Brede school Philippine is geworteld 24 (zeeland Buitenschoolse activiteit sterk punt brede school Huisvuilinzameling Hulst hapert door de gladheid FLEXIBEL Basisschool de Stelle, kinderopvang Juultje, peuterspeelzaal De Boefjes, de bibliotheek en de vereniging tot i Gudo Rijk (19) uit Vogelwaarde beste technicus dinsdag 21 december 2010 {253as£2SH assess mmmmamm. passus s "r- tsmx mmsm a door Frank van Cooten De brede school in Philippine is na ze ven jaar verankerd in de samenleving van het mosseldorp. „De grote kracht is dat we allemaal bij elkaar zitten. Hierdoor zijn we heel flexibel", zegt Helena de Cooker, secretaris van de brede school. In plaatsen als Biervliet, Oostburg en Breskens wordt al jaren gespro ken over de komst van brede scho len. „Mensen vergeten wel eens dat Philippine al vanaf 2003 een brede school heeft. De eerste in Zeeuws-Vlaanderen", aldus De Cooker. Het is 2002. De openbare basis school De Stelle zit verlegen om uitbreiding. De bibliotheek is ge huisvest in het oude gebouw De Meerpaal en wil wat anders. Dat geldt ook voor de peuterspeelzaal. De rijksoverheid pleit al vanaf 1998 voor brede scholen als geza menlijke opvangplek voor kinde ren van zeven tot zeven, maar ook als een centrale ontmoetingsplek voor dorpelingen of wijkbewo ners. De regering vindt het zonde dat schoolgebouwen buiten de regulie re schooltijden leeg staan. „De discussie over de komst van een brede school in Philippine be gon vrij snel en we waren er eigen- lijk vrij snel uit", herinnert De Cooker zich nog. Het gebouw van De Stelle kreeg een forse aanbouw. De opening was in 2003 een feit. De brede school biedt onderdak aan basisschool De Stelle, kinder opvang Juultje, peuterspeelzaal De gewerkt met betrekking tot de ge zamenlijke activiteiten. Zo vinden bijvoorbeeld kerstvieringen over en weer in beide gebouwen plaats om de verbondenheid aan te to nen. Grootste voordeel is de opvang van kinderen van zeven uur 's mor gens tot 18.00 uur 's avonds of op verzoek van 06.30 tot 19.00 uur. En Sylvia Sol, groepsleidster van Juultje en voorzitter van de brede schoolcommissie, kan met 'kinde- 'De grote kracht is dat we zeer flexibel kunnen werken.' Helena de Cooker, secretaris brede school Philippine Boefjes, de bibliotheek en de vere niging tot behoud van historisch Philippine. Deze vereniging ge bruikt alleen maar ruimte maar wordt ook wel eens gevraagd ge schiedenislessen te verrijken. In de hal van het gebouw hangt een groot schilderij van het mossel dorp, waarop te zien is het vroeger was. De katholieke basisschool De Werf is weliswaar fysiek niet aan wezig in de brede school maar doet wel mee aan alle activiteiten. Er is volgens Helena de Cooker vanaf het begin altijd goed samen ren' tijdens de openingstijden van de bibliotheek even naar de bieb lopen om een boekje uit te zoeken of gezamenlijk te lezen. De kinde ren hoeven het schoolgebouw niet uit. „Ouders kunnen hun kinderen al om 07.00 uur of op verzoek om 06.30 uur al brengen bij de buiten schoolse opvang. De kinderopvang is 51 weken open. De ouders moe ten hun roosters wel veertien da gen van tevoren bij ons inleveren. Dan weten we hoeveel kinderen we per dag kunnen verwachten", zegt Sylvia Sol. De leerlingen van De Stelle die aan de buitenschoolse opvang meedoen, worden keurig naar het klaslokaal gebracht en gaan na schooltijd weer naar de buiten schoolse opvang als de ouders nog niet thuis zijn. Een groep van zestien vrijwil ligers, louter vrouwen, helpt mee met de activiteiten. „Het zijn wel allemaal vrouwelijke vrijwilligers maar hun mannen zijn dat uiteindelijk zelf ook. Want die helpen ook mee", aldus Sylvia Sol. De gemeenteraad van Sluis wor stelt met de vraag wat de gevolgen zijn voor een brede school als de prognoses van minder leerlingen op termijn uitkomen. Het spook beeld van lege lokalen doemt op. Op dat soort momenten moet je creatief en inventief zijn, bena drukt Helena de Cooker. „Toen basisschool De Stelle min der leerlingen kreeg, werd een in ternationale school gestart in een leegkomend lokaal. Daar zitten weliswaar nog maar twee leerlin gen op, maar dat moet uiteraard nog groeien. Onze brede school is in ieder geval diep geworteld in ons dorp." De kinderopvang van de brede school Philippine is 51 weken per jaar opend. Kinderen kunnen er dagelijks van 07.00 tot 18.00 uur terecht. ge- philippine - De inwoners van Phi lippine moesten in het begin wel even wennen aan de term brede school. „Veel mensen dachten dat het al leen was bedoeld voor ouders die hun kinderen naar de brede school laten gaan. Dat is niet zo. We bieden nu ook steeds meer ac tiviteiten aan voor mensen die hun kinderen niet op school heb ben zitten", zegt Sylvia Sol, voor zitter van de brede schoolcommis sie. „Dat doen we uiteraard wel in goed overleg want we willen de verenigingen natuurlijk niet in de wielen rijden." Zo is er een laagdrempelige compu tercursus gegeven. De meeste bui tenschoolse activiteiten hebben echter wel betrekking op de kinde ren van de school. Dat gebeurt ove rigens wel eens in samenwerking met andere verenigingen. Zo hield de volleybalvereniging in samen werking met" de school op 1 decem ber een 'pietenvolleybalmiddag', bedoeld om kinderen op een speel se manier in aanraking te laten ko men met volleybal. Verder was er bijvoorbeeld een di gitale fotocursus voor de leerlin gen van groep 8. Een tentoonstel ling van het resultaat is te zien in de bibliotheek. En voor alle kinde ren van Philippine was op 14 de cember in gemeenschapsruimte De Kaaie toneel van muziek- en verteltheater Donderelf uit Breda. Ook tijdens de kerstperiode houdt de instelling diverse activiteiten zo als het versieren van de brede school kerstwensboom. Boven dien was de school vertegenwoor digd op aan de kerstmarkt in het dorp op 17 december. ifj 4 éi£tf door Harold de Puysseleijr HULST - Door de slechte weersom standigheden hapert de huisvuilin zameling in de gemeente Hulst. Door de hevige sneeuwval van de afgelopen dagen zijn sommige stra ten en wegen niet of heel lastig te berijden. Gisteren slaagde de inzameldienst er niet in alle groene containers te legen. Dat is vandaag waarschijn lijk ook het geval. Waar dat het ge val is, mogen mensen volgende week zowel de grijze - als de groe ne container aanbieden. De reinigingsdienst reed gisteren langs adressen in Hulst, Kuitaart, Lamswaarde, Vogelwaarde, Hengst dijk, Nieuw-Namen en Clinge. Vandaag komen Kloosterzande, Walsoorden, Terhole, Ossenisse, Graauw, Zandberg en Paal aan bod. Afgelopen vrijdag is de ophaal- ploeg van de reinigingsdienst er evenmin in geslaagd de volledige route te rijden. Daardoor is in het buitengebied een aantal grijze con tainers niet geleegd. Huishoudens waar dat het geval is geweest, mo gen op de eerstvolgende inzamel- dag (vrijdag 31 december) het huis vuil bij wijze van uitzondering ook in zakken naast de container aanbieden. vogelwaarde - Voor vakman Gu do Rijk (19) uit Vogelwaarde is 2010 een bijzonder jaar geworden. Werd hij eerder al Nederlands kampioen sanitair techniek, ook op het Europees kampioenschap voor vaklieden Euro Skills eindig de Rijk bij de besten. Daar won hij als lid van het Nederlands team een bronzen medaille in zijn vak- „Een prestatie van formaat", zegt directeur Piet Puijenbroek van het Opleidingsbedrijf Installatie Werk in Bergen op Zoom, waar Rijk zijn opleiding volgt. Ook daar is de jon ge technicus gehuldigd. Rijk kreeg naast de derde prijs een diploma voor uitmuntend vakmanschap. Gudo Rijk met de bronzen medaille die hij behaalde tijdens de techniekwed strijd Euro Skills in Lissabon. foto Chris van Klinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46