6l Ov-chipkaart kraken is steeds eenvoudiger OPENBAAR VERVOER g£& Dat skimmers het voorzien hebben op pinpassen is inmiddels euro gafeen kaarter uit wel bekend. Maar ook de ov-chipkaart loopt gevaar, nu het °m 26 ov-chipkaarten te kraken ervan steeds simpeler wordt. Chipknip was ook zo lek als een mandje dinsdag 21 december 2010 L kunnen vervalsen. Dat de ov-chipkaart te kra ken is, was al bekend. Maar nog even en ook de gemid delde computergebruiker kan de actie uitvoeren. Ma nipulatie van de inhoud wordt een peulenschil. door Herman Stil Een appeltaart. Dat is de be loning voor degene die het nog makkelijker maakt om de OV-chip- kaart te kraken. Met de groeten van computerblad PC Active. 'Goe de hacks kunnen wij prima waar deren', schrijft het maandblad in het onlangs verschenen december nummer. Maar ook zonder die aanmoedi ging wordt het binnenkort heel makkelijk om de opvolger van de strippenkaart stiekem uit te lezen. Lag het kraken tot nog toe niet bin nen het bereik van de doorsnee computeraar, nu blijkt dat de soft ware 'gebruiksvriendelijk' is gewor den. Ook wordt gewerkt aan een Win- dowsversie waarmee alle handelin gen via een simpel scherm ook door digibeten zijn uit te voeren. Inmiddels hebben honderdduizen den Nederlanders de ov-chipkaart in hun bezit. In 2008, nog voor de kaart bij de eerste reiziger in de binnenzak zat, werd de beveiliging al gekraakt door Nijmeegse studenten. De op hef was aanvankelijk groot, maar werd gesust door het bedrijf ach ter de kaart, NS-dochter Translink Systems en het toenmalige minis terie van Verkeer. De kaart zou al- De chip geeft zijn gegevens al prijs vanaf een afstand van 10 tot 40 centimeter leen te kraken zijn in laboratoria. Niets is minder waar, bleek deze maand. In Utrecht werd tien da gen geleden een dertigjarige Leide- naar veroordeeld vanwege compu tervredebreuk; hij had 26 ov-chip- kaarten vervalst door op lege 'ano nieme kaarten' in totaal 115 euro reistegoed te storten. Volgens de kaartkraker, die zich zelf tijdens de rechtszaak om schreef als een 'nerd met voorlief de voor cryptologie', kostte de he le operatie hem niet meer dan der tig euro aan apparatuur en een middagje werk. Tijdens de rechts zaak meldde de officier van justi tie 'dat het wel goed zat' met de be veiliging van de ov-chipkaart. Maar dat is dus niet waar. In theorie kunnen ov-chipkaart- skimmers hun slag slaan door met draagbare lezers kaarten uit te le zen, zonder dat de bezitter van de kaart iets merkt. De chip geeft zijn gegevens al prijs vanaf een afstand van tien tot veertig centimeter. Daartegen is geen bescherming mogelijk: de kaart activeert zich zelf als er een lezer in de buurt is. De kaart geeft vervolgens al zijn ge heimen prijs: reisgedrag, persoons gegevens en saldo. Het hele proces vergt per kaart twee seconden. Het uitlezen van de ov-chipkaart is maar één stap verwijderd van het manipuleren van de informa tie die op de kaart staat - zoals het ingeven van het saldo. Alhoewel PC Active over die ken nis beschikt, staat het aanpassen van gegevens en saldo niet beschre ven in het nieuwste nummer, om dat dat strafbaar is. Een skimmer kan na het uitlezen de kaart - plus het saldo daarop - kopiëren en met die kopie reizen. De potentiële schade die dat ople- UTRECHT - Juridisch gezien lijkt na de Utrechtse uitspraak, over een dertigjarige man die de ov-kaart had gehackt, duidelijk wie verant woordelijk is voor het kraken van de ov-chipkaart: niet het bedrijf dat de kaart heeft voorzien van een slechte beveiliging, maar degene die daarvan misbruik maakt. Die maakt zich schuldig aan computer vredebreuk, omdat de chips en kaarten eigendom zijn Translink. Die gedachte is niet onlogisch: een inbreker kan zichzelf ook niet vrij pleiten met het argument dat alle deuren open stonden. Maar de mo rele verantwoordelijkheid van die slechte beveiliging valt toch moei lijk te leggen bij crypto-nerds. Als Nederlandse banken zouden toestaan dat pinpas en chipknip voor dertig euro (het bedrag dat de veroordeelde hacker had uitgege ven om kopieën van de kaart te ma ken) te kraken zijn, zou dat op zich al ernstig wantrouwen bij het pu bliek creëren. Dat gebeurde ook in 1997, toen bleek dat de informatie op de chip knip net zo gemakkelijk te achter halen was als die op de ov-chip- kaart nu. Het leverde de banken een reprimande op van wat nu Col lege Bescherming Persoonsgege ven (CBP) heet. De banken beperk ten vervolgens de hoeveelheid in formatie op de kaarten. Het CBP heeft zich nooit gebogen over het feit dat persoons- en reis- gegevens op de ov-kaart zo gemak kelijk zijn te achterhalen en wil niet zeggen of het van plan is dat ooit te doen. Ook de chipkaartcom missie die minister Schultz (Infra structuur) instelde, heeft beveili ging niet op zijn lijstje staan. vert voor gebruikers, zal alleen maar toenemen als de ov-chip kaart straks ook moet worden ge bruikt voor alle treinreizen. Er moet dan toch een saldo op staan van enkele tientjes. En zo'n skim mer slaat pas echt een slag als hij een kaart kopieert waarvan de ge bruiker het saldo automatisch laat opwaarderen. Het grootste risico dat een kaartko- pieerder daarbij loopt, is dat het Translink Systems opvalt dat er twee dezelfde kaarten in omloop zijn - waarna beide worden geblok keerd. Translink zei vorig jaar een duplicaat binnen een dag op te sporen, maar Radio Rijnmond wist dat te logenstraffen door een hele week met een gekopieerde kaart te reizen. zie onze website:binnenland cjfap Gratis reizen en toch wordt geld van ov-chip afgeschreven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6