Koorschool op de Franse toer Kerkmuziek van Kees van Eersel vastgelegd agenda dinsdag 21 december 2010 Meer agendanïeuws en de complete filmagenda is té vinden op de website van deze krant. OP PAD Burgh-Haamsfcede Kerstviering Vrouwen van Schouwen. De Schutse, 14.00 uur Oosterland Kerstfeest NBvP Vrouwen van Nu afdeling Duiveland. Dorpshuis Oosterhof, 19.30 uur Oostkapelie Poëziemanifestatie tijdens midwinterwen- de, de langste nacht van het jaar. Een aan tal dichters leest voor uit eigen werk. M.m.v. Juul Kortekaas, Anneke Schenk, Hans Overduin, Jan Kuipers, Joop Buma en Karei Leeftink. Eendenkooi Slikkebosch, 20.00 uur Zierikzee Animatiefilm maken bij Winterspektakel Welzijnshuis. MFC, 9.30-12.30 uur *Kinderkersttheater bij Winterspektakel Welzijnshuis. MFC, 13.30-15.00 uur. PODIUM Goes Blind Date. Verrassingsvoorstelling (caba ret). 't Beest, 20.30 uur Kapelle Kerstzangavond met het Christelijk Sa mengesteld Mannenkoor Zeeland o.l.v. di rigent Ron van Ommen. Voorts werken mee pianist Harrie Roubos en organist Martin Weststrate. De organisatie berust bij Omnis Cantare. Petrakerk, 19.30 uur Middelburg Toneelbewerking van 'Karakter', het be roemde boek van F. Bordewijk. Met onde ren anderen Joost Prinsen en Waldemar Torenstra. Stadsschouwburg, 20.00 uur Teraeuzen Sprookjesboom - De Musical. In deze vro lijke interactieve familiemusical beleven de Sprookjesbos-bewoners (Draak, Wolf, Roodkapje, Assepoester, Heks, Ezel, Fakir, Kabouter Ko, Langnek, Klein Duimpje, gei tje Benjamin en houthakker Willem) een spannend avontuur. Scheldetheater, 14.00 en 16.00 uur Vlissimgen Zeeuws Byzantijns Koor Srétenje zingt Russisch-orthodoxe kerkliederen en kerst liederen, m.m.v. St. David's Minstrels en pianist Piet Leenhouts. Sint Jacobskerk, 20.00 uur KERSTCONCERT Uitvoering samen met leerlingen van Ostrea Lyceum door Rolf Bosboom De Zeeuwse Koorschool heeft de naam van haar concerten op tweede kerstdag altifd iets bij zonders te maken. Dit jaar pakt zij onder de noemer Noël sur l'Escaut (Kerstmis aan de Schelde) uit met een volledig Frans programma. Dat gebeurt bovendien in samen werking met leerlingen van het Ostrea Lyceum in Goes. „We zingen al veel in het Engels, maar ik wilde al heel lang ook een keer een Frans programma doen", zegt Evert Wagter, directeur van de koorschool. Een ontmoeting met Bernadette Ysebaert, docente Frans aan het Ostrea Lyceum, zet te hem op het goede spoor. „Bin nen het onderwijs wordt geha merd op vakoverschrijdende pro jecten", zegt Ysebaert. Dit bleek een mooie aanleiding. Centraal in het kerstconcert staat La Pastorale des Santons de Pro vence, dat Yvan Audouard in i960 schreef Ysebaert: „Flet is een le vende kerststal, maar dan in de trant van Molière, doorspekt met sappige humor en vol anachronis men." In het verhaal (dat zijn oorsprong vindt in een eeuwenoude traditie) is God zo blij met de geboorte van zijn zoon, dat hij in een dorp in de Provence het ene wonder na het andere verricht. Behalve de tradi tionele figuren komen dorpsbewo ners naar de stal om hun gaven aan te bieden. Het verhaal wordt 'in woord en toon' gebracht. Het koor zingt ge deelten die worden afgewisseld met gesproken teksten in het Frans - het programmaboekje voorziet in een vertaling - door twaalf s havo-leerlingen. Zij vor men samen de levende kerststal. Dat alles gebeurt in 'een eenvoudi ge toneelschikking', zoals Wagter het noemt. „Het is niet echt to neel." Voor de scholieren is het onder deel van het eindexamen. „Ze le ren op deze manier in het open baar Frans spreken, hoe je voor een volle kerk je kunstje moet doen", zegt Ysebaert. „Daarnaast moeten ze bijvoorbeeld uitzoeken waar het verhaal vandaan komt." De jongeren hebben zichzelf aan gemeld voor het project. „Het is een heel leuke groep. Ze vinden het helemaal geweldig om mee te doen." De docente is ook enthousiast over de samenwerking met de koorschool. Ze memoreert dat Evert Heijblok, de inmiddels over leden oprichter en decennialang di recteur van de school, ook les gaf aan het Sint Willibrordcollege, dat is opgegaan in het Ostrea Lyceum. „De banden met de koorschool worden nu weer aangehaald." „Dit soort samenwerkingen past in onze traditie om kerstconcerten aantrekkelijk te maken door ande re elementen toe te voegen", vult Wagter aan. Het Frans blijkt ook voor de soms nog heel jonge jon gens voor weinig problemen te zorgen. „Ze pikken het heel snel op", zegt Ysebaert. „Het is een be wijs dat het Frans niet echt moei lijk is." Kerstconcert Noël sur l'Escaut, zondag 26 december in rk Maria Magdalena- kerk, Goes. Aanvang: 15.30 uur. De Zeeuwse Koorschool en de leerlingen van het Ostrea Lyceum in vol ornaat voor het kerstconcert van zondag. foto Willem Mieras door Jeanette Vergouwen De pas verschenen cd Voca le Kerkmuziek bevat com posities voor koor en/of kerkgemeente, gecomponeerd door Kees van Eersel. De liederen worden vertolkt door het Zeeuws Vocaal Ensemble onder leiding van Van Eersel. Hij was tot augus tus 2009 cantor/organist van de Maria Magdalenakerk in Goes. De cd is opgenomen in de Grote kerk in Veere en enkele werken in de N.H. kerk van Kapelle. Zij die houden van kerkmuziek krijgen waar voor hun geld. De cd is aantrekkelijk omdat de vertol king van de werken genuanceerd is, met respect voor de dynami sche effecten en de agogiek. De dic tie is goed, de uitspraak verstaan baar met mooie open klinkers. De balans van het ensemble is bijna perfect, de intonatie juist, op een enkele uitschieter van de sopranen na. De instrumentale begeleiding, soms door fluit of harp, meestal met orgel (Jaco van Leeuwen) is zowel ondersteunend als verras send. Dit vooral omdat zij een mooie mix zijn van oude kerkmu ziek en hedendaagse componeer- stijl. Er wordt gemusiceerd op hoog ni veau en met respect voor de tekst. In de eerste werken zijn er mooie chromatische passages te beluiste ren en knappe samenklanken. Het Angelus ad Virginem krijgt een glas heldere invulling. In de kerstliede ren vallen de passages met fluit en vooral de interessant geregistreer de orgelbegeleiding op. De op bouw van het langste werk op de cd, Die heilige Woche, is spannend, vanwege de vraag/antwoord-stijl, het koraal en het accelerando in de stijgende melodie. De acht zaligsprekingen, met een subtiele orgelbegeleiding, zijn van een ontroerende eenvoud, maar de diepste indruk laat Memento mei Deus na. Deze compositie is duidelijk vanuit het hart geschre ven en voor de luisteraars een mooie herinnering aan de cantor/musicus Van Eersel. De cd Vocale kerkmuziek van Kees van Eersel (SNK 201001) is verkrijgbaar voor 18,50 euro bij de stichting Nieu we Kerkmuziek. Zie www.kerkmuziek.nu of via 010-4666862. UIT-ACENDA Naar het theater, uit eten, op pad of naar de bioscoop? Bekijk de comple te uit-agenda op www.pzc.nl/uit. CULTUURNIEUWS Het laatste nieuws over kunst en cultuur in binnen- en buitenland is te vinden op www.pzc.nl/cultuur. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15