'De diversiteit is enorm 'Niet meer eikaars 241 Vast in de sneeuw Oesterpakket product van het jaar GREVELINGEN Boswachter William van der Hulle verwacht toename dinsdag 21 december 2010 VLISSINGEN - Tja, daar sta je dan. Een terreinwagen van de Koninklijke Mare chaussee zat gistermiddag uren vast in de sneeuw op het Nollestrand in Vlissingen. De wagen was daar voor een reguliere surveillance maar raakte bij een poging te keren, tot halverwege zijn wielen vast in de sneeuw. Het voertuig is uiteindelijk los getrokken door een tractor. foto Panta Rhei yerseke - Het vaktijdschrift Seafood International heeft het Oesterpakket van schaal' en schelpdierbedrijf Prins Dinge- manse in Yerseke uitgeroepen tot beste nieuwe product van 2010. Het Prins Dingemanse oester pakket bevat alle hulpmiddelen en ingrediënten om een oester een voudig en snel thuis te openen en vervolgens op te dienen. Er zitten zes verse Zeeuwse oes ters in, een oesterboekje legt daar naast uit hoe eenvoudig het is om een oester te openen. Een oester mes is eveneens bijgeleverd. Verder staat er in het oesterboekje een recept om de oesters te berei den en is een oestervinaigrette toe- www.intrafish.no/global/ Tabac Gifts C.F. Diesch Markt 35 Middelburg Tel. 0118-612258 Primera Burger Korte Delft 7 Middelburg Primera van 't Westende Vrijlandstraat 87 - 89 4337 EC Middelburg Tel. 0118-613680 The Readshop Middelburg Pottenbakkerssingel 2 4331 NA Middelburg Tel. 0118-611622 Bruna Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel. 0118-461234 Primera Oost-Souburg Kanaalstraat 4 4388 BM Oost-Souburg Tel. 0118-461270 Primera Vlissingen Lange Zelke 2 4381 GA Vlissingen Tel. 0118-417960 door Joeri Wösse De werkboten van bos wachter William van der Hulle en zijn colle ga's liggen sinds kort af gemeerd aan een gloednieuwe stei ger. Eentje die drijft op het water, dat nu nog zo goed als stilstaat. „Maar als het getij terugkomt, zijn wij al voorbereid." Van der Hulle kent de eilanden in het meer en de slikken aan de oevers op z'n duimpje. Over de honderden hectares natuur, varië rend van dicht bos tot zilte natuur waarin zeldzame planten en bij zondere vogels voorkomen, kan hij uren praten. Bijvoorbeeld tij dens de excursies die hij in de zo mermaanden leidt. „De twee grootste eilanden, Hompelvoet en Veermansplaat zijn elk net zo groot als de boswachterij in Wes- tenschouwen. Daar kun je dus wel een paar uur rondlopen." Bijzonder is dat het grootste deel van de gebieden toegankelijk is, zonder dat de natuur daar onder lijdt. „Je moet een boot hebben om op de meeste plekken te kun nen komen. Daarnaast zijn een he leboel gebieden natuurlijk be grensd, bijvoorbeeld door hele dichte begroeiing of omdat het wa ter te ondiep is om er te komen." MEEST GELEZEN 1Omroep weer stapje dichter bij Timmerfabriek 2. Op pad met de sneeuwruimers UIT Uitgaan in de provincie, evenemen ten en tips om op stap te gaan? Kijk op www.pzc.ni/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl De natuurlijke diversiteit van het gebied is groot. Alle eilanden, voor malige zandplaten, hebben een an der karakter. „Platen die dichtbij de Noordzee lagen, bestonden uit grover zand dan de zandplaten ver derop in de zeearm. Dat kun je nu nog merken aan de begroeiing." Eigenaar en beheerder Staatsbosbe heer heeft de natuur de afgelopen jaar grotendeels z'n gang laten gaan. De bomen die op de eilan den groeien, zijn bijvoorbeeld niet aangeplant maar spontaan opge schoten. „Er leven zelfs mollen. Die moeten hier gekomen zijn doordat vogels ze uit hun bek heb ben laten vallen." Paarden en koeien zijn wél door Staatsbosbeheer uitgezet. „Zonder onze natuurlijke maaimachines zouden de eilanden nog veel meer uit bos bestaan." De grazers hou den grasland in stand, waar weide vogels als de grutto en veldleeuwe rik een plekje vinden. De doorlaat in de Brouwersdam houdt het meer zout. „Standaard is het peil -20 centimeter onder NAP, maar wij hebben afspraken gemaakt met Rijkswaterstaat om het peil af en toe aan te passen. In de winter staat het soms op -13, zo dat alle vogeleilandjes overspoeld worden met zout water. Zo voor komen we dat er plantjes groeien en houden we ze kaal." In het voorjaar wordt het peil juist iets verlaagd, soms tot -27 NAP. „Daar mee geven we vogels de mogelijk heid om rustig te broeden." Als het kabinet volgend jaar be sluit tot terugkeer van een beperkt getij, verliest Staatsbosbeheer een mogelijkheid om het peil te rege len. Maar de waterkwaliteit zal in diepere delen verbeteren, wat ten goede komt aan het onderwaterle ven. „Het peil blijft natuurlijk ge stuurd, we hebben het over een ge- tijdenverschil van 50 centimeter." Van der Hulle verwacht dat alle soorten natuur die nu voorkomen, ook na zo'n ingreep zullen blijven, maar dan in een andere verhou ding. „Alles schuift een stukje op, de zilte zones zullen toenemen; West-Europees gezien is dat toch de bijzonderste natuur." door Wendy van den Hurk vlissingen - Kan zorgwethouder Marin de Zwarte invloed uitoefe nen op 'Vierhout en zijn vriend jes' of moet hij lijdzaam toezien hoe Walcheren haar ziekenhuis kwijtraakt? De meeste raadsleden vrezen dat laatste. „Hij doet zijn best wel", zegt Mark Weug van de LPV, „maar je weet hoe dat gaat met bestuurders. Je komt er niet doorheen. Dat is het grote probleem. Het college, dat in het coalitieakkoord duidelijk heeft staan dat ze gaat voor behoud van het ziekenhuis en bij voorkeur aan de westkant van het kanaal, heeft brieven geschreven en gesprekken gevoerd, maar de sleutel ligt toch in Den Haag. Niet hier. En de reac tie daar valt mij tegen." GroenLinkser Ton de Nooij is er van overtuigd dat 'zijn' kamerfrac tie er bovenop zit. „Maar De Zwar te kan ook invloed uitoefenen op zijn fractie. Maar hij is voorzichtig, terwijl hij zich als raadslid flink be zig hield met het ziekenhuis. Ook al lijkt de fusie een trein die niet te remmen valt, de wethouder mag van mij wel wat feller zijn. Hij kan nog verschil maken." Voor Lian Colijn van de SP klinkt dat nog te mild. „Ik vind hem heel laks. Het is continu 'daar gaan wij niet over' en daar heeft hij officieel wel gelijk in, maar ik wil dat hij er alles aan doet om het ziekenhuis Het Grevelingenmeer staat vol in de I schijnwerpers. Begin 2011 bestaat het meer 40 jaar. Tegelijkertijd worden dit jaar grote beslissingen voor de toekomst gemaakt **20% Ouddörp Markenje Stellendam NOORDZEE Kabbelaarsbank Hompelvoet :::AAjddelharnis Stampersplaat Dirkslao'd Dwars in de weg Brouwershaven Slikken van Flakke« ondiep water diep water Slikken van Bommenede Veermansplaat Dreischor OOSTERSCHELDE Bruinisse Willem Adriaarisens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34