2 Péuw^rijdefi dinsdag 21 december 2010 Voor veel jonge meis jes is het een droom om een eigen paard te hebben. Voor Rafaela kwam die droom tien jaar geleden uit. "Ik kreeg Dani toen hij nog een veulen was. Toen ik hem voor het eerst ont moette, beet hij me. Op dat moment wist ik meteen dat ik hem wilde heb ben." Door de uitbraak van mond- en klauwzeer moest ze een paar weken langer op haar paard wachten omdat hij niet ver voerd mocht worden, maar sindsdien zijn ze onafscheidelijk. "Ik heb een heel sterke band met Dani, want we zijn samen opgegroeid. Ik ken hem door en door." Dat een eigen paard moeilijk te combineren is met andere activiteiten, heeft ze in der loop der jaren wel gemerkt. "Uitgaan doe je liever niet tot diep in de nacht als je de volgende dag weer vroeg bij je paard wilt zijn. Ik heb wel eens nachten meegemaakt dat ik twee uurtjes sliep, maar mijn paard staat altijd op de eerste plaats." Dat het ook een dure hobby is, weet Rafaela maar al te goed. Uit een rekensom metje blijkt dat er zon vierhonderd euro per maand aan vaste kosten naar Dani gaat. Dat is onder andere bedoeld voor eten, stalling en lessen. Het is veel geld, maar volgens de Halcon's Wahdani. Dat is de naam van de Spaanse volbloed ruin van Rafaela van der Pluijm uit Goes. "Die naam kreeg hij van de fokker", legt ze uit. "Halcon is de naam van zijn vader. Een kampioen. En Wahdani? Dat komt ook van de fokker, maar ik weet niet waar dat voor staat. Voor mij is hij gewoon Dani." paardenliefhebster krijgt ze er ook heel veel voor terug. Paardrijden doet Rafaela al sinds haar zevende. Het begon met een buitengewone interesse voor houten paarden, toen voor pony's op de kermis en op de basisschool was ze de eerste van haar klas die op paardrijles ging. Ze werkt nu veertig uur per week, maar gaat elke dag na haar werk en in de weekenden langs bij Dani om hem te kunnen berijden. Als ze een keertje niet kan, dan zijn er bij de stallen in Kamper land mensen die het werk van haar kunnen overnemen. "Ik ben heel tevreden over de stal waar hij nu staat. Er werken mensen die echt van paarden houden en niets is hen teveel. Het is binnen Zeeland namelijk best moeilijk om goede stalling te vinden voor je paard." Rafaela heeft zich in de afgelopen tien jaar qua rijden vooral bezig gehouden met dressuur. Daarin staat gehoorzaamheids- en bewegings training centraal. Kortgeleden ontdekte ze westernrijden. De naam verraadt al dat het uit Amerika komt. De western rijstijl komt voort uit het werk van cowboys met vee. Hiervoor werden rustige, ontspannen paarden gebruikt die ook in staat waren om mee te denken met de ruiter. De populariteit van western rijden wordt steeds groter. Er is een groeiende vraag naar lessen en materialen. De ontspannen rijstijl van western sprak Ra- foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18