221 zeeland Na al die visies wordt het nu tijd voor Paar meter asfalt kan fileleed flink verlichten In opgepoetst imago staat water centraal Iglo TOEKOMST Structuurvisie Binnenstad moet samenhang brengen in plannen voor Markt, Veerhaven en Noordstraat Structuurvisie 2010 Wenskaarten in Oostburgse bieb almanak dinsdag 21 december 2010 door Wout Baremnan Herengracht bevaarbaar? Te duur. 'Kijkwater' kan wel. foto Mark Neelemans Lonink en Van Hulle: 'Ondernemers kansen bieden'. foto Chris Platteeuw Wat gebeurt er nu ei genlijk in Terneu- zen? Oeverloos ge praat over de Markt, over de Kop van de Noord straat en over de voormalige Veer haven... Het moet allemaal fraaier en aantrekkelijker zodat de Terneu- zenaar, maar zeker ook de mensen van elders er graag een dagje ver toeven. Winkels kijken, een hapje eten en zomaar'wat rondkijken, bijvoorbeeld op de Scheldeboule- vard. Ja, plannen zijn er genoeg. Maar daden, ho maar. Bestuurders horen het al jaren en dan ook nog eens bijna dagelijks. Wethouder Frank van Hulle is ver antwoordelijk voor grote projec ten en dus verantwoordelijk voor het leeuwendeel van al die ingrij pende, ambitieuze plannen. „Neem dat plan voor de invulling van de Kop van de Noordstraat. Voor het gevoel van de Terneuze- naar wordt daarover bij wijze van spreken al decennia gesproken. Veel te lang dus, luidt dan het oor deel. Maar de landelijke projectont wikkelaar, die het plan nu verder uitwerkt, vindt juist dat we voort varend te werk gaan." Een paar jaar geleden werd een eerste inventarisatie gemaakt van alle projecten in en om de bin nenstad. Daarop is sindsdien voort geborduurd en dat leidde uiteinde lijk tot de Structuurvisie Binnen stad Terneuzen, die nu op tafel ligt. „Nu nog een praatstuk, straks de beleidslijn", benadrukken Van Rode draad in de nu gepre senteerde Structuurvisie Binnenstad is de band met het water. Het is niet voor het eerst dat wordt gepleit voor het aanhalen van die band; in eerdere visies en deelplannen voerde het thema water steevast de boven toon. Van Hulle en Lonink hameren er ook nu weer op. De herinrichting van de oude Veerhaven is een be langrijke troef, maar dan nog ont breekt een directe verbinding met de achterliggende binnenstad. Een stap in de goede richting zou, vin den ze, een doorbraak zijn tussen de Noordstraatpromenade rich ting Arsenaalplein. Dan is de Schel- dedijk met de haven al direct dicht bij. Volgens Lonink hebben veel Vlamingen nu al grote waardering voor het gebodene op en om de dijk. „Daar kunnen we op voort borduren. Maar voorop moet wel staan dat onze eigen bevolking de binnenstad weer als aantrekkelijk en interessant gaat ervaren." Van Hulle noemt het idee van emeritus professor Rein Scheele, nu overgenomen door onder ande ren advocaat/cabaretier Maikel Harte, 'prachtig, maar wel enorm ingrijpend'. Water terug in de bin nenstad? Okee, maar dan alleen 'kijkwater', geen bevaarbaar water. Want dan moet je alleen al op de Axelsedam en de overkluizing aan de Kennedylaan bruggen bouwen, de Herengracht uitbaggeren en de 'parkeerput' aan het Schuttershof vervangen door water. Een dergelijke ingreep is onbetaal baar. Volgens Van Hulle en Lonink zijn er wel andere, creatieve manieren om de Stad van de Vliegende Hol lander z'n water terug te geven. Hulle en burgemeester Jan Lo nink, die zich als 'wijkbestuurder' bezighoudt met de binnenstad. De visie heeft een reikwijdte van een jaar of vijftien en vormt ook weer een onderdeel van de structuurvi sie voor de hele gemeente. Lonink: „We kijken naar de toe komst, proberen aan te geven wat Terneuzen de komende jaren nodig heeft, wat er moet worden verbeterd, wat kan en niet kan. Daarover is in het recente verleden al gesproken met veel betrokkenen - zoals de woningcorporaties, de ondernemers en bewoners - en dat overleg wordt nu toegespitst. We geven de kaders aan voor toe komstige ontwikkelingen. Vervol gens is het met name aan de on dernemers de door ons aangereik te kansen te grijpen. Tja... en dat het soms allemaal wat langer duurt dan we willen, is een feit. Het komt veelvuldig voor dat be stuurders projecten onthullen of openen, die door hun voorgangers zijn voorbereid." De Wijktafel Binnenstad heeft de visie positief ontvangen. Lonink: „Het is nu tijd voor keuzes." En wat plechtig: „Er is in ieder geval veel hoop en perspectief" In de visie wordt de ambitie zo ver woord: „Doelstelling is dat de bin nenstad aan het einde van de structuurvisieperiode een bruisen de mix van werken, wonen, recreë ren, funshoppen, uitgaan, cultuur- proeven et cetera is, waar investeer ders zorgen voor een continue ver nieuwing." Kortom, een regiostad van formaat. Dé boodschap van de visie, die nu op tafel ligt: de binnenstad van Ter neuzen moet zich ontwikkelen tot een centrum met meer uitstra- iBng, aantrekkingskracht en kwali teit. In de visie wordt naar de toe komst gekeken, tot in 2025. Streven is samenhang in de plan nen, die nu voor delen van de bin nenstad in de maak zijn. Het is alle maal te versnipperd. Staan in 2011 alle neuzen in dezelf de richting, dan wordt het 'nieu we' Terneuzen op de kaart gezet met een cityniarketingplan. De binnenstad van Terneuzen moet herinrichting van de Veerhaven en OOSTBURG - In de bibliotheek in Oostburg worden nog tot het eind van deze maand wenskaarten ge toond van Annaliesa van den Ber ge. Die gebruikt daar verschillende technieken en manieren voor, zo als sierprikken, spirelli (waarbij ge kleurd garen in de kaart wordt ver werkt) en vouwen. Er zijn ook driedimensionale kaarten te zien. Tip? redactie@pzc.nl De jeugdige Middelburgers Isabelle en Douwe waren zondag al uren aan het bouwen aan hun iglo. Die werd groter en ondanks het sneeuw- record, begon het bouwmateriaal op te raken. Ze moesten het van steeds verder aanvoeren en daardoor waren ze bang dat hun iglo niet zo groot zou worden als hun voor ogen stond. Plotseling hoorden ze een sneeuwschuiver aankomen. Ze vrees den dat de bestuurder het beetje sneeuw in hun buurt ook nog weg zou halen. De bestuurder had begrip voor de situatie. Hij draaide zijn ma chine en stortte de sneeuw bij het bouwwerk in aanbouw. Zo ontstond de wellicht grootste iglo van de stad. Dat gaf bij al die kou een warm ge voel door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De doorstroming van het verkeer op de rotonde bij de sluizen in Terneuzen kan aanzien lijk worden verbeterd door de Grootteweg simpel te verbinden met de Herbert H. Dowweg. Daar voor pleit raadslid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen). Volgens het raadslid kost het idee niet meer dan een paar meter as falt. Van Boom wijst er in schrifte lijke raadsvragen op dat het door het afsluiten van verschillende we gen van en naar chemiebedrijf Dow tijdens de spitsuren 'een puin hoop' is. „Met als gevolg lange files en navenant lange reistijden." Eén van de bottlenecks is de rotonde bij het busstation. Van Boom: „Het verkeer uit Terneuzen moet zich een baan persen tussen het verkeer uit West-Zeeuws-Vlaanderen en dit gaat moeizaam." Hij wijst er op dat het eerste deel van de oude tweebaansweg (Groot teweg) naar Dow, langs de Wulpen- bek, helemaal braak ligt. Die kan volgens Van Boom eenvoudig aan gesloten worden op de Herbert H. Dowweg. Het verkeer van en naar Dow moet dan niet meer via de drukke rotonde. Het raadslid vraagt B en W om het idee voor te leggen aan Rijkswaterstaat. MEEST CELEZEN 1. Jongeren Sluiskil aangehouden 2. IJspiste Terneuzen weer open 3. Man gewond bij vechtpartij STELLING Uw mening over de stelling 'Bloktij- den brug Sluiskil zijn al goed genoeg' www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44