m De tijd staat stil in Maaseik 19 reizen Knapkoek is de specialiteit van Maaseik. Knapkoek hoor je met de duim te breken. Als het goed is, hoor je dan een knappend geluid. Sophia Geuze ging naar de oor sprong van de Belgische lekkernij. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 18 december 2010 De Belgische plaats Maaseik heeft een ei gen koekje, de zogehe ten knapkoek. De koek heeft zijn oor sprong in het scheepvaartverleden van de stad. Vroeger was Maaseik een binnenhaven. De vrouwen maakten scheepsbeschuiten voor hun mannen op zee. Als de echtge noten terugkwamen van hun reis, stonden de vrouwen op de kade klaar met een verse knapkoek met grove korrels suiker. Een beeld van een vissersvrouw mét knapkoek staat in de tuin van het Regionaal Archeologisch Museum. Maaseik heeft een lange geschiede nis, die begint in het nabijgelegen gehucht Aldeneik. Daar werd een klooster gebouwd bij een eik aan de Maas. Het verhaal gaat dat de missionaris Willibrord er in de ze vende eeuw een doopvont liet bou wen ter vervanging van een Wo- danput. De eik en het klooster zijn er niet meer, wel staat er nog een romaans-gotisch kerkje, de Sint-Annakerk. Een paar eeuwen later werd het le ven in Aldeneik steeds minder rooskleurig. Niet alleen vormde de Maas een gevaar doordat de rivier zijn bedding verlegde, maar ook plunderaars die het op de schepen voorzien hadden, vormden een be dreiging voor de inwoners. Graaf Arnold IV van Loon liet daarom een eindje stroomopwaarts een stad bouwen met een omwalling en vier poorten. Daar is op een klein stukje omwalling na niet Foto boven: Op de Markt in Maaseik zijn de gebroeders Van Eyck met el kaar in gesprek. Foto beneden: De romaans-gotische Sint-Annakerk in Aldeneik. foto's GPD veel meer van over. Toch is Maaseik een typisch mid deleeuws stadje gebleven. De grote Belgische (en Nederlandse) ban ken zitten in middeleeuwse pan den met luiken en ouderwetse toonbanken. Een wijnhandelaar is gevestigd in een vakwerkhuis. En verder zijn er eethuisjes, gezellige terrassen en op woensdag de wa renmarkt. Op de Markt staan de gebroeders Jan en Hubert van Eyck vlakbij de oude apotheek die is gevestigd in Den Blauwe Leeuwe. De broers Van Eyck horen bij de Vlaamse pri mitieven. Er is geen bewijs dat ze ooit in Maaseik gewoond hebben, maar Jan stuurde zijn dochter Lavi- tia wel naar een opleiding in het klooster. Jan werkte veel voor de graven van Holland, waar hij zich Maaseik Brussel» Maastricht BELGIË vermoedelijk heeft voorgesteld als Jan van het land van Eycken. Het land waar Jan van Eyck op doelde, strekte zich uit aan beide zijden van de Maas. En ook al be staat dit stukje Limburg sinds 1839 uit een Belgisch en een Neder lands deel, de gebieden voelen zich nog steeds verbonden. Een kunstwerk op de brug over de Maas symboliseert de verbroede ring. Twee handen houden stevig een geknoopt touw vast. Als je doorrijdt over die brug en de Maas- eikerweg kom je uit in Roosteren en bij het Julianakanaal. Wie meer wil weten over Maaseik kan een bezoek brengen aan een van de musea die stad heeft. De ge meentelijke musea zijn toeganke lijk met een combikaart voor slechts 5 euro. De kaart is een jaar lang geldig en biedt toegang tot de Kerkschatten, het Regionaal Ar cheologisch Museum en het Apo theekmuseum. Van de Kerkschatten is de Code Euckensis het opvallendst. Het oudste evangelieboek van de Lage Landen dateert uit de achtste eeuw en komt uit het klooster dat ooit in Aldeneik stond. Met be hulp van filmbeelden kan het boek worden bekeken. In het mu seum Kerkschatten zijn ook de oudst bewaarde Angelsaksische weefsels te zien. Behalve de musea zijn er ook tal van leuke winkeltjes in Maaseik die een bezoek waard zijn. Zoals brocantewinkel Barbotine die is ge huisvest in een klein winkeltje op de Bleumerstraat. De uitgestalde snuisterijen en de vrolijke kanarie bij de entree, nodigen uit om bin nen te komen. Kloppend hart van de zaak is de werkplaats achter de winkel. Daar knappen eigenaresse Petra Jeurissen en haar man Frank oude meubels op. Veel Maaseikers gaan voor hun werk naar Nederland. Daarente gen komen veel Nederlanders naar Maaseik om te winkelen of om naar school te gaan. Van de leerlin gen in Maaseik komt 60 procent uit Nederland. Ook op cultureel een economisch gebied wordt nog altijd samenge werkt. Het poppen- en speelgoed museum uit Maastricht heeft bij voorbeeld een plek gekregen in het John Telbachmuseum in Maas eik. www.maaseik.be www.la-barbotine.nl www.museamaaseik.be Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Mgf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87