Comeback van de zitkuil wonen ■s D SC Voormalig postbode en t U V En de winnaar is... Scharreldesign Zaterdag 18 december 2010 Anemone coronaria. O Tot zomerbol van het jaar 2orr is Anemone coronaria verkozen. Hoe ik dat weet? Ik heb hem zelf helpen kiezen. Ieder voorjaar komen tuinexperts bijeen om onder het genot van een goede maaltijd en een stevig glas wijn de zomerbol van het volgende jaar te kiezen. En voor dat u er via WikiLeaks achter komt, zal ik het zelf maar op biechten: die maaltijd wordt door de belangenbehartigers van de bloembollenindustrie georganiseerd. Maar ik verze ker u dat wij ons niet laten omkopen; tuinieren is tenslotte geen voetbal. Wij kiezen naar eer en geweten. Er wordt ook een voorjaarsbloembol van het jaar gekozen. Voor 2011 is dat de botanische tulp. Maar voor het planten van tulpen is het nu aan de late kant, hoewel ik ook nog wel eens succes geboekt heb met tulpen die ik vergeten was te planten en die pas na de kerst de grond ingingen. Gooi dus nooit een bloembol weg. Je weet maar nooit. Terug naar de anemoon. Anemone coronaria is de anemoon die je op de markt of in de bloemenwinkel in bosjes van tien koopt in de vrolijke kleuren rood, wit, blauw of violet. Het is een uitstekende en overbekende snijbloem, maar minder bekend is dat je die snijbloem in je eigen tuin kunt kweken. Dat kan op rijtjes in de moestuin, maar ook in de border of in potten en bloembakken. Zelfs in het gras kun je anemonen planten, zolang je dat gras niet afmaait als de anemoon boven de grond staat. Het mooiste van Anemone coronaria is dat je de knolletjes - die meer op kattenbrokjes lijken dan op echte bollen - gespreid in de tijd kunt planten. Plant ze begin maart en ze bloeien begin juni; plant ze een maand later en ze bloeien in juli, enzovoort. Zo kun je de hele zomer anemonen in bloei heb ben. Het allermooiste moet nog komen: Anemone coronaria is redelijk winterhard. Niet in die zin dat je ze middenin de winter kunt planten, maar voor al anemonen die tussen andere planten staan, heb ben op een beschutte standplaats een redelijke kans de winter door te komen. Het komt zelfs voor dat ze zich uitzaaien. Mijn anemonen staan in gras en dat gras beschermt de knollen 's winters afdoende. Die anemonen komen iéder jaar weer op. In de 's winters kale moestuin raak ik ze meestal kwijt. Als de anemonen door de winter komen, bloeien ze het vol gende jaar allemaal tegelijk, in april. Wie dan weer planten wil hebben die in september bloeien, moet bijplanten. Dat zal u de kop niet kosten, want honderd knolletjes kosten evenveel als een goede fles wijn. En u krijgt er wel plezier, maar geen hoofdpijn van. Het planten van Anemone coronaria is eenvoudig. Plant ze in het voorjaar of in de zomer en leg de knollen voor het planten een nacht in lauw water in de week. Maak een gat van ïo centimeter diep en laat het knolletje vallen. Een on der- of bovenkant is er niet, dus dat is makkelijk. De ene lamp is de andere niet. Dat is een open deur die gemakkelijk opgaat voor elk ander product. Maar wie de lampen van Ad van Iersel ziet, zal zeker bea men dat hij bijzondere dingen maakt. Dat bijzondere zit 'm onder meer in het materiaal waarvan hij zijn lampen bouwt: bij elkaar 'gescharrel de' spullen. Zoals afgedankte, keramische vazen, ver chroomde prijsbekers, houten speelgoed, koperen ra-, dertjes en glazen dekseltjes. Alles wat een eigenzin nige sfeer oproept door de combinatie van materialen, kleuren en vormen, zegt de ontwerper zelf. Elke lamp is bovendien uniek: er bestaat er maar één van. in Theater De NWE Vorst in Tilburg hangt (tijdelijk) een aantal lampen van Van Iersel. Wie de volledige collectie wil zien, kan op www.scharreldesign.nl te recht. De prijs van een pendellamp van Van Iersel schommelt tussen de 400 en 900 euro. wonen@wegener.nl 024-3650509 Bank Jalis van het Duitse merk COR. Deze bank is gebouwd op een verhoogd eiland, waardoor de rest van de woonkamer diepte krijgt. foto's PR Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter. Maar hij verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen, bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. SPANJE door Jan van Mullem Madrid Barcelona Was het 'dansen en muziek', 'oude trots en romantiek', 'een serenade aan het balkon' of 'alle dagen zon' (uit: 'Eviva Espaha') wat jullie naar Spanje lokte? Martijn Spit: „Ik vrees dat het min der romantisch was. Willem, mijn vriend, was postbode in.Neder- land. Dit is geen beste tijd voor postbodes. Net als veel collega's zat hij op de schopstoel. Bovendien is hij net 50 geworden. Dan krijg je dat nu-of-nooit-gevoel. Het was al lang onze wens iets samen van de grond te tillen. Ik bedoel: hij was postbode, ik sommelier in een res taurant. We leefden langs elkaar heen. Vorig jaar was het moment daar om meer tijd samen door te gaan brengen. Dat het nieuwe le ven in een warm klimaat zou zijn, was voor ons beiden heel logisch. Dus 'alle dagen zon' klopt wel!" Frankrijk, Italië... Ook volop zon. „Frankrijk trekt ons niet, dus daar hebben we nooit over hoeven na denken. Italië wel, dat was onze eerste keus. We hebben er rondge keken, vooral bij het Comomeer. Duur daar! Bovendien is winterver- huur er lastig. Dat zou betekenen dat je het rond de zomermaanden moet verdienen. Een groot risico." En jullie vonden het 'te dicht bij de paus'... „Ja, de paus heeft homo's niet zo hoog zitten. Dat heeft zeker meege speeld. In Nederland is de homo acceptatie trouwens ook niet meer zo voorbeeldig als vroeger, al heb ben we in Beltrum nooit te klagen gehad. In Spanje is alles relaxed. De mensen in Moraira hebben ons als koppel meteen geaccepteerd. En Spanje staat het homohuwelijk toe. Of dat betekent dat we snel zul len trouwen? Who knows."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94