m reizen@wegener.nl 15 reizen 024-3650360 Zaterdag 18 december 2010 Wat is er te doen? Bauhaustoer Tel Aviv telt duizen den gebouwen in Bauhaus-stijl, ontworpen door vanuit na- zi-Duitsland gevluchte architec ten. Veel panden zijn verwaar loosd, enkele honderden zijn in oude glorie hersteld. Ze zijn te zien langs straten als Roth schild, Sheinkin, Dizengoff, Frish- man en Maze. Elke zaterdag vindt vanaf 11.00 uur een gratis Bau- haustour vanaf Rothschild 46 (www.white-city.co.il) plaats. Het Bauhaus Center aan Dizengoff or ganiseert ook wandelingen, zie www.bauhaus-center.com Gay scene Het Midden-Oosten heeft geen homo-vriendelijke re putatie, maar Tel Aviv is de grote uitzondering. Vergelijkbaar met Amsterdam, maar dan met een beter klimaat en een druk en brui send strand- en nachtleven. Kijk op www.gaytvguide.com Neve Tsedek Tel Aviv groeide uit het oude Jaffa, ten noorden van het huidige Arabische havenstad je. Neve Tsedek, zoals de buurt nu heet, is wat de Jordaan is in Amsterdam met knusse winkel tjes, kunstgalerijen, restaurants en mooi gerestaureerde pandjes tussen subtropisch begroeide tuintjes. Middenin staat het Su zanne Dellal Centrum, thuisbasis van het Bat-Sheva dansgezel schap. Het Chlouche Huis is het oudste van de wijk. Zionisme Veel musea en tentoon stellingen in Tel Aviv herinneren aan de oprichting van de staat Is raël. Bezoek het Ben Gurion Huis, waar Israëls eerste minister-presi dent woonde. Aan de Rothschild Boulevard is de Onafhankelijk heidszaal te bezichtigen. Daar werd in mei 1948 Israëls onafhan kelijkheidsverklaring getekend. Al les ligt er nog net zo bij als toen. Naast het stadhuis werd in 1995 premier Rabin vermoord. Shopper Met het verwaarloosde Dizengoff, ooit het bruisend win kelhart van de stad, komt het nooit meer goed. Boosdoeners zijn de tientallen nieuwe shop ping mails. Het winkelcentrum bij de jachthaven van Herzliya Pi- tuach is alleen een aanrader van wege de vele terrassen aan het water. Sjieker is de Ramat Aviv Mali, bij de universiteit. e Musea Wie tijd heeft voor slechts één museum, kan kiezen voor Bet Hatfusot, het Diaspora Museum. Het ligt in de wijk Ra- mat Aviv en vertelt de geschiede nis van de Joodse gemeenschap pen in de diaspora. Voor Israëli sche en Westerse kunst kun je te recht in het Tel Aviv Museum. Eten en drinken In Tel Aviv leef je bijna het hele jaar buiten. Rond om Rothschild liggen de etablisse menten waar de Israëliërs gezien willen worden. Visrestaurant Mul Yam aan de Oude Haven is niet het goedkoopste, maar geldt wel als het beste van Israël. Voor wie het zuiniger aan wil doen, kan op bijna iedere straathoek pita met shoarma of falafel kopen. Bijzon der is verder het Arabische restau rant Abu Hassan in Jaffa. De hum- mus hier wordt 's ochtends vers bereid. Als ze op is, gaat de deur op slot. Een traktatie voor vroege vogels. Tel Aviv aan het begin van de avond, foto ANP Meer informatie over Tel Aviv is te krijgen bij het Israëlisch Nationaal Bureau voor Toerisme in Amsterdam. Telefonisch via 020-6128850 of via www.goisrael.nl. Op die website is ook veel te vinden over vervoer naar en verblijf in Israël. Meer informatie over Tel Aviv op www.tel-aviv.gov.il Zie verder op de website www.telavivcity.com Tel Aviv van goede, dan zijn er alternatie ven. De kleine bussen van de lij nen 4 en 5 pikken je 24 uur per dag op en zetten je af op welke plek in de binnenstad je maar wilt. Zo'n ritje kost ongeveer een euro. Je kunt ook per fiets de stad ontdekken. Er liggen tientallen ki lometers fietspaden, keurig gemar keerd met een levensgroot fiets- symbool. De volgende dag gaat het, alweer wandelend langs de zee, richting Jaffa, het zo'n 5 kilometer zuidelij ker gelegen voorstadje van Tel Aviv, met een geheel eigen stijl en karakter. Jaffa blikt terug op een ge schiedenis die vierduizend jaar - vijfduizend beweren sommigen - teruggaat Daarmee is het een van de oudste havensteden ter wereld. Ooit bewoond door de Filistijnen, nu vooral bekend door z'n sinaas appels. Het is ook de plek waarvan kruisvaarder Richard Leeuwenhart een vesting maakte en waarvan daan hij de herovering van Jeruza lem voorbereidde. .Reageren? redactie.reizen@wegener.nl ningen en een imposante, grom mende branding met spierwitte golfkammen. Ideaal voor surfers. Bij de Opera Tower ga ik linksaf de Allenbystreet in, die uitkomt op de Sheinkin Straat met z'n chi que winkels. Vervolgens weer de Rothschild Boulevard en dan kom ik via aller lei straatjes, waar artiesten opmer kelijke optredens verzorgen, haast vanzelf terecht op de Carmel Markt. Hier ziet het eruit als en ruikt het naar een Mediterrane soek. Vind je al het gewandel wat te veel Loungen aan de Oude Haven. foto Rob de Vries/CPD JORDANIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83