politie aan bij crisissituaties J zeeland 13 verschuift? 'Mevrouw de voorzitter, hij stak zijn middelvinger naar me op' Jan Lonink Jan Frans Mulder commentaar Weer vier man bij Bootlieden ontslagen dinsdag 21 december 2010 henk ingrid van der kooij 'Daar waar het hoofdkantoor staat, wordt altijd sterker aan gedacht Tussen Tilburg en Breda speelt al een zeke re mate van rivaliteit. Daar komen wij als provincie Zee land dan bij te hangen. Ik maak me daar wel zorgen over.' je moet het omdraaien. De politieregio wordt groter. Er komen meer specialisten beschikbaar. Nu probeert elk korps zijn eigen broek op te houden. Wel moet Zeeland de hoeveelheid agenten en de prioriteiten vei lig stellen en waar mogelijk versterken.' 0 T olande Sap, de nieuwe voor- het kabinet-Rutte dwars te zit- aanwezige spanningsboog tussen Zeeuws-Vlaanderen en 'de over kant'. Binnen een nationaal politie korps worden ondersteunende diensten, zoals personeelszaken en salarisadministratie, gecentrali seerd. De verwachting is dat die operatie in Zeeland 150 tot 200 ar beidsplaatsen gaat kosten. Middel burg krijgt daarmee het deksel op eigen neus, stelt Lonink. „De poli tie Zeeland heeft onder de vorige korpschef zelf ook alle facilitaire functies op Walcheren gebundeld. Dus in die zin is het landelijke be leid dat nu wordt ingezet wel iets waar Zeeland zich een beetje zor gen over mag maken." Bij een gemeentegrensoverschrij- dende crisissituatie neemt de voor zitter van de veiligheidsregio het heft in handen. Nu is dat burge meester Koos Schouwenaar van Middelburg, danwel zijn evenknie Lonink. De regioburgemeester krijgt op dat niveau geen bevoegd heden. „Niet veel meer dan dat hij af en toe met de minister mag overleggen." Anderzijds krijgt Til burg straks wel een belangrijke vin ger in de pap bij de verdeling van de politiesterkte over Zeeland en West-Brabant, zegt Lonink. „Dat is een kwestie van het vooraf dui delijk stellen van lokale prioritei ten en overleg op basis van een ze kere gelijkwaardigheid. Oftwel Ook Mulder maakt zich geen zor gen dat de burgemeester van Til burg meer oog heeft voor Brabant. „Als dat gebeurt zou het er slecht voor staan. Je moet het om draaien. De politieregio wordt gro ter. Dus komen meer specialisten beschikbaar. Nu probeert elk korps zijn eigen broek op te houden." Wel vindt Mulder dat vóór de reor ganisatie van de politie, het aantal agenten voor Zeeland en de priori teiten. Dit om te voorkomen dat Zeeland wordt leeggezogen. Werk aan elektriciteitsmasten bij Rilland. foto Dirk-Jan Gjeltema heel erg polderen." De huidige praktijk is, aldus Lonink, dat de verdeling van de beschikbare poli tiesterkte over de Zeeuwse ge meenten soepeitjes verloopt. „Dat dan weer wel!" De vraag is evenwel of dat straks ook lukt, beziet Lonink de donke re kant van het besluit. „Wanneer staffuncties naar Tilburg worden overgeheveld, krijgen we daar on herroepelijk last van. Daar waar het hoofdkantoor staat, wordt al tijd sterker aan gedacht. Tussen Til burg en Breda speelt al een zekere mate van rivaliteit. Daar komen wij als Zeeland dan bij te hangen. Ik maak me daar wel zorgen over." Wat de functie van regioburge meester precies gaat inhouden, is nog onduidelijk. Woordvoerder Brugt Groenevdt van de gemeente Tilburg laat weten dat 'het hele maal afhangt van de manier waar op de minister die taak inricht'. Of daarover al inhoudelijke gesprek ken zijn gevoerd met burgemees ter Peter Noordanus, weet hij niet. Uit de brief van Opstelten aan de Tweede Kamer kan worden opge maakt dat de rol van de regioburge meester vooral op de achtergrond speelt. Worden de lokale gezagdra gers het niet eens over het regio naal beleidsplan, dan hakt Tilburg straks die knoop door. ten, zoeken GroenLinks, PvdA en D66 elkaar op. Ze vormen voor de Statenverkiezingen een duidelijk blok. Voor iedereen die Rutte en Wilders via de Se naat wil corrigeren. Uit die strijd groeit een brede linkse be weging. Saps wens zal waarschijnlijk niet uitkomen. Daarvoor zijn de reserves bij D66 te groot. Maar zij heeft wel een aardige lijn te pakken. Saps grote linkse blok vraagt om een sterk ver bond op rechts, de WD-plus. Samen omvatten deze twee ruimschoots alle ideeën die bin nen het CDA leven. Uiterst links en uiterst rechts blijven dan de SP en de PW over. Zo'n herverkaveling naar deze, of desgewenst anders samengestel de politieke grootheden zou een zegen zijn voor de Neder landse politiek. Want met min der partijen is het eenvoudiger en duidelijker voor de kiezer. Bovendien is het in zo'n stelsel vrijwel ondenkbaar dat de coali tievorming ooit nog eens zo be schamend verloopt als die van het huidige kabinet. Kansrijk of niet, het is prettig dat deze politica, zonder ook maar iets aan eigen profiel in te leveren, onbevreesd de samen werking zoekt. MIDDELBURG - Wat doe je als onder wijsgevende ten einde raad als twee leerlingen absoluut niet met elkaar kunnen opschieten? Juist, je zet ze zo ver mogelijk uit elkaar. Dat is ook zo in de vergaderzaal van de Staten van Zeeland. Leen Harpe (Groen Links) zit - vanaf de voorzittersplaats gezien - uiterst links en Johan Robesin (Partij voor Zeeland) uiterst rechts. Maar ze kunnen elkaar wel blijven zien. De gevolgen bleken vrijdag in het pittige Statendebat over de onteigening van gronden in recrea tie- en namurplan Waterdunen bij Breskens. Robesin ergerde zich groen en geel aan de manier waar op Harpe zijn partijgenoot gedepu teerde Marten Wiersma verdedig de en maakte een misprijzend ge baar. Harpe vond dat dit alle per ken te buiten ging. Hij liep naar Robesin toe om verhaal te halen, maar werd door fungerend voorzit ter Marjan de Koster tot de orde geroepen: „Wilt u dit buiten de zaal doen." Daarop maakte Harpe melding van wat hem zo in toorn had doen ontsteken: „Mevrouw de voorzitter, hij stak zijn middelvin ger naar me op." De video-registratie van de Staten vergadering toont het ongelijk van Harpe. Robesin stak helemaal zijn middelvinger niet op. Hij maakte een klassieke handbeweging waar bij de duim tussen wijs- en mid delvinger wordt gebracht. Geen ge baar waaruit oprechte bewonde ring, hartelijkheid en waardering spreekt, maar inderdaad geen opge stoken middelvinger. Dat hield Robesin ook vol toen bei de kemphanen zich in een schor sing bij De Koster voegden. Die had het gewraakte gebaar niet op gemerkt en kon Robesin niet dwingen tegemoet te komen aan Harpes eis om genoegdoening. De kwestie krijgt nu waarschijn lijk een vervolg in het presidium van de Staten, het fractievoorzit- tersoverleg. Het gewraakte gebaar van Johan Ro besin (Partij voor Zeeland) zoals vastgelegd door de videocamera. VLISSINGEN - Opnieuw hebben vier werknemers van de Vlissin- gense Bootliedenwacht (VLB) ont slag gekregen. Dat gebeurde zon dag omdat ze niet op hun werk waren verschenen. Het cao-personeel van VLB staakt na het ontslag van zes collega's. Die werden heengezonden omdat ze niet wilden werken volgens een rooster dat de directie heeft inge voerd. Dat rooster gaat uit van standby-uren die naar de mening van de werknemers onvoldoende worden betaald. Vandaag dient bij de rechtbank in Middelburg een kort geding over de kwestie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3