresseerde al op jonge leeftijd leeuwen. Lutz zijn grote vriend is olifant Buba. Moeder Monika kan het goed vin den met tal van dieren. Ze dres seert niet alleen paarden maar ook geiten, var kens en ganzen. Een maand lang draait de familie Freiwald een kerst circus. Ze treden het hele jaar al voornamelijk op in Nederland. „Iedereen pro beert te overleven." Vanmiddag zal hij schitte ren met olifant Buba, zijn grote vriend van 34 jaar. Maar nu probeert Lutz Freiwald eerst een haperend toilet in de wc-wagen te verhel pen. Het circusleven bestaat niet louter uit glitter en glamour. Lutz, zijn vrouw Monika en hun volwassen kinderen Natascha en JefFry hebben deze maand de ten ten opgezet op de witte vlakte van het GofFertpark. 'Kerstcircus Nij megen' staat op de reclameborden. „Jullie kennen dat hier niet zo, hè?", vraagt dochter Natascha, die niet alleen de caissière bijstaat, maar ook de rol van spreekstal- meester voor haar rekening neemt en samen met haar broer de afslui tende kamelenshow voor haar re kening neemt. „Maar in Duitsland is het traditie om in de weken voor kerst al in de goede stem ming te komen." Met een kerstcircus bijvoorbeeld. De voortent ademt de sfeer van een kerstmarkt uit. De warmte in de hoofd tent en de geur van zaag sel en dieren doet denken aan de kerststal. Versierde kerstbomen en kerstliedjes doen de rest. „En we brengen een programma dat an-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10