over Noord-Beveland xen and25 'De diversiteit is enorm, ook als getij terugkeert' tilroeoptiek dagjes wandelen of weekeindjes wandelen Ifi Cudo Rijk (19) uit Vogelwaarde beste technicus Nieuwe oogst Spaanse Sinaasappels en Mandarijnen op smaak geselecteerd, Pasjes geskimd Arno van Wijk speelt Bach in Grote Kerk dinsdag 21 december 2010 en ondernemers die als 'veelple gers op wandelgebied' bekend staan. Het eiland is het een beetje zat om altijd maar gepas seerd te worden. Lange-af- standswandelaars zien vaak niet veel meer van Noord-Beveland dan de Deltaweg en de Zandkreek- dam of de windmolens en de ro tonde bij Roompot. De bevolking van 7.300 zielen van Noord-Beve land vertienvoudigt zowat in de zo mer, maar het gros van al die extra mensen gebruikt het eiland enkel als uitvalsbasis. Hun vakantiegeld besteden ze buiten het eiland. Dat kan anders, vindt de gemeente. Ze ker nu de oversteek van de ruggen graat van het eiland, de Oost-West- weg, met een onderdoorgang veili ger wordt voor fietsers, wande- BERGEN OP ZOOM - Voor vakman Gudo Rijk (19) uit Vogelwaarde is 2010 een bijzonder jaar geworden. Werd hij eerder al Nederlands kampioen sanitair techniek, ook op het Europees kampioenschap voor vaklieden Euroskills eindigde Rijk bij de besten. Daar won hij als lid van het Nederlands team een bronzen medaille in zijn vak gebied. „Een prestatie van for maat", zegt directeur Piet Puijen- broek van het Opleidingsbedrijf In stallatie Werk in Bergen op Zoom, waar Rijk zijn opleiding volgt. Ook daar werd de jonge technicus gehuldigd. Rijk kreeg een diploma voor uitmuntend vakmanschap. laars en ruiters is het tijd om de toerist van de waterboorden naar de landerijen te lokken met arran gementen voor dagwandelingen en wandelweekeinden. Er zijn ongeveer 25 wandelroutes op het moment: lange afstandspa den, gps-wandelroutes, 'schatkist- route', natuurpaden en vier 'dorps ommetjes'. De routes zijn in be heer bij Zeeuws Landschap, ge meente, waterschap, Staatsbosbe heer en Stichting Akkerleven. In totaal hebben die tussen de 125 en 150 kilometer wandelpad op het ei land, maar zonder enige samen hang en lang niet alle kilometers zijn even interessant. Er zitten onveilige stukken in. Veel routes ontberen voorzieningen voor mens en dier. Veel reclame richting de toerist wordt er ook niet voor gemaakt, concludeert de werkgroep in het projectplan. Bovendien beperken de wervende boodschappen zich tot de zomer. Per 2012 moet de toerist kun nen kiezen uit zes extra dorpsommetjes die de wan delaars naar de pleisterplaatsen in de dorpen lokken. Het eiland kan dan van noordkust tot zuidoever veilig wandelend dwars overgesto ken worden. De nieuwe onder doorgang van de Oost-Westweg kan een mooier aanzien krijgen met een waterpartij. Ook op het wensenlijstje staat een natuurlijke verbinding van het Bokkegat met de Oosterschelde. De twee dragers van het netwerk zijn het Oosterscheldepad en het Deltapad. Die twee routes vormen meteen de verbinding met andere wandelgebieden. Het wandelnet werk sluit zo veel mogelijk bijzon derheden in het landschap in, zo als de haventjes, de inlagen en bunkers. De lussen van het netwerk zullen in het westen van het eiland fijn maziger zijn dan in het oosten, staat in het projectplan. De Noord zeekant van het eiland is toch al drukbeklant en het oosten heeft nog weinig wandelpaden. De routes voeren over mooie dij ken en over landbouwgrond; daar toe moet de gemeente contracten afsluiten met boeren die wande laars de doortocht over hun grond toestaan. DE GOEDKOOPSTE VAN ZEELAND DEZE WEEK: Kogelspruiten 1 kg1,00 Lime's 10 stuks €1,00 Gieser Wildeman Galia meloen per stuk 1,00 stoofperen 1 kg €1,00 Granaatappelen 2 stuks .x, 1,00 U VINDT ONS OP DE WEEKMARKT: GOES Dinsdag 07.30 - 16.00 KAPELLE Dinsdag 07.30- 12.00 MIDDELBURG Donderdag 07.30-16.30 VLISSINGEN Vrijdag 07.30 16.30 Tevens kunt u dagelijks terecht in onze winkel in Kapelle (naast de Aldi) MIDDELBURG - De politie in Middel burg heeft gisteren twee meldin gen binnengekregen van het 'skim- men' van betaalpasjes. Bij het skimmen worden illegaal de gege vens van een betaalpas of credit kaart gekopieerd. Volgens de poli tie kwamen de meldingen binnen van de Marskramer- en de Wibra- vestiging in Middelburg. WWw.HUTJENSEDELSMEDERIJ.COM door Joeri Wisse De werkboten van boswach ter William van der Hulle en zijn collega's liggen sinds kort afgemeerd aan een gloednieuwe steiger. Eentje die drijft op het water, dat nu nog zo goed als stilstaat. „Maar als het ge tij terugkomt, zijn wij al voorbe reid." Het Grevelingenmeer. Van der Hul le kent de eilanden en de slikken aan de oevers op z'n duimpje. Over de honderden hectares na tuur, variërend van dicht bos tot zilte natuur waarin zeldzame plan ten en bijzondere vogels voorko men, kan hij uren praten. Bijvoor beeld tijdens de excursies die hij in de zomermaanden leidt. Bijzon der is dat het grootste deel van de gebieden toegankelijk is, zonder dat de natuur daar onder lijdt. „Je moet een boot hebben om op de meeste plekken te kunnen komen. Daarnaast zijn een heleboel gebie den natuurlijk begrensd, bijvoor beeld door hele dichte begroeiing of omdat het water te ondiep is om er te komen." De natuurlijke diversiteit van het GOES - Arno van Wijk geeft zater dag januari een nieuwjaarscon cert in de Grote of Maria Magdale- nakerk Kerk in Goes. De organist speelt op het Marcussen-orgel werk van Bach. Van Wijk studeer de aan het Utrechts Conservato rium en het Nederlands Instituut voor Kerkmuziek in Utrecht. Sinds november vorig jaar is hij can tor-organist van de Grote Kerk in Goes. Aanvang om 16.00 uur. gebied is groot. Alle eilanden, voor malige zandplaten, hebben een an der karakter. „Platen die dichtbij de Noordzee lagen, bestonden uit grover zand dan de zandplaten ver derop in de zeearm. Dat kun je nu nog merken aan de begroeiing." De doorlaat in de Brouwersdam houdt het meer zout. „Standaard is het peil -20 centimeter onder NAP, maar wij hebben afspraken gemaakt met Rijkswaterstaat om het peil af en toe aan te passen. In de winter staat het soms op -13, zo dat alle vogeleilandjes overspoeld worden met zout water. Zo voor komen we dat er plantjes groeien en houden we ze kaal." In het voorjaar wordt het peil juist iets verlaagd, soms tot -27 NAP. „Daar mee geven we vogels de mogelijk heid om rustig te broeden." Als het kabinet volgend jaar be sluit tot terugkeer van een beperkt getij, verliest Staatsbosbeheer een mogelijkheid om het peil te rege len. Maar de waterkwaliteit zal in verbeteren, wat ten goede komt aan het onderwaterleven. Van der Hulle verwacht dat alle soorten na tuur die nu voorkomen, ook na zo'n ingreep zullen blijven. brilmod&& contactlenzen WIJ ZIJN GESLOTEN VAN 17 DECEMBER T/M 1 JANUARI 2011 namens alle medewerkers prettige feestdagen Colijnsplaat WISSENKERKE GEERSDIJK infografiek Rolant Quist - Boswachter William van der Hulle kent de natuur in en om de Grevelingen op z'n duimpje. foto Dirk-Jan Gjeltema walstraat 81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl www.burobril.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53