281 sport De zoektocht naar Nouri Seizoen afgelopen voor Reis KUSTMARATHON Wie is de winnaar van de achtste editie? Cruijff selecteert spelers Barcelona Donderdag NK op natuurijs Belterwiede Van Hanegem wil Feyenoord helpen Debuut tourwinnaar Pereiro op voetbalveld Alexander van Keulen langer bij SSV'65 dinsdag 21 december 2010 Jonathan Reis EINDHOVEN - Voor Jonathan Reis is het seizoen al voorbij. De blessure die hij zondag in de wedstrijd te gen Roda JC opliep, blijkt dermate ernstig dat de Braziliaanse spits van PSV een lange revalidatieperio- de wacht. De voorste kruisband, de achterste kruisband en de binnenste knie band zijn gescheurd. Zo luidde dia gnose die clubarts Tjaarda Weber gisteren stelde. Een MRI-scan wees dat uit. „Dit is ernstig letsel", wond Weber er geen doekjes om. „Positief is wel dat het kraakbeen relatief onbeschadigd is." Weber zette zondag op het veld de knie van Reis'al terug in de kom. De spits schreeuwde het uit van de pijn na een botsing met Ro- da-keeper Tyton. De knie van Reis was daarbij dubbel geklapt. Na een kwartier was de wedstrijd voor de 21-jarige aanvaller voorbij. En naar nu blijkt dus ook het seizoen. „Reis moet geopereerd worden na een rustperiode van veertien da gen in het gips. Daarna volgt een lange revalidatie met veel hobbels op de weg", voorziet Weber. Hij heeft met collega-specialisten een behandelplan opgesteld dat ingaat na terugkomst van Reis uit Brazi lië. De voetballer brengt de kerstda gen - zoals gepland - door bij zijn familie. Weber kon niet aangeven hoe lang het herstel precies gaat duren. Coach Fred Rutten van PSV noemde de zware blessure van Reis vooral een grote teleur stelling voor de speler zelf „Na al les wat hij heeft meegemaakt, is het heel erg dat hij nu dit weer voor de kiezen krijgt. Jonathan maakte juist zo'n goede ontwikke ling door." Het is een jaar van ui tersten voor Reis. In januari werd hij door PSV ontslagen vanwege cocaïnegebruik. De Eindhovense club nam hem in de zomer weer in genade aan. Reis kreeg eén nieuw, eenjarig contract. Sportief ging het goed met Reis, die zich ontpopte tot eerste spits. Hij kwam dit seizoen in elf van de ne gentien competitiewedstrijden in actie. Daarin scoorde hij acht keer. BARCELONA Bondscoach lohan Cruijff heeft gis teren zeven spelers van FC Barcelo na opgenomen in zijn selectie voor het Catalaanse voetbalelftal. De ploeg van de Spaanse provincie speelt op 28 december een oefen wedstrijd tegen Honduras. Alleen Xavi ontbreekt, omdat hij geen risico wil nemen met zijn achillespeesblessure. Wie is Noureddine Athamna? Twee maanden na de zege van de Algerijn in de Kustmarathon brandt die vraag nog op vele lip pen. De PZC ging op zoek naar de mysterieuze Afrikaan, maar stuitte op een boze atletenmake- laar. De manier waarop in Zee land is gereageerd op de zege van Athamna heeft waarschijn lijk kwaad bloed gezet. „Jij mag Noureddine niet spreken. Mijn atleten zullen nooit meer naar Zeeland komen en je mag me nooit meer bellen." Over alle winnaars van de Zeeuwse Kustma rat h o n heeft een verhaal in de PZC gestaan. Maar niet over Noureddine Atham na, de atleet die op zaterdag 2 okto ber als een duveltje uit een doosje de achtste editie op zijn naam schreef. „Van hem wil ik meer weten", sprak sportcollega Roeland van Vliet enkele weken terug. Hij zette de titel 'Wie is Noureddine Atham na?' op de lijst van Winterserie-ar- tikelen. Zijn collega's vonden het een prachtig idee. Dit kan een mooi verhaal worden, vonden ze. Als we naar Algerije moeten om hem te spreken, moeten we niet meteen roepen dat dat niet kan. Omdat we met Athamna alleen in het Frans kunnen communiceren en ik die taal enigszins meester ben, mag ik naar hem op zoek. Had ik het maar nooit gedaan. Wat we van hem weten, is dat hij uit de stal komt van Rachid ben Meziane, de Marokkaanse atleet die begin jaren negentig in Zierik- zee opdook, daar vele jaren woon de en later atletenmakelaar en race directeur van verschillende mara thons werd. Aanvankelijk waren Ben Meziane en zijn vriend Archie Staal uit Nieuw-Haamstede van plan drie Marokkanen aan de start te breng en van de Kustmarathon. Een van hen was Abdelkader el Mouaziz. Hij won in 1999 en 2001 de mara thon van Londen en in 2000 de marathon van New York. Hun deelname zou de start zijn voor een uitwisselingsproject van Europese en Afrikaanse atleten, ge goten in een organisatie met de naam 2cras: two continent run ning athlete support. Het kwam niet van de grond, omdat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken de Marokkanen geen visum wilde geven. „Ze hadden zich vier maan den voorbereid. Daar was ik goed ziek van", vertelt Archie Staal. Als dat minder dan een week voor de start definitief wordt, komt Atham na in beeld. Hij is een week eerder in Utrecht achtste geworden in de Singelloop (10 kilometer) en gaat de Marokkanen vervangen. Het wordt Athamna's eerste marathon en omdat die zo onverwacht komt, heeft hij er niet voor ge traind. Staal neemt het startbewijs van een bekende over en meldt op woensdag bij het bedrijf dat de tij den vastlegt (Racetimer) dat een andere naam bij het startnummer hoort. Voor de organisatie blijft die wis sel langer onbekend. Pas de avond voor de start hoort organisator Lein Lievense via racetimer van de komst van een Algerijnse atleet. De favorieten komen het pas enke le minuten voor de start te weten. Hoewel Staal niets onreglemen tairs heeft gedaan, zet dat kwaad bloed. Het experiment wordt een groot succes, ook tot verbazing van Ben Meziane en Staal. Athamna wint niet alleen, hij verpulvert ook het parkoersrecord met acht minuten: 2.33.52. Op google kom ik te weten dat Athamna op 25 mei 1984 gebo ren is in El-Oualdja-Khenchela, een plaats tegen de Tunesische grens, honderden kilometers ver wijderd van hoofdstad Algiers. Desondanks zoek ik toch maar even naar de goedkoopste vlieg tickets Brussel-Algiers w. De prijs valt mee: 302 euro, via Frankfurt met Lufthansa. Athamna is met 28.08 Algerijns recordhouder op de 10 kilometer op de weg. Hij liep het record op .10 juli 2007 in Utrecht. Het is een scherpe tijd, minder dan anderhalve minuut langzamer dan het wereldrecord (26.44) die de Keniaan Leonard Komon september dit jaar in de zelfde wedstrijd liep. Google leert ook dat Athamna regelmatig in Ne derland loopt. Vooral in 2008 zijn veel uitslagen terug te vinden. John Guequièrre, een goede vriend van Rachid ben Meziane, geeft mij zijn telefoonnummers. Ben Mezianes vrouw meldt dat Ra chid in Marokko is en nog niet weet wanneer hij terugkomt. Archie Staal is wel thuis en kan wat zeggen over Athamna. Hij vertelt dat de Algerijn een paar dagen voor de Kustmarathon naar Nieuw-Haam- stede komt. Samen verkennen ze het parkoers. Het eerste stuk lo pend en op de fiets, daarna pak ken ze de auto. Staal bezweert Athamna dat hij op dit parkoers goed moet eten en drinken. Het is zwaar, er zijn eer der verschillende goede lopers op Lein Lievense begroet Noureddine Athamna in de Langstraat van Zoutelande. kapot gegaan. De Algerijn is niet onder de indruk. Staal: „Die jon gen loopt altijd in de bergen. Voor hem was dit traject niet moeilijk." De Schouwenaar is wél onder de indruk, van de instelling van de at leet. „Hij leeft voor zijn sport, is puur gericht op lopen. Zulke atle- WANNEPERVEEN Het Nederlands schaatskampioen schap marathon op natuurijs wordt donderdag in Wanneper- veen gehouden. Het evenement vindt plaats op het Overijsselse meer de Belterwiede. Dat heeft voorzitter Jans Bijker van de orga niserende ijsclub bekendgemaakt. De vrouwen rijden 70 kilometer en de mannen 100. ROTTERDAM Willem van Hanegem heeft giste ren Feyenoord zijn hulp aangebo den. De oud-voetballer wil de Rot terdamse voetbalclub van advies voorzien, zo schrijft hij in zijn co lumn in AD Sportwereld. „Als ze mij vragen of ik wil helpen, doe ik het gelijk", aldus Van Hanegem, die hoopt dat meer oud-spelers daar toe bereid zijn. ten vind je bij ons niet. Ze zijn he lemaal gefocust, hebben het omge keerde van wat wij joie de vivre noemen." Desondanks is Atham na geen topper. Hij zal dat ook nooit worden. De kloof met de we reldtop is te groot. Vrijdagavond gaat de Algerijn niet supervroeg naar bed. „Ik lag er eer der in dan hij", vertelt Archie Staal, die een dag later dertigste zou worden in 3.12.11. Op de dag LA CORUANA De Spaanse wielrenner Oscar Perei ro, winnaar van de Tour de France in 2006, heeft zijn debuut gemaakt op het voetbalveld. Pereiro staat sinds vorige week onder contract bij de Spaanse derdedivisieclub Coruxo FC. Zondag maakte hij zijn debuut in het tweede elftal van de club. De Spanjaard kwam in de 66e minuut in het veld. van de wedstrijd is Athamna de rust zelve. „Hij was heel zelfverze kerd, had een houding van Taat ie dereen maar komen. Ik weet wat ik kan en doe gewoon mijn ding.' Volgens mij is dat de perfecte sporthouding", vindt Staal. Na de finish treft de inwoner van Nieuw-Haamstede een opmerke lijk fitte en zeer tevreden winnaar. Hij heeft in zichzelf een marathon loper ontdekt. Tegen Staal heeft hij het al over de Spelen van 2014 en praat over tijdén van 2.12 a 2.13. De dagen daarna rust hij uit bij Staal. „Een rustige, vriendelijke jongen", vindt hij hem. „Een beet je in zichzelf gekeerd. Dat zie je va ker bij toplopers." Een paar dagen later reist Atham na naar Marokko. Daar loopt hij een week na de Kustmarathon een wedstrijd over 10 kilometer. De marathon lijkt hem nog in de be nen te zitten want zijn tijd is niet super: 29.56. Ondertussen meldt de site www.running.ma dat Athamna de Marathon de Zelande heeft gewonnen. 'Een zandmara- GOES Trainer Alexander van Keulen heeft zijn contract bij voetbalver eniging SSV65 met een" jaar ver lengd. De oefenmeester, in het be zit van het TCi-diploma, is aan zijn tweede seizoen bezig bij de zater dag-tweedeklasser uit Goes. Hij heeft in zijn contract laten opne men dat hij bij interesse van een top- of hoofdklasser weg kan. woterhednii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56